Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Maskowanie w Illustratorze

Ostatnia aktualizacja 19 grudnia, 2022

Maskowanie to efekt, którego używa się do dopasowywania elementów graficznych do części innych elementów bez konieczności ich docinania. Illustrator jest programem do tworzenia grafiki wektorowej, w którym używanie różnego typu masek to podstawa, aby zapewnić sobie wygodny przepływ pracy.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Jak się przebranżowić?

Maskowanie w Illustratorze – jak stworzyć maskę przycinającą?

Illustrator umożliwia łatwe kadrowanie poprzez stworzenie maski przycinającej. Maskowanie rozpoczynamy od stworzenia ścieżki przycinającej, którą może być wyłącznie obiekt wektorowy.

Ścieżka przycinająca musi znajdować się wraz z obiektami do zamaskowania na jednej warstwie lub w grupie. Ważne jest również umiejscowienie obiektu maskującego – powinien znajdować się na wierzchu grupy lub warstwy. Można to sprawdzić, a także skorygować, rozwijając jeden z tych elementów w panelu warstw. Po upewnieniu się, że obiekty leżą we właściwej kolejności, należy użyć funkcji „Utwórz maskę przycinania”, która znajduje się na dole panelu Warstwy.

Zobacz: Ile zarabia grafik komputerowy?

Jak edytować maskę przycinającą?

Jeśli maskowanie wymaga poprawy, można je edytować za pomocą kilku kroków. Należy zaznaczyć ścieżkę przycinającą z poziomu panelu Warstwy i wybrać w górnym menu opcje: Obiekt – Maska przycinająca – Edycja maski. 

Po aktywacji możliwości edycji kolejne kroki mogą objąć:

  • przesunięcie ścieżki poprzez zaznaczenie bezpośrednie w taki sposób, aby uzyskać pożądany efekt;
  • zmianę kształtu ścieżki przycinającej;
  • dodanie wypełnienie lub obrys ścieżki przycinającej.
  • Illustrator umożliwia także zaznaczenie wszystkich obiektów przycinających poprzez wybraniec funkcji: Zaznacz – Obiekt – Maski przycinające.

Jak wyodrębnić obiekty z maski przycinającej?

Aby wyodrębnić obiekty z maski przycinającej można użyć dwóch sposobów.

  1. Należy zaznaczyć grupę zawierającą maskę przycinającą, a następnie z opcji górnego menu wybrać Obiekt – Maska przycinająca – Zwolnij.
  2. Z panelu Warstwy wybrać odpowiednia warstwę lub grupę, a następnie kliknąć opcję Utwórz/Zwolnij maski przycinające, która znajduje się na dole panelu Warstwy.

Wykorzystanie masek przycinających znacznie ułatwia nanoszenie wzorów na obiekty. Aby zobaczyć, w jaki sposób wykorzystać to narzędzie, obejrzyj tutorial, który dostępny jest na naszym kanale na YouTube. W playliście znajdziesz także inne filmy dotyczące użycia różnych narzędzi Illustratora.

Total
0
Shares
_podobne artykuły