Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
okulary-blokujace-niebieskie-swiatlo-aplikacje-ochrona-wzroku

Okulary blokujące niebieskie światło i aplikacje do ochrony wzroku

Ostatnia aktualizacja 2 listopada, 2022

Czy wiecie, że okulary blokujące niebieskie światło to nie jedyny sposób na ochronę wzroku podczas długiej pracy przy komputerze? Smartfony mają tryb nocny lub systemy redukujące niebieskie światło generowane przez ekran. Są też aplikacje pozwalające na zredukowanie niebieskiej barwy podczas pracy, a także na wiele więcej. Sprawdźcie to koniecznie!

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Ochrona wzroku podczas pracy przy komputerze

W obecnych czasach niemal każda osoba pracująca przy komputerze spędza przed monitorem co najmniej kilka godzin dziennie. Wpatrywanie się w tabelki, rzędy cyfr, tysiące liter, czytanie artykułów, tworzenie, a także obróbka grafiki to codzienność.

Niestety większość osób ma do dyspozycji standardowe monitory, które też niejednokrotnie nie są ustawione optymalnie, gdyż niewiele osób wie, że można dostosować je do własnych preferencji, lub też boi się tego robić. A to niezwykle ważna czynność, aby ustawić odpowiedni do oświetlenia w biurze kontrast i jasność, a także temperaturę bieli.

Kalibracja ważna jest głównie dla osób parających się obróbką i tworzeniem grafiki, jak również materiałów wideo. Oni także często korzystają z profesjonalnych monitorów, które można konfigurować na wiele sposobów.

Jednakże nawet zaawansowani użytkownicy narzekają na problemy ze wzrokiem, zmęczenie, piasek w oczach, czyli syndrom suchego oka. Są jednak sposoby, jak przeciwdziałać zmęczeniu wzroku.

Okulary blokujące niebieskie światło w monitorze i smartfonie

Ci, którzy dużo pracują przy monitorach, ale nie zajmują się grafiką, często sięgają po specjalne okulary, które blokują światło niebieskie generowane przez ekran monitora. Działają one na podobnej zasadzie jak żółte szkła w okularach dla kierowców jeżdżących po zmroku i w nocy. Dzięki nim mają lepszy kontrast, a do tego światła samochodów jadących z przeciwka nie oślepiają ich tak mocno.

Okulary blokujące światło niebieskie do pracy przy komputerze mają zazwyczaj nieco bardziej pomarańczowe szkła, aby mocniej redukować niezbyt przyjazne dla oczu światło.

Sprawdź: jaki wybrać monitor do 500 zł

Aplikacje pozwalające redukować niebieskie światło w monitorze i smartfonie

Jeśli nie chcecie wydawać pieniędzy na okulary, to zupełnie za darmo możecie zredukować niebieskie światło na monitorach komputerów i laptopów. Wystarczy jedna z polecanych przez nas w materiale wideo aplikacji, aby móc pracować chroniąc oczy. Sprawdźcie je w działaniu, a już po tygodniu odczujecie wymierną różnicę.

Zobacz: ile zarabia grafik komputerowy

Odwiedź również nasz kanał na YT, aby być na bieżąco z innymi poradnikami.

Total
0
Shares
_podobne artykuły