Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Podwójna ekspozycja – jak ją uzyskać w Photoshopie?

Ostatnia aktualizacja 13 października, 2022

Podwójna ekspozycja (lub wielokrotna ekspozycja) jest jednym z najstarszych efektów w fotografii, który wykorzystuje się do różnych celów. Można za jego pomocą zobrazować dynamikę ruchu obiektu, ale też stworzyć artystyczny kadr złożony z co najmniej dwóch nałożonych na siebie ujęć. Jak osiągnąć ten efekt? W poniżej zamieszczonym filmie pokazujemy, jak uzyskać podwójną ekspozycję za pomocą programu Adobe Photoshop.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Co to jest robotyka?

Podwójna ekspozycja – geneza

Swoje korzenie podwójna ekspozycja (lub wielokrotna ekspozycja) ma w fotografii tradycyjnej. Ten efekt osiągano za pomocą przynajmniej podwójnego naświetlania kliszy w tym samym miejscu bez przewijania filmu. 

Największa trudność polegała na odpowiednim dostosowaniu parametrów naświetlania, aby uzyskać wyważony efekt widoczności przynajmniej dwóch scen. Zdjęcie z podwójną ekspozycją powinno być w kontrolowany sposób niedoświetlone, ponieważ światło z drugiego naświetlenia przyciemni pierwsze ujęcie.

Tamten sposób nie umożliwiał żadnej edycji wcześniej wykonanego zdjęcia, dlatego pomocne było również wspomaganie się dodatkowymi przyrządami, m.in. miernikiem światła.

Fotografia cyfrowa znacznie ułatwiła tworzenie multiekspozycji. Wiele aparatów fotograficznych posiada wbudowaną funkcję, dzięki której możemy uzyskać złożony z kilku kadrów obraz. Przed wykonaniem zdjęcia mamy do dyspozycji także opcje umożliwiające wstępną korektę naświetlenia, czy też poziomu kadru. Zdjęcia wykonywane w trybie wielokrotnej ekspozycji wymagają dłuższego czasu naświetlania. Może to być nawet 30 sekund, dlatego niezbędny będzie również statyw.

Zobacz: Tester manualny – zarobki

Wielokrotna ekspozycja w postprodukcji

Dzięki możliwości edycji zdjęć w programach graficznych nie musimy już męczyć się z ustawieniami w aparacie. Przy odpowiednim zastosowaniu narzędzi takich jak maskowanie, tryby mieszania i edycja poziomów możemy uzyskać bardzo efektowne obrazy wykorzystujące wielokrotną ekspozycję.

W takim wypadku możemy wybierać, w jaki sposób połączymy ze sobą kilka ujęć. Jedna warstwa może płynnie przenikać fragmenty innej, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Łącząc portret z krajobrazem lub innymi elementami nieożywionymi, warto zwrócić uwagę na dopasowanie linii poszczególnych obiektów do tego, który ma stać się głównym tematem zdjęcia.   Przykładowo, zbocza gór lub krawędzie drzewa mogą odpowiadać kształtowi postaci lub jej fragmentów.

W poniższym tutorialu pokazujemy, jak stworzyć efekt podwójnej ekspozycji w Photoshopie.

Total
16
Shares
_podobne artykuły