Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
analityka

Analityka w IT – raport grudzień 2022

Ostatnia aktualizacja 1 grudnia, 2022

Grudniowy raport serwisu poświęcamy tematowi analityki w branży IT. Jest to jedna z szybciej rozwijających się kategorii w nowoczesnych technologiach, a jednocześnie skupia wokół siebie mnóstwo zadań na pograniczu zróżnicowanych kompetencji. Analityka kojarzy się głównie z pracą nad danymi, jednakże to nie wszystko. W kontekście firm technologicznych praca analityków łączy się ściśle ze współpracą nad strategią organizacji i podejmowaniem decyzji biznesowych.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Przebranżowienie

Według raportu No Fluff Jobs z 2021 roku o rynku pracy w IT, analitycy mogli znaleźć na portalu 159% więcej ofert niż rok wcześniej. Jednocześnie zarobki z kategorii Business Analysis, Business Intelligence czy Big Data plasowały się na szczytach widełek wynagrodzeń.

Analityka była również wskazywana jako jedna z bardziej atrakcyjnych kategorii w badaniu Enter The Code przeprowadzonym przez firmę badawczą ARC Rynek i Opinia w maju 2022 roku.

Zobacz: QA Engineer

Analityk w IT – jak zacząć?

W bieżącym raporcie przybliżamy różne oblicza roli analityka w branży. Opisujemy, na czym polega praca analityka Big Data, Business Analyst, czy też specjalisty Data Science. Ponadto przybliżamy temat różnorodnych narzędzi przydatnych w pracy. Przygotowaliśmy tekst m.in. o MicroStrategy, a także o różnych systemach BI, które są pomocne w wizualizacji danych. 

W raporcie poruszamy też temat długu technologicznego, który najbardziej kojarzy się z pracą programistów, ale okazuje się, że analitycy mogą mieć na niego niebagatelny wpływ. Ponadto wyjaśniamy, jak machine learning może pomagać w oznakowaniu danych i jakie metody szkolenia algorytmów są obecnie wykorzystywane.

Niezmiennie poruszamy również temat zarobków, na jakie można liczyć w przypadku różnych analitycznych specjalizacji. 

Analityka w IT – pełny raport

1. MicroStrategy. Analityka biznesowa dla specjalistów i organizacji

2. Dobry analityk danych desperacko poszukiwany przez pracodawców

3. Machine Learning ulepszony informacjami zwrotnymi

4. Analityk Big Data – czym się zajmuje i ile zarabia?

5. Business analyst – dlaczego warto nim zostać?

6. Specjalista Data Science – zarobki, wymagania

7. Systemy BI – narzędzia do wizualizacji

8. Analityk biznesowy – zarobki i obowiązki

9. Dług technologiczny – jaki ma związek z analityką w IT?

Total
1
Shares
_podobne artykuły