Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
benefity pracownicze

Benefity pracownicze – raport

Ostatnia aktualizacja 9 marca, 2023

W listopadzie 2022 roku firma badawcza ARC Rynek i Opinia przeprowadziła badanie na zlecenie Enter The Code, na bazie którego stworzyliśmy Raport Benefitów 2023. Benefity pracownicze weszły do standardu ofert pracodawców, którzy starają się przyciągnąć najlepszych kandydatów nie tylko wysokością wynagrodzenia, ale także dodatkowymi bonusami wynikającymi z zatrudnienia.

Badanie przeprowadziliśmy na grupie 1010 osób, z czego 806 zadeklarowało posiadanie benefitów w swoim miejscu pracy.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: UX Design

Benefity pracownicze to oczekiwany dodatek do wynagrodzenia

Połowa badanych uważa korzyści pozapłacowe za kluczowy dodatek do wynagrodzenia, a 75% zwraca na nie uwagę podczas aplikowania do firmy.

Pracodawcy mają więc okazję, aby wykorzystać tę sytuację w rywalizacji o najlepszych specjalistów. Sama akceptacja oferty pracy nie kończy walki o pracownika, ponieważ część z nich rezygnuje jeszcze przed onboardingiem lub niedługo po rozpoczęciu pracy. Z tym problemem mierzy się głównie branża IT, w której nieustannie brakuje doświadczonych programistów.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. „Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?” deficyt obejmuje 147 tys. specjalistów IT, aby ich udział wśród wszystkich osób zatrudnionych w Polsce był identyczny jak w Unii Europejskiej.

Pracodawcy powinni zwrócić uwagę na lukę informacyjną związaną z brakiem świadomości pracowników na temat wartości posiadanych benefitów. Aż 85% badanych stwierdza, że nie wie, ile warte są benefity oferowane przez ich firmy. Włączenie do strategii komunikacyjnej tych informacji może być pomocne w budowaniu zaangażowania w organizacji, a także w pozyskiwaniu wartościowych kandydatów do pracy. Będzie to miało niebagatelne znaczenie  szczególnie w przypadku stanowisk, które trudno jest obsadzić. Aż 66% badanych zadeklarowało, że rozważą ofertę pracy nawet z identycznym wynagrodzeniem, jeśli oferowane benefity będą bardziej dopasowane do ich potrzeb.

Zobacz: Przebranżowienie

Raport Benefitów 2023

1. Benefity pracownicze – podsumowanie badania

2. Top 10 benefitów w IT

3. Benefity pozapłacowe ważniejsze niż wynagrodzenie?

4. Czy benefity są ważne przy składaniu CV?

5. W drodze po lepsze benefity pracownicze

6. Benefity a udogodnienia – gdzie jest różnica?

7. Jakie benefity pozapłacowe oferują pracodawcy?

8. TOP 3 benefity dla pracowników

Total
0
Shares
_podobne artykuły