Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
przeglądarka duckduckgo

Przeglądarcka DuckDuckGo zablokuje trackery Microsoftu?

Ostatnia aktualizacja 10 marca, 2023

DuckDuckGo to nie tylko wyszukiwarka reklamująca się jako enklawa prywatności dla użytkowników internetu. Od niedawna to także przeglądarka, która miała kontynuować tę misję na rynku przeglądarek internetowych, konkurując z takimi produktami jak Google Chrome, Mozilla Firefox czy Opera. W wyniku odkrycia Zacha Edwardsa, badacza cyberbezpieczeństwa, wyszło na jaw, że przeglądarka DuckDuckGo zezwala na działanie trackerów Microsoftu. Trackery działały w obrębie witryn Bing i LinkedIn. Sprawa ma jednak zaskakujący dalszy ciąg.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: DuckDuckGo a Google – jakie są różnice?

Przeglądarka DuckDuckGo częściowo ogranicza śledzenie Microsoftu

Presja użytkowników spowodowała, że DuckDuckGo postanowił wycofać się z udostępniania możliwości śledzenia przez trackery Microsoftu. Na razie częściowo, lecz w planach jest kontynuacja dalszego wycofywania.

Gabriel Weinberg, założyciel DuckDuckGo, przyznał, że stopniowe wycofanie śledzenia przez Microsoft to efekt presji wywieranej przez użytkowników DuckDuckGo w wielu krytycznych odniesieniach w internecie.

W tej chwili trackery usunięto z aplikacji mobilnych oraz rozszerzenia do przeglądarki (DuckDuckGo Privacy Essentials). W dalszej kolejności możliwość śledzenia zostanie zablokowana także w przeglądarce DuckDuckGo dostępnej na komputery.

Trackery śledzące Microsoftu były warunkiem umowy z DuckDuckGo

Microsoft mógł śledzić działania użytkowników przeglądarki DuckDuckGo na mocy umowy. Wyszukiwarka DuckDuckGo wykorzystywała wyniki z microsoftowej wyszukiwarki Bing. Dlatego też trackery śledzące mogły monitorować działania użytkowników w przeglądarce DuckDuckGo, gdy ci odwiedzali na przykład Bing.com lub LinkedIn, który także jest powiązany z Microsoftem.

Zobacz: Router na kartę SIM

DuckDuckGo Browser – co oferuje dotychczas?

Użytkownicy korzystający z przeglądarki DuckDuckGo mają do dyspozycji szereg narzędzi zwiększających ich prywatność w sieci. Wśród nich można wymienić:

  • Automatyczna blokada większości trackerów, dzięki czemu przeglądarka nie pozwala na profilowanie użytkownika pod kątem reklamowym;
  • Priorytetowe korzystanie z szyfrowanego protokołu HTTPS;
  • Wbudowana ochrona poczty mailowej;
  • Możliwość usunięcia historii oraz innych danych za pomocą jednego kliknięcia;
  • Przeglądarka umożliwia określenie preferencji prywatności za pomocą funkcji Global Privacy Control, która automatyzuje rezygnację z udostępniania danych osobowych innym podmiotom.

Na ten moment aplikacja przeglądarki dostępna jest na urządzenia mobilne, a w wersji beta także na komputery z systemem macOS. Niedawno pojawiły się informacje o pracach nad przeglądarką DuckDuckGo, która będzie działała również na komputerach z systemem Windows.

Total
0
Shares
_podobne artykuły