Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
router na kartę sim

Router na kartę SIM – który model warto wybrać?

Ostatnia aktualizacja 17 listopada, 2023

Stały dostęp do internetu może zostać zakłócony poprzez awarie sieci lub samego urządzenia w wyniku jego zużycia. Ponadto nie zawsze podczas wyjazdów do jakiegoś miejsca będziemy mieć możliwość skorzystania z dobrego połączenia WiFi. Warto wtedy mieć w zapasie router na kartę SIM. Pozwoli on nie eksploatować nadmiernie danych z telefonu lub może być dodatkowym zapasem, jeśli w ofercie nie posiadamy dużego pakietu internetowego. Który router warto wziąć pod uwagę?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Jak zostać informatykiem?

Router na kartę SIM – wybrane urządzenia

Źródo: x-kom.pl

TCL Link Zone to niewielki i lekki router bezprzewodowy. W kompaktowej obudowie o wymiarach zaledwie 108 x 56 x 11,7 mm i wadze 75 g producent umieścił modem LTE oraz Modem WiFi 4. Dzięki temu możliwe jest pobieranie danych z prędkością do 150 Mb/s oraz wysyłanie do 50 Mb/s. Z modemu może korzystać do 15 urządzeń na raz. Wbudowana bateria o pojemności 1500 mAh pozwala na kilkugodzinne korzystanie z sieci poza domem lub w trakcie awarii prądu. Dzięki minimalistycznej i stonowanej stylistyce urządzenie będzie pasowało do każdych okoliczności.

Cena: 199 zł

Źródło: x-kom.pl

TP-Link to także kompaktowy router na kartę SIM, o wymiarach jedynie 94 x 57 x 20 mm. Dzięki niewielkiej obudowie oraz sporej baterii o pojemności 2000 mAh idealnie sprawdzi się poza domem. Router jest w stanie pracować nawet do 8 godzin na baterii. Można do niego podłączyć aż 10 urządzeń na raz. Zarządzanie oraz kontrola routera są proste. Za pomocą aplikacji tpMiFi można ustawiać limity pobierania, kontrolować, jakie urządzenia podłączone są aktualnie do sieci oraz wysyłać wiadomości.

Cena: 259 zł

Zobacz: Tanie tablety do 200 zł

Asus 4G-AX56

Źródło: x-kom.pl

Ten router na kartę SIM będzie idealnym wyborem do wykorzystania w domu lub biurze. Nie będzie wygodny podczas wyjazdów z kilku powodów. Główną przeszkodą są jego większe wymiary oraz waga (513 g), a także konieczność podłączenia zewnętrznych anten – dla sieci komórkowej oraz WiFi.

Producent wyposażył urządzenie nie tylko w możliwość korzystania z sieci mobilnych w technologii LTE, ale także z połaczeń przewodowych z gigabitową prędkością. Dzięki temu router można wykorzystać jako główne urządzenie w domu, które w trakcie awarii internetu stacjonarnego awaryjnie zapewni dostęp do sieci za pomocą modemu mobilnego. Dodatkowe funkcje filtrowania internetu oraz kontroli rodzicielskiej przydadzą się podczas zarządzania domową siecią.

Cena: 769 zł

Jak karta SIM umożliwia routerowi połączenie z siecią?

Router z kartą SIM działa podobnie do smartfona – używa danych mobilnych do połączenia się z internetem. Kompatybilność karty SIM z routerem zależy od kilku czynników.

  • Po pierwsze, router musi obsługiwać standard kart SIM, który jest używany (standardowe, mikro, nano).
  • Po drugie, karta SIM musi być zgodna z siecią komórkową, do której router ma dostęp. Na przykład, jeśli router jest zaprojektowany do działania w sieci 4G, karta SIM musi również obsługiwać sieć 4G.
  • Na koniec, karta SIM musi być aktywowana przez operatora sieci komórkowej, aby mogła być używana do nawiązywania połączeń.

Bezpieczeństwo i prywatność a router na kartę SIM

Router na kartę SIM, jak wszystkie urządzenia wykorzystujące internet, mają swoje luki bezpieczeństwa i prywatności. Choć oferują elastyczność i mobilność, mogą również narażać użytkowników na specyficzne zagrożenia. Podstawowym problemem jest potencjalna podatność na ataki hakerskie, zwłaszcza gdy router jest używany w publicznych miejscach. Hakerzy mogą próbować przechwycić dane przesyłane przez sieć. Stanowi to szczególne ryzyko w przypadku wrażliwych informacji, np. haseł czy danych finansowych.

Jednym ze sposobów minimalizowania tych zagrożeń jest używanie silnych, unikalnych haseł do sieci Wi-Fi oraz regularna zmiana tych haseł. Ważne jest również aktualizowanie oprogramowania routera, ponieważ producenci często wypuszczają aktualizacje zabezpieczające, które naprawiają znane luki. Ponadto, warto korzystać z zabezpieczeń sieciowych, czyli firewalla oraz szyfrowania danych, np. przez protokoły VPN, które zabezpieczają przesyłane informacje przed nieautoryzowanym dostępem.

Wszelkie zagrożenia płynące z sieci mają jeden wspólny mianownik – najczęściej najsłabszym ogniwem jest człowiek. Dlatego też dobrze jest być na bieżąco z wszelkimi metodami ataków. Należy unikać podejrzanych linków oraz załączników, które mogą wiązać się z próbą wyłudzenia danych. Warto także uważać na instalowanie złośliwego oprogramowania.

Czytaj więcej:

Rezygnacja z pracy – jak napisać i co w niej umieścić?

FYI, czy dla Twojej wiadomości

Na czym polega social media marketing?

Ile zarabia programista CNC?

Heurystyki Nielsena – 10 zasad UX Designu

Total
0
Shares
_podobne artykuły