Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Płaca minimalna w 2025 roku. / Fot. PawelKacperek, Shutterstock.com

W 2025 płaca minimalna wzrośnie tylko raz. Pobije kolejny rekord

Ostatnia aktualizacja 6 maja, 2024

W 2025 roku przewidywana jest kolejna znacząca podwyżka płac minimalnych w Polsce. Według wstępnych wyliczeń ekonomisty Łukasza Kozłowskiego minimalne wynagrodzenie ma przekroczyć poziom 4500 zł. Jest to odpowiedź na rosnące wskaźniki inflacji oraz konieczność dostosowania płac do warunków ekonomicznych kraju.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Prognozy wzrostu płacy minimalnej

Planowane zwiększenie wynagrodzenia minimalnego do 4510,90 zł oraz stawki godzinowej do 29,50 zł w 2025 roku stanowi wzrost o 210,90 zł, czyli 5,6 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Podwyżka ta została przewidziana na podstawie wskaźników z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. Zgodnie z prognozą, inflacja w 2025 roku ma wynieść 4,1 proc., a podwyżki mogą być wyższe, jeśli płaca minimalna nie spadnie poniżej 50 proc. średniego wynagrodzenia za I kwartał 2024 roku.

Jeśli wynagrodzenia spadną poniżej założonego progu, minimalne wynagrodzenie w 2025 roku może wzrosnąć do co najmniej 4617,80 zł, a stawka godzinowa do 30,20 zł, co oznaczałoby wzrost o 317,80 zł, tj. 8,1 procent. Według ekspertów, taki scenariusz jest bardziej prawdopodobny, biorąc pod uwagę dynamikę gospodarczą i oczekiwania pracowników. Tym samym, rząd może zdecydować się na przyjęcie wyższych stawek niż minimalnie wymagane przepisami, co stanowiłoby dodatkowe wsparcie dla pracowników o najniższych zarobkach.

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie tylko raz

W 2025 roku, w odróżnieniu od poprzednich lat, przewiduje się tylko jedną podwyżkę płacy minimalnej. Jest to spowodowane prognozowanym wskaźnikiem inflacji, który ma wynieść poniżej 5 procent, dokładnie 4,1 procent. Zazwyczaj, gdy inflacja przekraczała 5 procent, wprowadzano dodatkowe korekty płacy minimalnej w trakcie roku. Jednak obecne prognozy ekonomiczne sugerują stabilniejszą sytuację, co pozwala na ustalenie płacy na poziomie 4510,90 zł już na początku roku i utrzymanie tej stawki przez cały rok. Taka decyzja ma na celu zwiększenie przewidywalności i stabilności zarobków dla pracowników otrzymujących najniższe wynagrodzenia, co jest kluczowe w kontekście planowania domowego budżetu.

Europejska płaca minimalna jeszcze 2024 roku

Europejska płaca minimalna stanowi odpowiedź na różnice w wynagrodzeniach minimalnych pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Przepisy nowej dyrektywy unijnej mają na celu zapewnienie, że minimalne wynagrodzenie w każdym kraju członkowskim umożliwia pracownikom przyzwoity standard życia. W praktyce, kraje UE będą musiały określić wysokość płacy minimalnej, opierając się na takich kryteriach jak:

  • koszt życia
  • koszty towar i usługi niezbędne do codziennego funkcjonowania
  • porównanie płacy minimalnej z medianą wynagrodzeń brutto
  • poziomem ubóstwa
płaca minimalna a krajach UE 2024. / Źródło: euronews.com

Ponadto rządy będą zobowiązane do wspierania negocjacji zbiorowych w sprawie ustalania wynagrodzeń oraz regularnego aktualizowania płacy minimalnej co najmniej raz na dwa lata. Wdrożenie tych regulacji ma na celu nie tylko poprawę warunków życiowych pracowników o najniższych zarobkach, ale także zwiększenie ich siły nabywczej, co może przyczynić się do wzrostu gospodarczego. Zmiany te wymagają jednak skrupulatnej analizy i dostosowań, z uwzględnieniem specyficznych warunków ekonomicznych każdego kraju. Implementacja dyrektywy, planowana do listopada 2024 roku, zobowiązuje Polskę do dostosowania przepisów, co może oznaczać kolejne podwyżki minimalnego wynagrodzenia w najbliższych latach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły