Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
wirtualna-waluta-co-to-jest-handel-oplacalnosc

Czym jest wirtualna waluta i czy warto nią handlować?

Ostatnia aktualizacja 31 maja, 2022

Ostatnie lata to prawdziwy boom na kryptowaluty. Niemal każdy dzień przynosi informacje, że wirtualna waluta drożeje, tanieje, a osoby nimi obracające osiągają ogromne zyski. Czym są wirtualne waluty i czy opłaca się nimi handlować?

Zobacz: Kryptowaluty podbijają świat. A co z inflacją i twoimi finansami?

Czym jest wirtualna waluta?

Wirtualna waluta to środki płatnicze, którymi są kryptowaluty oraz umowne jednostki pojawiające się w wirtualnym świecie, na przykład w grach komputerowych.

Warto wiedzieć, że kryptowaluty mają zasięg globalny i ich istnienie nie zależy od żadnego banku centralnego. Kursy zależy tylko i wyłącznie od mechanizmów rynkowych. Transakcje kryptowalutami nie są nadzorowane. Nie można ich zająć tak, jak konta w banku na wniosek sądu lub innej instytucji.

Handel nimi odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą specjalnych aplikacji. Są one zabezpieczane specjalnymi kodami. Dzięki nim nie można ich kopiować ani zwielokrotniać w żaden inny sposób. Dla wielu takie bezpieczeństwo i wolność jest niezwykle atrakcyjna.

Kryptowaluty nie są powszechnymi środkami płatniczymi, za które nie kupi się w realnym świecie towaru lub usług. Jednakże są miejsca i firmy, które akceptują je tak, jak zwykłe przelewy walutowe, oraz gotówkowe.

Ciekawostką jest, że banki centralne w różnych krajach, w tym także w Polsce, prowadzą pracę nad wdrażaniem cyfrowej wersji używanych na danym terenie walut.

Skąd bierze się wirtualna waluta?

Kryptowaluty są swego rodzaju zaszyfrowanym kodem. Użytkownicy walut wirtualnych mają swoje klucze prywatne służące do potwierdzania transakcji dokonywanych kryptowalutami. Informacji o nich nie przechowuje się na serwerze jakiejś instytucji ani na komputerze użytkownika. Są one zapisywane w sieci komputerów, jako rozproszona baza danych. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby informacje o nich przepadły w przypadku jakieś awarii lub działań osób trzecich.

Kryptowaluty tworzy się poprzez tak zwane kopanie. Jest to proces, w którym wykorzystywane są zazwyczaj komputery o dużej mocy obliczeniowej. Dzięki ich pracy kolejne transakcje dodawane są do bloków tworzących łańcuchy, tak zwane blockchainy.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Kryptowalutą, która sprawiła, że zainteresowali się nią niemal wszyscy związani z biznesem, jest Bitcoin (BTC). Wprowadzono ją na rynek w 2009 roku. Odpowiedzialny za to jest niejaki Satoshi Nakamoto, którego prawdziwa tożsamość nie została odkryta do dziś. Jest to wirtualna waluta, która odpowiada za pojawienie się wielu milionerów, gdyż na początku, gdy kopanie jej było proste i szybkie, była tania. Potem, gdy kopanie kolejnych bitcoinów wymagało znacznie większej pracy, zaczęła zyskiwać na wartości. Niektórzy dorabiali się fortun, gromadząc tę kryptowalutę. Dziś jest ona narzędziem spekulacji i jedni na niej zarabiają, a inni tracą.

Inne popularne kryptowaluty to Ethereum (ETH), Ripple (XRP) oraz Litecoin (LTC).

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

To pytanie zadają sobie ludzie od kilku lat, gdy tylko okazało się, że na tym można nieźle zarobić. Niektórzy bez zastanowienia i analizy kupowali różne kryptowaluty. Niejednokrotnie tracili oszczędności życia, gdy okazało się, że nagle następował krach i waluty traciły na wartości.

Spekulacja kryptowalutami daje wymierne korzyści, gdyż zarobek na nich jest znacznie większy niż na innych dobrach, w tym złocie, standardowych walutach, czy akcjach giełdowych. Aby jednak zajmować się tym na poważnie, należy mieć sporo wiedzy na temat zależności ich wartości od różnych działań.

Dodatkowo ryzykiem są giełdy, z których sporo nagle zostało zamkniętych, a ich właściciele „wyparowali” wraz z zasobami klientów.

Warto pamiętać, że od transakcji kryptowalutami należy w Polsce uiścić podatek i zgłosić to w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zobacz: Kobiety w IT – zarobki i oczekiwania

Total
0
Shares
_podobne artykuły