Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Niski poziom work-life balance w Polsce. / Fot. Martin Lauge Villadsen, Shutterstock.com

Work-life balance w Polsce. Gorzej tylko w 2 krajach Europy

Ostatnia aktualizacja 29 kwietnia, 2024

Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, w którym obywatele pracują najdłużej. Średnio Polacy spędzają w pracy 40,4 godziny tygodniowo, co jest wynikiem wyższym niż średnia europejska. Ten fakt ma znaczący wpływ na równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, co w dzisiejszych czasach staje się coraz ważniejszym aspektem oceny jakości życia.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Długie godziny pracy i mała elastyczność to polskie realia

Polska wyróżnia się na tle Europy nie tylko długimi godzinami pracy, ale także niską popularnością zatrudnienia na niepełny etat oraz pracą zdalną. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, zaledwie 5% zatrudnionych pracuje na niepełny etat, podczas gdy średnia w UE to 17%. Ponadto praca zdalna jest możliwa dla tylko 13% pracowników w Polsce, w przeciwieństwie do 23% średnio w UE. Te czynniki przyczyniają się do niższego wskaźnika równowagi między życiem a pracą (work-life balance), który jest mierzony przez OECD i obejmuje aspekty takie jak godziny pracy oraz czas na odpoczynek i dbanie o siebie.

Znalezienie odpowiedniej równowagi między pracą a życiem prywatnym stanowi wyzwanie dla wszystkich pracowników, zwłaszcza dla rodziców pracujących. Umiejętność skutecznego łączenia pracy, zobowiązań rodzinnych i życia osobistego jest ważna dla dobrostanu wszystkich członków gospodarstwa domowego. Rządy mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu, zachęcając do wspierających i elastycznych praktyk pracy, co ułatwia rodzicom osiągnięcie lepszej równowagi między pracą a życiem domowym.

OECD Better Life Index

Mimo niskiej popularności elastycznych form zatrudnienia, takich jak praca zdalna czy ruchome godziny pracy, coraz więcej polskich przedsiębiorstw dostrzega korzyści płynące z ich wprowadzenia. Badania przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny wykazały, że firmy, które oferują większą elastyczność w organizacji czasu pracy, zyskują na atrakcyjności jako pracodawcy, co pomaga im w przyciąganiu i zatrzymywaniu pracowników, a także zwiększa ich produktywność. Wciąż jednak stosowanie takich rozwiązań jak czterodniowy tydzień pracy jest w Polsce rzadkością – zaledwie 1% przedsiębiorstw deklaruje jego stosowanie w 2023 roku, z niewielkim wzrostem do 2% w roku 2024.

Zobacz: Zasada Pareto – jak reguła 80/20 zwiększa efektywność?

Work-life balance gorszy tylko w 2 krajach Europy

W Polsce wskaźnik work-life balance pozostaje niski, co wskazuje na brak równowagi między pracą a życiem osobistym w porównaniu do innych krajów UE. Według danych OECD Polacy mają do dyspozycji w ciągu doby średnio 14,7 godzin na odpoczynek i regenerację, co jest wynikiem niższym niż w wielu innych krajach europejskich. Niższy wskaźnik ma jedynie Austria i Irlandia. Choć Polakom nadal daleko do narodów takich jak Japończycy, u których pracoholizm i kultura pracy jest na tak alarmującym poziomie, że wielokrotnie prowadzi do śmierci (Karoshi), to tak niski wskaźnik, jakie reprezentujemy, powinien być jasnym sygnałem do zmian.

Im więcej ludzie pracują, tym mniej czasu mają na inne działania, takie jak spędzanie czasu z innymi, zajęcia rekreacyjne, jedzenie czy sen. Ilość i jakość czasu wolnego są ważne dla ogólnego dobrostanu ludzi i mogą przynosić dodatkowe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

OECD Better Life Index

Kraje z wysokimi wskaźnikami work-life balance, jak Włochy czy Dania, oferują swoim obywatelom więcej czasu na odpoczynek i mniej stresujące środowisko pracy. Polska, dążąc do poprawy swojego wskaźnika, musi skupić się na promowaniu i wdrażaniu praktyk, które sprzyjają lepszej równowadze między życiem zawodowym a prywatnym

Zobacz: Satysfakcja z pracy w IT. Czego potrzebują informatycy?

Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że wprowadzenie elastyczniejszych form pracy, takich jak ruchome godziny pracy, praca zdalna czy skrócony tydzień pracy, może znacznie poprawić wskaźnik work-life balance. Przykładowo, 46% badanych polskich firm stosuje ruchome godziny pracy, a 42% oferuje lub planuje oferować pracę w niepełnym wymiarze. Te zmiany są postrzegane jako korzystne zarówno dla pracowników, jak i dla samych przedsiębiorstw. Elastyczność pozwala pracownikom na lepsze zarządzanie czasem i obowiązkami domowymi, co przekłada się na mniejsze wykorzystanie zwolnień lekarskich i większą satysfakcję z życia. Tym samym zmiany te przyczyniają się do wzrostu produktywności i ograniczenia kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły