Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Paradygmaty programowania obiektowego masterclazz kurs

Paradygmaty programowania obiektowego – 4 filary

Ostatnia aktualizacja 18 listopada, 2022

Założenia, zasady lub inaczej paradygmaty programowania obiektowego (ang. OOP principles) to 4 filary, których zrozumienie pozwala dobrze programować w JavaScript. Lekcja ta jest jedną z wielu tworzonych przez firmę No Fluff Jobs we współpracy z zewnętrznymi ekspertami. Te zaś składają się na serię kursów Junior IT Masterclazz.

Omówienie paradygmatów programowania obiektowego to temat piątej lekcji, którą przygotował Mateusz Bogolubow. Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę o programowaniu, to koniecznie sprawdźcie te kursy, bo warto!

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Paradygmaty programowania obiektowego – 4 filary

Paradygmaty programowania obiektowego (ang. OOP principles) to 4 filary, zaś ich odpowiednia implementacja pozwala wytwarzać oprogramowanie łatwe w utrzymaniu. Oznacza to, iż różne modyfikacje kodu można wprowadzać łatwo i w rozsądnym czasie.

Sprawdź: jakie są najpopularniejsze języki programowania

Oto wspomniane 4 filary, a inaczej mówiąc założenia lub zasady programowania obiektowego:

  • enkapsulacja – grupowanie danych i metod w obrębie jednostki,
  • abstrakcja – pozwala ukryć elementy (dane, metody), które nie są istotne z perspektywy użytkownika,
  • dziedziczenie – pozwala stworzyć nową klasę, która bazuje na superklasie, czyli istniejącej już nadrzędnej klasie,
  • polimorfizm – inaczej wielopostaciowość, pojawia się w przypadku korzystania z wielu klas powiązanych przez dziedziczenie. Inaczej mówiąc, jest to zdolność obiektu do przybierania różnych form.

Kurs Junior IT Masterclazz „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript” – lekcja 5

Aby lepiej zrozumieć programowanie obiektowe, w tym 4 filary, paradygmaty programowania obiektowego, warto sprawdzić ofertę kursu Junior IT Masterclazz „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript”. Prowadzi go doświadczony programista Mateusz Bogolubow z Devmentor.pl.

Piąta lekcja zatytułowana jest „Paradygmaty programowania obiektowego”. Można w niej poznać zastosowanie wspomnianych 4 najważniejszych zasad programowania obiektowego w zastosowaniach praktycznych.

Krótko mówiąc, powyższe informacje stanowią tylko niewielki fragment cennych wskazówek. Warto sprawdzić wszystkie lekcje dotyczące OOP, a także inne kursy z serii Junior Masterclazz, przygotowanej przez No Fluff Jobs.

Podsumowując, kursy umożliwią Ci zdobycie solidnych podstaw do stawiania pierwszych kroków w branży IT. Wiedzę przekazują praktycy w swoich dziedzinach, a tak naprawdę niektórych z nich mogł(a/e)ś już spotkać w innych kanałach komunikacji.

Zobacz: jaka jest najlepsza muzyka do pracy

Total
0
Shares
_podobne artykuły