Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
muzyka-do-pracy-przy-komputerze-w-biurze

Muzyka do pracy przy komputerze i w biurze

Ostatnia aktualizacja 17 stycznia, 2024

Praca często bywa stresująca, ale muzyka do pracy przy komputerze może skutecznie poprawić nastawienie do obowiązków. Jedni wolą słuchać jej przez słuchawki, aby odciąć się od hałasu, inni lubią, gdy słychać ją delikatnie w tle. Relaksująca muzyka do pracy pozwala na skupienie się i wyciszenie. Wam też pomaga, czy jednak przeszkadza?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Muzyka do pracy przy komputerze i w biurze

W wielu biurach pracownicy nie siedzą w osobnych pokojach, tylko w otwartej przestrzeni. Pal licho, jeśli większość pracuje przy komputerze i nie musi rozmawiać lub odbierać telefonów. Jednakże, gdy choć jedna osoba ma za zadanie wykonywanie wielu telefonów, a inni muszą się ciągle konsultować ze sobą, to mogą rozpraszać kolegów, a często wręcz uniemożliwiać wydajną pracę.

Sprawdź: czym zajmują się HRejterzy?

Dobrze dobrana muzyka potrafi zdziałać cuda. Radiowęzeł lub głośniki ustawione w strategicznych miejscach biura pozwalają na wpływanie dźwiękiem na pracowników. Jest tylko jeden problem. Niemal każdy, kogo zapyta się o ulubiony rodzaj muzyki lub wykonawcę, odpowie inaczej. Można próbować zbudować odpowiednie playlisty, ale będzie to niezwykle trudne.

Programiści, ludzie piszący teksty, graficy i wszyscy, którzy nie muszą zbyt często dzwonić i porozumiewać się z innymi ludźmi siedzącymi przy pobliskich biurkach, bardzo często wybierają słuchawki, jako formę odcięcia się od szumu i hałasu.

Nowoczesny sprzęt oferuje nie tylko możliwość generowania w miarę dobrej jakości dźwięku, ale też możliwość redukcji hałasu docierającego do uszu użytkownika. Słuchawki pozwalają także cieszyć się dowolnym, preferowanym gatunkiem muzycznym przy jednoczesnym nienarażaniu innych na słuchanie tego, czego nie lubią.

Muzyka a różne rodzaje pracy

Przy pracy kreatywnej, takiej jak projektowanie graficzne, pisanie, czy tworzenie strategii marketingowych, często preferowane są gatunki muzyczne, które inspirują i stymulują kreatywność. Muzyka instrumentalna, jazz, a nawet łagodny rock mogą pobudzać wyobraźnię i pomagać w generowaniu nowych pomysłów.

Z kolei przy zadaniach bardziej rutynowych i wymagających skupienia, takich jak wprowadzanie danych czy analiza finansowa, lepiej sprawdza się muzyka o prostym brzmieniu i rytmie, która nie rozprasza. Muzyka klasyczna, ambient, czy nawet delikatna muzyka elektroniczna mogą pomóc w utrzymaniu koncentracji i efektywności.

Ważne jest, aby dobrać muzykę nie tylko do rodzaju pracy, ale również do indywidualnych preferencji, ponieważ to, co dla jednej osoby jest relaksujące i pomaga w skupieniu, dla innej może być rozpraszające.

Jaka muzyka najlepiej sprawdzi się podczas pracy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wielu ludzi skupia się w inny sposób. Jedni wolą zupełną ciszę, a innym nie przeszkadza nawet młot pneumatyczny pracujący tuż za oknem. Niemal każdy ma też własne preferencje dotyczące ulubionych gatunków muzycznych. Jednakże nie każdy rodzaj utworów i wykonawców można uznać, że sprawdzi się to jako muzyka do pracy.

Utwory instrumentalne najlepiej sprawdzają się jako muzyka do pracy. Niezależnie, czy jest to rock, elektronika, czy też folk. Jednakże piosenki, gdzie ważny jest tekst, nie zawsze pozwalają się skupić na wpisywanym kodzie, tworzonym tekście, czy przygotowywanej grafice.

Wielokrotnie podkreśla się, że jako muzykę do pracy najlepiej wybierać utwory o prostym brzmieniu, niezbyt angażujące emocjonalnie (muzyka filmowa, ballady itp.), nastrajające pozytywnie, a w niektórych przypadkach także relaksujące.

Portale i usługi streamingowe, takie jak choćby YouTube, Spotify, Tidal i im podobne mają playlisty, które mają w swoich nazwach hasła „do pracy”, „koncentracja”, „praca w biurze”, „praca w domu”, „relaks”, „chillout” itp. Warto sprawdzić, czy faktycznie dzięki nim będzie się lepiej pracowało, skupiało i odpoczywało po ciężkiej pracy.

Zobacz: co to jest Stack technologiczny?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły