Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Rozwijaj umiejętności komunikacyjne / Fot. Brooke Cagle, Unsplash.com

Umiejętności komunikacyjne kluczowe w świecie IT

Chcesz znacznie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Postaw na umiejętności komunikacyjne. Często są niedoceniane, a bardzo ważne.

Chcesz znacznie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Postaw na umiejętności komunikacyjne. Często są niedoceniane przez specjalistów, natomiast pracodawcy traktują je za kluczowe.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022. Dodaliśmy fragment o znaczeniu umiejętności komunikacyjnych w kontekście innych kompetencji miękkich.

Szkolenia i rozwój osobisty są bardzo ważne, zwłaszcza jeśli odpowiednio je ukierunkujemy. Co ciekawe, w teorii zdobywanie umiejętności komunikacyjnych wydaje się łatwe. A przynajmniej łatwiejsze niż np. nauka programowania. Praktyka jednak jest zgoła inna.

Specjalizacja: Project Manager

Z badań IDC i Salesforce wynika, że nawet jeden na sześciu pracowników ma niskie umiejętności komunikacyjne. Tymczasem są one bardzo ważne zarówno na etapie rekrutacji, jak i w późniejszej pracy.

Rozwijaj umiejętności techniczne w tandemie z technicznymi

Adobe to firma, która może służyć za świetny przykład. Rozwija pracowników w taki sposób, że łączy szkolenia techniczne z tymi, które podnoszą ich umiejętności komunikacyjne. Rozwija umiejętności miękkie wraz z poszerzaniem możliwości technicznych.

Czasami w świecie IT jesteśmy za bardzo skupieni na obszarach, w których czujemy się najbardziej komfortowo. Przykładowo programista może chcieć po prostu kodować i ograniczać komunikację do minimum. Często też uważa np. spotkania za zbędne lub niepotrzebne, skoro wszystko można załatwić przez e-mail. W dodatku szybciej.

Zobacz: Brak pracowników

Adobe stawia natomiast na to, aby pracownicy byli jednak bardziej otwarci na komunikację. I zdawali sobie sprawę z tego, że relacje są tak samo ważne, jak technologie, z których korzystamy na co dzień. Z tego powodu firma stawia na to, aby specjaliści IT nie tylko świetnie odnajdywali się w technologiach, ale też dysponowali bardzo dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Firma dąży do tego, aby personel mógł komunikować się na różnych poziomach i potrafił prezentować innym ludziom poszczególne projekty. I tak, umiejętność pisania kodu staje się równie ważna, jak późniejsze zaprezentowanie odpowiednich zmian czy funkcji w ramach spotkania wideo z kamerą.

Jeśli więc chcemy zapewnić sobie lepsze możliwości na rynku pracy, warto stawiać także na umiejętności miękkie. Wbrew pozorom, są one równie ważne, jak wiedza i umiejętności techniczne.

Dobra komunikacja kluczem do innych umiejętności miękkich

Wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne są podstawą do realizowania innych kompetencji miękkich we współpracy z zespołem deweloperskim. Dzięki jasnym i otwartym komunikatom masz możliwość lepszej organizacji pracy i przepływu informacji między członkami zespołu. Ważna jest zarówno komunikacja werbalna podczas spotkań, jak i klarowne formułowanie maili i tasków.

Jeśli jesteś programistą, pisanie kodu to tylko połowa Twoich codziennych obowiązków. Druga część dotyczy spotkań, ustalania przepływu pracy, a także rozmów z klientami. Mając styczność z tyloma różnymi osobowościami i temperamentami, musisz cechować się umiejętnością elastycznego wglądu w wiele zróżnicowanych perspektyw. Przydadzą się kompetencje związane z rozwiązywaniem problemów oraz NVC (Nonviolent Comunication).

Umiejętności komunikacyjne zaprocentują także w kontaktach branżowych oraz podczas poszerzania kompetencji technicznych przy okazji programów mentoringowych.

Oferty IT wymagają umiejętności miękkich

Zobacz poniższe oferty na stanowisko FullStack Developer – niby praca dla specjalistów IT, ale jak zapoznasz się ze szczegółami ogłoszeń, zawsze wymagane są też konkretne umiejętności miękkie i komunikacyjne:

Total
0
Shares
_podobne artykuły