Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Apple wprowadza nowy model AI. / Fot. kovop, Shutterstock.com

Apple wprowadza nowy model AI. Zadziała na Twoim urządzeniu

Ostatnia aktualizacja 26 kwietnia, 2024

Apple dołącza do grona gigantów technologicznych takich jak Google, Samsung, i Microsoft, wprowadzając innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie sztucznej inteligencji — OpenELM. Jest to seria otwartoźródłowych dużych modeli językowych (LLM), które różnią się tym, że działają bezpośrednio na urządzeniach użytkownika, eliminując potrzebę przetwarzania danych na zewnętrznych serwerach.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

OpenELM – przyszłość AI na urządzeniach mobilnych

OpenELM to odpowiedź Apple na rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane technologie AI, które mogą działać lokalnie, bez potrzeby ciągłego połączenia z chmurą. Dzięki tej innowacji, urządzenia takie jak iPhone czy iPad będą mogły oferować zaawansowane funkcje przetwarzania języka naturalnego, zachowując przy tym pełną kontrolę użytkownika nad jego danymi. OpenELM składa się z ośmiu modeli, które obejmują różnorodne zakresy parametrów – od 270 milionów do 3 miliardów, co umożliwia dostosowanie wydajności do potrzeb użytkownika.

Odtwarzalność i przejrzystość dużych modeli językowych są kluczowe dla rozwoju otwartych badań, zapewnienia wiarygodności wyników oraz umożliwienia badań nad stronniczościami danych i modeli, a także potencjalnymi ryzykami. W tym celu udostępniamy OpenELM, nowoczesny otwarty model językowy.

machinelearning.apple.com

Dostępność i elastyczność modelu

Wydane na platformie Hugging Face, modele OpenELM są dostępne dla szerokiej społeczności badawczej i programistycznej. Apple, udostępniając kod źródłowy, dzienniki treningowe i różne wersje modeli, nie tylko zwiększa transparentność swoich działań, ale również umożliwia innym badaczom i deweloperom wprowadzanie własnych modyfikacji oraz testowanie i doskonalenie technologii. Strategia ta nie tylko przyspiesza rozwój technologii AI, ale także pozwala na szerokie badanie potencjalnych ryzyk i stronniczości danych, co jest kluczowe dla odpowiedzialnego stosowania AI.

Zobacz: Giganci technologiczni przeszkolą 95 milionów osób i przygotują rynek na erę AI

Decyzja o otwartości modeli AI to także strategiczny ruch Apple w kierunku przyciągnięcia talentów. Dzięki umożliwieniu naukowcom publikowania wyników badań, które zwykle pozostałyby wewnętrznymi sekretami firmy, Apple otwiera nowe ścieżki dla rekrutacji najlepszych specjalistów w branży. Otwarte dzielenie się wiedzą i zasobami nie tylko buduje zaufanie w społeczności naukowej, ale również stawia Apple jako lidera w etycznym i transparentnym podejściu do technologii AI.

Zobacz: 73% liderów biznesowych nie jest gotowych na erę AI

Zapowiedź implementacji modeli OpenELM na urządzeniach z systemem iOS 18 jest wyraźnym sygnałem, że przyszłość AI według Apple ma być zarówno innowacyjna, jak i bezpieczna. Poprzez lokalne przetwarzanie danych, użytkownicy będą mogli cieszyć się zaawansowanymi funkcjami AI przy zachowaniu pełnej prywatności i bezpieczeństwa informacji. Jest to krok milowy w kierunku technologii, która służy użytkownikowi, a nie tylko dostarcza dane do przetwarzania na serwerach firmowych.

Wprowadzenie przez Apple modeli OpenELM może zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o AI i prywatności. Dzięki lokalnemu przetwarzaniu danych, połączeniu z otwartoźródłową społecznością oraz zobowiązaniu do transparentności, Apple nie tylko odpowiada na aktualne wyzwania technologiczne, ale również definiuje kierunki rozwoju przyszłościowych technologii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły