Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Etherscan. Co to jest?

Etherscan. 5 rzeczy, które warto o nim wiedzieć

Ostatnia aktualizacja 4 kwietnia, 2024


Etherscan jest platformą internetową, która funkcjonuje jako przeglądarka blockchain dla sieci Ethereum, umożliwiając użytkownikom wgląd w działanie tego ekosystemu kryptowalut.

Działa ona jako publicznie dostępne narzędzie do przeglądania i analizy wszystkich transakcji, które miały miejsce na blockchainie Ethereum, włączając w to:

  • Przesłanie tokenów
  • Interakcje z kontraktami inteligentnymi (smart contracts)
  • Działalność na różnych decentralizowanych aplikacjach (dApps) zbudowanych na Ethereum

Dzięki Etherscan użytkownicy mogą śledzić status swoich transakcji Ethereum, sprawdzać saldo portfeli, analizować smart kontrakty oraz obserwować aktywność sieci w czasie rzeczywistym.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Etherscan. Co to jest?

Platforma ta jest nieocenionym zasobem dla inwestorów, developerów i użytkowników zainteresowanych ekosystemem Ethereum. Oferuje szczegółowe informacje, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu i nawigacji po kompleksowym świecie kryptowalut i technologii blockchain. Przez transparentność, którą zapewnia, Etherscan przyczynia się do zwiększenia zaufania i bezpieczeństwa w obrębie sieci Ethereum, ułatwiając zarazem identyfikację potencjalnych problemów, takich jak oszustwa czy błędy w kodzie smart kontraktów.

Oprócz funkcji przeglądarki, Etherscan oferuje również różne narzędzia analityczne i edukacyjne, które wspierają zrozumienie dynamiki sieci oraz pomagają w rozwijaniu aplikacji z wykorzystaniem Ethereum. Niezależnie od tego, czy ktoś jest doświadczonym developerem blockchain, inwestorem szukającym informacji o konkretnych transakcjach, czy po prostu entuzjastą technologii, Etherscan stanowi kluczowe narzędzie do eksploracji i interakcji z blockchainem Ethereum.

5 rzeczy, które warto wiedzieć o Etherscanie

1. Etherscan jako blockchain explorer dla Ethereum

Etherscan jest niezbędnym narzędziem dla każdego, kto chce zgłębić szczegóły działania sieci Ethereum. Działa jako przeglądarka blockchain, co oznacza, że umożliwia użytkownikom przeglądanie, analizowanie i weryfikowanie wszystkich transakcji i bloków wyprodukowanych w sieci Ethereum. Ta funkcjonalność jest kluczowa dla zachowania transparentności i bezpieczeństwa w ekosystemie Ethereum.

2. Monitorowanie transakcji i smart kontraktów

Etherscan pozwala na śledzenie statusu transakcji Ethereum oraz interakcje z kontraktami inteligentnymi. Użytkownicy mogą w łatwy sposób znaleźć szczegółowe informacje o dowolnej transakcji lub kontrakcie, w tym adresy nadawców i odbiorców, wartość transakcji, zużyty gas oraz dane wejściowe i wyniki wykonania kontraktów inteligentnych.

3. Tracker zużycia “gazu”

Gas tracker jest nieocenionym narzędziem na Etherscan, które pozwala użytkownikom monitorować aktualne ceny gazu w sieci Ethereum. Gas (gaz) to jednostka mierząca ilość pracy potrzebną do wykonania określonych działań, takich jak przesyłanie transakcji czy wykonanie smart kontraktów.

Dzięki gas tracker użytkownicy mogą lepiej planować swoje transakcje, aby zoptymalizować koszty i czas wykonania.

4. Analiza i weryfikacja smart kontraktów

Platforma oferuje możliwość analizy i weryfikacji kodu źródłowego smart kontraktów. Ta funkcjonalność jest kluczowa dla developerów i audytorów, umożliwiając im weryfikację działania i bezpieczeństwa kontraktów, które zostały wdrożone na blockchainie. Umożliwia to lepsze zrozumienie logiki działania kontraktów oraz identyfikację potencjalnych błędów czy luk bezpieczeństwa.

5. Rola w ekosystemie Ethereum

Etherscan pełni centralną rolę w ekosystemie Ethereum, służąc jako punkt dostępu dla deweloperów, inwestorów i użytkowników zainteresowanych technologią blockchain. Dostarcza on narzędzi edukacyjnych, analitycznych i monitorujących, które wspierają rozwój, bezpieczeństwo i przejrzystość w sieci Ethereum.

Jego rola jako kompendium wiedzy i narzędzia analitycznego przyczynia się do wzrostu zaufania i ułatwienia dostępu do technologii blockchain dla szerokiego grona odbiorców.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

Total
0
Shares
_podobne artykuły