Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
q&a

Q&A UX Design. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja 29 marca, 2023

UX Design to kategoria w branży IT, która w ostatnich latach notuje coraz większe wzrosty zarówno pod kątem publikacji ofert pracy, jak i widełek wynagrodzenia. Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy w IT w 2021 roku w Polsce, kategoria UX Design odnotowała wzrost liczby ofert o 243%. Projektowanie doświadczeń staje się coraz bardziej istotnym aspektem tworzenia usług i produktów cyfrowych, a popularność UX Designu jako ścieżki kariery nadal będzie rosnąć. Zapraszamy na Q&A o UX Designie, dzięki któremu poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. 

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Data Scientist – zarobki

Q&A o UX Designie, czyli pigułka wiedzy dla początkującego kandydata

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania, które możesz sobie zadawać, rozważając przebranżowienie do kategorii UX Designu.

Czym się różni UI i UX Design?

UI to skrót od user interface, zaś UX to user experience. UI Designer zajmuje się w swojej pracy wizualną częścią projektu aplikacji, produktu lub usługi cyfrowej. Często ściśle współpracuje m.in. z UX Designerem, ale zdarza się również, że jedna osoba łączy obydwie role, pracując nad projektem graficznym oraz projektowaniem doświadczeń.

Jakie specjalizacje w obrębie UX Designu mam do wyboru?

W obrębie UX Designu można wyszczególnić kilka ról lub specjalizacji. Jako członek(kini) zespołu UX możesz pracować jako: UI/UX Designer, UX Researcher, Product Designer, czy też UX Writer.

  • UI/UX Designer łączy w sobie role projektanta interfejsów oraz projektanta doświadczeń użytkownika. W większych firmach obydwa stanowiska są oddzielne, ale zdarza się, że w mniejszych przedsiębiorstwach jedna osoba zajmuje się obydwiema kwestiami. Na tym stanowisku istotne jest połączenie kompetencji graficznych z logicznym myśleniem, skupionym na perspektywie osoby korzystającej z finalnej wersji produktu.
  • UX Researcher zajmuje się badaniami ilościowymi oraz jakościowymi na wyodrębnionych grupach odbiorców. Na podstawie wyników badań może pomóc wskazać słabe i mocne strony projektu, a także uczestniczyć w procesie wprowadzania zmian. UX Researcher pozyskuje dane i informacje poprzez przeprowadzanie wywiadów i ankiet, a także testów użyteczności.
  • Product Designer to interdyscyplinarna rola, która w ogólnym znaczeniu odpowiada za projektowanie produktu lub usługi. W swojej pracy może brać udział zarówno w tworzeniu koncepcji, jak i w badaniach i testach oraz we wdrażaniu rozwiązań. Product Designer sprawuje pieczę nad produktem przez cały cykl jego życia.
  • UX Writer zajmuje się pisaniem tekstów funkcyjnych oraz informacyjnych. Współpracuje ściśle z UI/UX Designerem, a czasami uczestniczy także w badaniach użytkowników. Jego rolą jest pisanie treści w taki sposób, aby użytkownik mógł mieć jak najlepsze doświadczenia podczas korzystania z produktu.

Od czego zacząć naukę UX?

Jeśli potrzebujesz usystematyzowanej wiedzy zebranej w jednym miejscu, a także różnych form mentoringu, możesz rozważyć udział w bootcampie. infoShare Academy posiada bogatą ofertę kursów z kategorii UX Design, wśród których znajdziesz programy realizowane w różnych trybach czasowych. Jednocześnie nie musisz od razu sięgać po płatne kursy. W internecie znajdziesz mnóstwo darmowej wiedzy, która może być pomocna w zdobyciu podstaw. Warto zasubskrybować branżowe newslettery, np. UX Collective, a także przeglądać case studies praktykujących projektantów np. w serwisach Behance lub Dribbble. Na ich podstawie możesz tworzyć swoje pierwsze projekty niekomercyjne, które posłużą Ci do zbudowania pierwszego portfolio. 

Które narzędzia są przydatne w pracy UX Designera?

Dobór narzędzi to kwestia wynikająca z wypracowania standardu w obrębie zespołu projektowego. UX Designer ściśle współpracuje również z programistami, dlatego warto wziąć pod uwagę narzędzia, które ułatwiają przepływ pracy dzięki dostępności panelu dla deweloperów. Dobrym wyborem będzie Figma oraz Adobe XD. Przydadzą się także narzędzia do analizy, np. Hotjar, który umożliwia śledzenie zachowań użytkowników na stronie, a także Google Analytics, który służy do mierzenia zróżnicowanych statystyk strony.

Zobacz: Hotjar

Na czym polega wireframing?

Wireframing to tworzenie szkiców stron oraz aplikacji. Wireframe jest uproszczonym szkieletem strony, który nie zawiera szczegółowych grafik, a jedynie symboliczne przedstawienie bloków, przycisków i funkcji. Stanowi podstawę do dalszego projektowania, a zarazem część dokumentacji. Głównym celem wireframes jest ustalanie priorytetów treści oraz funkcji.

Czym jest Lo-Fi i Hi-Fi?

Lo-Fi, czyli Low-fidelity to sposób tworzenia makiet, który polega na prostym, szkicowym przedstawieniu projektów interfejsu aplikacji lub strony. Makieta Lo-Fi powstaje w najwcześniejszej fazie projektu i uwzględnia główne elementy projektu i niektóre kluczowe kształty.

Hi-Fi, czyli High-fidelity jest kolejnym etapem tworzenia makiet, w czasie którego projektant skupia się już na szczegółowym przedstawieniu interfejsów wraz z gotowymi grafikami. Makieta Hi-Fi może być klikalna i działać podobnie do finalnej wersji aplikacji lub strony.

Czym jest persona?

Persona stanowi reprezentację odbiorcy, do którego kierujemy produkt lub usługę. Powstaje za sprawą analizy wyników badań oraz dostępnych zewnętrznie danych pochodzących ze statystyk na temat określonych zjawisk. Podczas tworzenia persony staramy się nadać jej tożsamość, która pozwoli lepiej wczuć się w potrzeby realnego klienta.

Na czym polega Design Thinking?

Design Thinking to metoda pracy nad koncepcjami projektowymi w oparciu o dogłębne zrozumienie potrzeb i problemów odbiorców docelowych. W trakcie Design Thinkingu zespół projektowy skupia się na perspektywie klienta, a także stara się spojrzeć na jego problemy i potrzeby holistycznie, dążąc do znalezienia właściwego rozwiązania. Metoda umożliwia również testowanie hipotez poprzez prototypowanie rozwiązań.

Ile mogę zarobić na różnych poziomach seniority?

Według raportu UX i Product Design w Polsce w 2021 roku, mediana zarobków juniora (0-2 lata doświadczenia) wyniosła 4922 zł netto. Specjalista na poziomie regular (3-5 lat) mógł liczyć na 7300 zł netto, zaś w przypadku seniora (6+ lat) mediana wyniosła 10 000 zł netto.

Gdzie szukać pracy jako UX Designer?

  • Nie czekaj na ogłoszenie, aplikuj do wybranych firm

Warto przygotować portfolio i CV pod kątem konkretnej firmy. Istnieje prawdopodobieństwo, że firma nie zdążyła jeszcze wystawić ogłoszenia lub szukają specjalisty w ramach wewnętrznej rekrutacji.

  • Stwórz dobry profil na LinkedInie

Odświeżenie profilu na LinkedInie również będzie dobrym krokiem, ponieważ za jego pomocą nawiążesz kontakty z rekruterami oraz osobami pracującymi w firmach, które Cię interesują.

  • Bierz udział w imprezach branżowych

Udział w targach pracy czy też eventach branżowych to także świetna okazja do poznania branży. W trakcie takiego wydarzenia nawiążesz pierwsze znajomości, które mogą w przyszłości zaprocentować wartościową informacją o otwierającej się rekrutacji.

  • Śledź ogłoszenia o pracy

A na bieżąco warto również śledzić najnowsze oferty z kategorii Design. Poniżej aktualne oferty zawsze z widełkami.

Total
0
Shares
_podobne artykuły