Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
websocket

WebSocket – komunikacja w czasie rzeczywistym w sieci

Ostatnia aktualizacja 19 września, 2023

Technologia internetowa nieustannie ewoluuje, przynosząc coraz bardziej zaawansowane rozwiązania dla użytkowników i developerów. Jednym z takich innowacyjnych narzędzi jest WebSocket, który umożliwia dwukierunkową komunikację w czasie rzeczywistym między klientem a serwerem. Ale co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem i jakie są jego zastosowania?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest WebSocket?

WebSocket to protokół komunikacyjny zapewniający pełne dwukierunkowe połączenie między klientem a serwerem poprzez pojedyncze, trwałe połączenie TCP. W przeciwieństwie do tradycyjnego protokołu HTTP, który opiera się na żądaniach i odpowiedziach, WebSocket pozwala na ciągłe przesyłanie danych w obie strony bez konieczności nawiązywania nowego połączenia za każdym razem.

Jak działa WebSocket?

WebSocket rozpoczyna się od żądania “handshake” wysyłanego przez klienta do serwera za pomocą protokołu HTTP. Jeśli serwer obsługuje taki rodzaj komunikacji i zgadza się na nawiązanie połączenia, odpowiedź zostaje przesłana z powrotem do klienta, a połączenie jest “ulepszane” do WebSocket. Od tego momentu komunikacja przebiega poza standardowym protokołem HTTP.

Główne zalety

  • Dynamiczne aplikacje internetowe: WebSocket pozwala na tworzenie aplikacji, które mogą reagować na dane w czasie rzeczywistym, dostarczając użytkownikom natychmiastowego doświadczenia.
  • Zastosowania w różnych dziedzinach: Jest nieodzownym narzędziem w grach online, aplikacjach czatowych, platformach handlu na giełdzie oraz narzędziach monitorujących w czasie rzeczywistym.
  • Bezproblemowa komunikacja: Klient i serwer mają możliwość wymiany danych w każdym momencie, eliminując opóźnienia związane z ciągłym nawiązywaniem nowego połączenia.
  • Oszczędność zasobów: Brak konieczności wielokrotnego nawiązywania połączenia znacząco redukuje obciążenie serwera i zwiększa efektywność komunikacji.
  • Wzmożona interaktywność: Umożliwia tworzenie bardziej interaktywnych i responsywnych interfejsów użytkownika w aplikacjach webowych.

Zobacz: Protokół HTTP. Co to jest i jak działa?

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Sprawdź: Dowiedz się, co to jest serwer. Poznaj typy i technologie obsługi

Wyzwania i ograniczenia

Chociaż WebSocket oferuje wiele zalet, nie jest pozbawiony wyzwań. Bezpieczeństwo jest główną troską, ponieważ trwałe połączenie może być podatne na ataki. Dlatego ważne jest stosowanie zabezpieczeń, takich jak WebSocket Secure (WSS), które korzysta z TLS do szyfrowania danych. Ponadto nie wszystkie sieci i pośrednicy są przyjazne dla tego rodzaju komunikacji, co może prowadzić do problemów z połączeniem w pewnych środowiskach.

WebSocket to potężne narzędzie, które znacząco zmieniło sposób, w jaki aplikacje internetowe komunikują się w czasie rzeczywistym. Jego zdolność do utrzymania trwałego, dwukierunkowego połączenia sprawia, że jest niezastąpiony w wielu nowoczesnych aplikacjach webowych. Jednak, jak każda technologia, wymaga rozważnego stosowania i zrozumienia potencjalnych wyzwań.

Total
0
Shares
_podobne artykuły