Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Nowe funkcje AI w iOS 18. / Fot. Poetra.RH, Shutterstock.com

Nowe funkcje AI w iOS 18. Apple próbuje dogonić konkurencję

Ostatnia aktualizacja 6 maja, 2024

W ostatnim czasie Apple przygotowuje się do wprowadzenia szeregu usprawnień w zakresie sztucznej inteligencji w najnowszej wersji swojego systemu operacyjnego, iOS 18. Ulepszenia te mają na celu nie tylko podniesienie funkcjonalności Siri, ale także wprowadzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań, które mogą rewolucjonizować codzienne korzystanie z urządzeń mobilnych. Choć Apple bez wątpienia przespało czas, w którym konkurencja rozwijała rozwiązania oparte o AI, szef firmy jest pełen optymizmu i zapewnia, że Apple jeszcze prześcignie konkurencję.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Rozmowa z Siri w końcu będzie miała sens

Jednym z najbardziej oczekiwanych usprawnień w iOS 18 jest znaczące rozbudowanie możliwości Siri. Apple pracuje nad zwiększeniem autonomii asystenta, umożliwiając jego działanie w pełni offline. Dzięki nowym metodom kompresji i przetwarzania modeli językowych na urządzeniach, Siri będzie mogło oferować szybsze i bardziej precyzyjne odpowiedzi. Nowe badania Apple wskazują na rozwój technologii, które pozwolą Siri lepiej rozumieć złożone zapytania bez konieczności używania słów-kluczy do aktywacji. To sprawi, że interakcja z asystentem stanie się bardziej płynna i naturalna.

Rozwiązania AI mogą zmienić samą interakcję z iPhone’em. Apple pracuje nad modelami, które umożliwią bardziej intuicyjne zarządzanie aplikacjami oraz interfejsem użytkownika. Model Ferret, na przykład, ma na celu rozpoznawanie i reagowanie na specyficzne komendy dotyczące zawartości wyświetlanej na ekranie, co może ułatwić obsługę iPhone’a.

Zobacz: Work-life balance w Polsce. Gorzej tylko w 2 krajach Europy

AI rozwinie Twoją kreatywność i wesprze zdrowie

Apple bada, jak AI może wspierać kreatywność użytkowników. Przykładem jest system Keyframer, który umożliwi iteracyjne tworzenie i dopracowywanie projektów graficznych z pomocą AI. Podobne możliwości badane są w edycji obrazów, gdzie Apple eksperymentuje z narzędziami pozwalającymi na modyfikację zdjęć na podstawie prostych poleceń tekstowych. Tego rodzaju narzędzia mogą znacząco zmienić sposób pracy grafików, designerów oraz zwykłych użytkowników, którzy chcieliby personalizować swoje multimedia na nowe sposoby.

Zastosowanie AI w monitorowaniu zdrowia jest kolejnym obszarem, w którym Apple stara się wykorzystać swoje technologie. Dzięki analizie zbieranych danych biometrycznych iOS 18 ma potencjał do pomocy użytkownikom w lepszym zrozumieniu ich kondycji fizycznej i zdrowotnej. Apple bada również możliwości zastosowania AI do identyfikacji użytkownika za pomocą rozpoznawania chodu, co może zrewolucjonizować zabezpieczenia i personalizację urządzeń.

Zobacz: Apple wprowadza nowy model AI. Zadziała na Twoim urządzeniu

Apple pewne przewagi nad konkurencją

W trakcie niedawnego raportu dotyczącego wyników finansowych Apple, Tim Cook, dyrektor generalny, ponownie omówił pracę firmy nad generatywną sztuczną inteligencją.

Nadal jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do naszych możliwości w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji. Dokonujemy znaczących inwestycji i nie możemy się doczekać, aby wkrótce podzielić się z naszymi klientami kilkoma bardzo ekscytującymi nowościami.

Wierzymy w transformacyjną moc i obietnicę AI oraz jesteśmy przekonani, że posiadamy przewagi, które wyróżnią nas w tej nowej erze, w tym unikalne połączenie sprzętu, oprogramowania i usług Apple, przełomowe układy Apple Silicon z naszymi wiodącymi w branży silnikami neuronowymi, oraz nasze niezachwiane skupienie na prywatności, które stanowi podstawę wszystkiego, co tworzymy.

Tim Cook, finansowy raport kwartalny Apple Q2 2024

Dodatkowo zaznaczył, że nadchodzące chipy M4 będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju AI, ponieważ umożliwią uruchamianie zaawansowanych funkcji AI bezpośrednio na urządzeniach, co zwiększy prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Wizja Cooka to AI działające w pełni lokalnie, nie w chmurach typowych dla innych firm.

Cook jest optymistycznie nastawiony do przyszłości AI w produktach Apple, wierząc, że innowacje te pozwolą firmie nie tylko nadążyć, ale i wyprzedzić konkurencję w wyścigu technologicznym. Dzięki silnym fundamentom w postaci zintegrowanej platformy produktowej i silnym nacisku na prywatność, Apple zamierza zdefiniować nową erę inteligentnych technologii, dostarczając użytkownikom jeszcze bardziej spersonalizowane i bezpieczne doświadczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły