Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Latanie dronem – przepisy aktualne w 2022 roku

Ostatnia aktualizacja 24 maja, 2022

Przez długi czas temat latania dronem nie był uregulowany prawnie w Unii Europejskiej, przez co w różnych krajach obowiązywały różne zapisy prawa. W ostatnich latach temat dronów budzi spore zainteresowania urzędników europejskich. Obawy o bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej spowodowały, że urzędnicy wprowadzali coraz więcej restrykcji dla użytkowników. Utrudniało to latanie dronem, a przepisy, które regulują tę kwestię, ulegają ciągłym zmianom. Przyjrzyjmy się, jak wygląda to obecnie.

Zobacz: Drony z kamerką – na co warto zwrócić uwagę?

Latanie dronem – przepisy, które warto poznać

Przepisy ustalające obowiązki, które należy spełnić w celu zapewnienia bezpieczeństwa lotów, określono w Regulacjach Unii Europejskiej 2019/947 oraz 2019/945. Regulacja 2019/947 obowiązuje od 31 grudnia 2020 roku we wszystkich krajach członkowskich, wliczając także Norwegię i Liechtenstein.

Według przytoczonych przepisów, loty statków bezzałogowych, czyli dronów, podzielono na trzy kategorie: otwartą, szczególną oraz certyfikowaną. Dla większości z nas obowiązuje kategoria otwarta, czyli loty niskiego ryzyka, które nie wymagają uzyskania zgody organów nadzorujących przestrzeń powietrzną przed rozpoczęciem lotu.

Co ważne, przepisy nie uwzględniają podziału na loty prywatne oraz komercyjne, co oznacza, że w obrębie kategorii otwartej możemy wykorzystywać posiadane drony do realizowania płatnych zleceń.

Sprawdź: Dostawy dronem w Teksasie za pośrednictwem Wing

Dron w Polsce – kto ma prawo do latania?

Obowiązujące obecnie prawo wprowadza kilka warunków, których spełnienie pozwala każdej osobie po 16 roku latanie dronem. Przepisy pozwalają na latanie bez żadnych dodatkowych formalności także młodszym osobom w kilku przypadkach:

  • Jeśli masa drona nie przekracza 250g,
  • Dron jest zabawką zgodnie z dyrektywą WE 2009/48,
  • Jeśli lot wykonuje się w asyście osoby posiadającej uprawnienia do pilotażu, starszej niż 16 lat.

Posiadacz drona powinien zarejestrować lot na stronie Urzędu Lotów Cywilnych w dwóch przypadkach:

  • Gdy masa drona przekracza 250 gramów;
  • Gdy posiada on czujnik zdolny do zbierania danych osobowych, czyli najzwyczajniejszą kamerkę.

Na stronie urzędu osoba ubiegająca się o prawo do lotów dronem przejdzie wymagane szkolenia. Po pozytywnym wypełnieniu testu wiedzy uzyska uprawnienia umożliwiające loty w kategorii otwartej. Przepisy wyszczególniają także różne podkategorie w ramach kategorii otwartej, w zależności od miejsca wykonywania lotu oraz wagi drona, które ograniczają pilotowi możliwość zbliżania się do ludzi oraz budynków. W celu uzyskania dodatkowych informacji warto odwiedzić stronę Urzędu Lotów Cywilnych.

Total
0
Shares
_podobne artykuły