Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
translator google

Już niebawem Google udostępni translator bezpośrednio w Gmailu

Ostatnia aktualizacja 11 sierpnia, 2023

Odczytywanie wiadomości w obcych językach już niebawem będzie znacznie prostsze. Stanie się tak za sprawą nowej aktualizacji Gmaila, która podepnie Translator Google.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Zarządzaj pocztą Gmail. Autoresponder i inne ustawienia

Translator Google w Gmailu na Androidzie i iOS-ie

Dotychczas tłumaczenie maili było możliwe wyłącznie w widoku dekstopowym Gmaila. Opcja tłumaczenia pojawia się nad wiadomością w obcym języku. Dostępne są wszystkie języki obsługiwane przez Translator Google. Użytkownik może zdecydować czy wyłączyć tę funkcję dla konkretnego języka lub dla całej skrzynki w głównych ustawieniach.

Wraz z nową aktualizacją na Androida teraz także aplikacja Gmail umożliwi opcję tłumaczenia wiadomości bezpośrednio w mailu bez konieczności wykonywania dodatkowych kroków. Niektórzy użytkownicy systemu z zielonym robotem w logo mogą się już cieszyć nową funkcją, inni będą musieli jeszcze chwilę poczekać. Aktualizacji można spodziewać się najpóźniej do 23 sierpnia.

Z kolei do użytkowników iOS-a aktualizacja zacznie docierać od 21 sierpnia i implementacja usługi wśród użytkowników potrwa przez ok. 2 tygodnie.

Wcześniej jedyną możliwością tłumaczenia wiadomości było zaznaczenie tekstu i skorzystanie z opcji Przetłumacz. Nie zawsze działała ona dobrze, szczególnie w przypadku tekstów osadzonych w szablonach newsletterów czy automatycznych wiadomości na temat statusu przesyłek. Trudności sprawiało również zaznaczanie kolumny tekstu, więc najczęściej użytkownik musiał zaznaczać go fragment po fragmencie. Nie był to jednak poręczny sposób.

Zobacz: Sundar Pichai – co robił, zanim został CEO Google?

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Tłumacz Google działa od 2006 roku

Google Translate, znany też jako Translator Google lub Tłumacz Google, jest dostępny już od 17 lat! To naprawdę spory kawałek historii, w trakcie której usługa zyskiwała coraz więcej funkcji. W 2008 roku dodano język polski wraz z możliwością tłumaczenia pomiędzy dwoma dowolnymi językami z list.

Na przestrzeni tego czasu Google Translate wyewoluował. Zauważalne polepszenie jakości tłumaczeń pojawiło się w 2017 roku za sprawą systemu neuronowego tłumaczenia maszynowego GNMT (Google Neural Machine Translation). Dzisiaj Google Translate obsługuje 133 języki i posiada funkcję tłumaczenia tekstu, dokumentów, zdjęć i stron. W aplikacji mobilnej można przetłumaczyć wybrany fragment tekstu, skorzystać z funkcji konwersacji i transkrypcji.

Total
0
Shares
_podobne artykuły