Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
W tych branżach chcą pracować Polacy. / Fot. Rawpixel.com, Shutterstock.com

W tych branżach chcą pracować Polacy. Nowy lider rankingu

Ostatnia aktualizacja 7 maja, 2024

Polacy coraz bardziej kierują swoje kariery ku branży IT, która zdominowała ranking sektorów najatrakcyjniejszych dla pracowników. Według badania Randstad, aż 51% respondentów uważa branżę IT za najlepsze miejsce pracy. Na drugim miejscu znalazła się branża motoryzacyjna, a na trzecim komponentów motoryzacyjnych.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

IT na prowadzeniu

Tegoroczne badanie wskazało branżę IT jako lidera atrakcyjności, zdobywając aż 51% głosów respondentów. To istotna zmiana w stosunku do poprzednich lat. W czasie pandemii i kolejnych latach dominowały branże medyczna, farmaceutyczna oraz motoryzacyjna.

Atrakcyjne sektory do pracy / źródło: Randstadt
źródło: Randstadt

Branża IT, tradycyjnie kojarzona z wysokimi wynagrodzeniami, nadal oferuje obiecujące perspektywy zawodowe, mimo sygnałów o pewnym spowolnieniu. Jak podaje raport “Bezrobocie w IT” od No Fluff Jobs 17,9% specjalistów i specjalistek IT straciło pracę w ostatnim czasie, a 71,4% specjalistów i specjalistek IT uważa, że szukanie pracy jest dziś trudniejsze niż rok temu. Redukcje etatów i mniejsza liczba ofert pracy to wynik kombinacji gospodarczych spowolnień oraz wzrostu znaczenia sztucznej inteligencji.

Sektor IT zawsze był postrzegany przez pryzmat atrakcyjnej siatki wynagrodzeń. I choć z rynku dochodzą sygnały, że koniunktura w tym sektorze nieco osłabła, ogłoszeń o pracę jest mniej, a bywa także, że redukowane są etaty, to jednak wynagrodzenia, szczególnie oferowane doświadczonym profesjonalistom, pozostają silnym motywatorem.

Mateusz Żydek, rzecznik Randstad Polska

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w sektorze informacji i komunikacji średnie wynagrodzenie na koniec 2023 roku wynosiło 12,6 tys. zł brutto. To o ponad dwie trzecie więcej niż krajowa średnia, która w sektorze przedsiębiorstw (firmach zatrudniających minimum 10 pracowników) wynosiła 8,2 tys. zł brutto.

Zobacz: Work-life balance w Polsce. Gorzej tylko w 2 krajach Europy

Trudności w branży motoryzacyjnej

Branża motoryzacyjna, która jeszcze niedawno była liderem rankingu, odnotowała spadek do drugiego miejsca, pozostając tuż za sektorem IT. Sektor motoryzacyjny przechodzi obecnie kosztowną transformację, zmierzając w kierunku elektromobilności. Proces ten dotyczy również producentów komponentów, którzy obecnie stoją przed wyzwaniami związanymi z kurczącym się zatrudnieniem oraz spadkiem zamówień z kluczowego dla Polski rynku niemieckiego. Średnie wynagrodzenie w tym sektorze przekraczało w marcu 8,9 tys. zł brutto, ale zatrudnienie u producentów samochodów spadło o 8 tys. w porównaniu z rekordowym 2019 rokiem.

Co przyciąga pracowników?

Pracownicy z Polski przy wyborze branży kierują się atrakcyjnym wynagrodzeniem oraz benefitami, ale równie ważna jest dla nich przyjazna atmosfera w pracy, stabilność zatrudnienia i możliwość rozwoju kariery.

Atrakcyjność pracodawcy / źródło: Randstadt
źródło: Randstadt

Według raportu Enter The Code dotyczącego benefitów pracowniczych w 2023 roku, aż 75% osób zwraca uwagę na dostępność benefitów przed złożeniem aplikacji. Badanie MASMI dla No Fluff Jobs wykazało, że aż 73% Polaków i Polek uważa, że informacje o benefitach są istotne w ogłoszeniach o pracę. Z tego samego raportu Enter The Code wynika, że 74% respondentów rozważyłoby zmianę pracy przy podobnym wynagrodzeniu, ale lepszych benefitach.

Wśród benefitów prym wiedzie prywatna opieka medyczna, elastyczne godziny pracy i dodatkowe dni wolne. To wszystko jednak nie jest tak istotne jak dodatki finansowe typu premie czy regularne wyższe wynagrodzenie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły