Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Eksperyment EEG już niedługo na ISS

Ostatnia aktualizacja 29 marca, 2022

Za sprawą firmy brain.space już niedługo rozpocznie się eksperyment z udziałem astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. O co chodzi? Specjalny hełm korzystający z AI umożliwi analizę aktywności neurologicznej osób przebywających w przestrzeni kosmicznej poprzez wykorzystanie EEG.

W nadchodzącym tygodniu rakieta SpaceX Dragon wyniesie na ISS specjalny hełm EEG wraz z zestawem technologii umożliwiającej analizę mózgu i przetwarzanie zebranych danych za pomocą API. W eksperymencie wezmą udział astronauci odbywający pierwszą na świecie prywatną misję na ISS – Axiom-1 (AX-1).

Sprawdź: Web 3.0

Nowe badania EEG przysłużą się do planowania podróży kosmicznych

Badanie człowieka pod kątem przebywania w kosmosie skupia się zwykle wokół zmian fizjologicznych, natomiast wciąż brakuje jakościowych danych na temat skutków neuronalnych.

Eksperyment będzie miał istotne znaczenie dla przyszłości załogowych misji kosmicznych. Wiedza o długotrwałych następstwach mikrograwitacji pod kątem jej wpływu na ludzki mózg pozwoli postawić pierwszy krok w celu niwelowania przyszłych problemów.

Wykorzystanie elektroencefalografii już wcześniej polegało na zastosowaniu żelowych systemów. Jednak one charakteryzowały się niskim poziomem rozdzielczości. Były także skomplikowane w konfiguracji oraz dawały obraz tylko podstawowych danych.

Urządzenie od izraelskiej firmy brain.space to cały zestaw, w skład którego wchodzą hełm i oprogramowanie. W hełmie system żelowy zastąpiono suchymi czujnikami w liczbie 500, a oprogramowanie umożliwi późniejszą interpretację danych w interfejsie API.

W ramach zebrania danych porównawczych, wykonano już pomiary procesów poznawczych u astronautów na Ziemi. Następnym krokiem jest instalacja sprzętu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ciągu 8 dni każdy z członków załogi zostanie przetestowany w trzech 20-minutowych turach. Analizą zajmą się zespoły badawcze z firmy brain.space oraz Ben-Gurion University. Powtórka badań nastąpi po powrocie astronautów.

Zobacz: DeepMind

Dalszym celem brain.space jest opracowanie platformy Big Data. Dzięki niej programiści i lekarze będą mogli zintegrować aktywność mózgu ze swoimi produktami i usługami.

Total
0
Shares
_podobne artykuły