Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
co to jest token

Co to jest token i jak działa w świecie kryptowalut

Ostatnia aktualizacja 12 kwietnia, 2024

Chyba każdy już słyszał to tajemnicze słowo. Jednak co to jest token? To pojęcie stosowane w wielu dziedzinach technologii i finansów, ale najczęściej kojarzone z cyfrowymi walutami i zabezpieczeniami sieci. Poniżej znajdziesz długi artykuł wyjaśniający, czym są tokeny, w tym ich szczegółowe działanie w świecie kryptowalut.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest token? Definicja

Token może być rozumiany jako obiekt, który reprezentuje inną rzecz, na przykład przedmiot fizyczny lub wirtualny, lub abstrakcyjne pojęcie. W technologii, tokeny mają różne formy i zastosowania, od fizycznych urządzeń zabezpieczających po jednostki danych w sieciach informatycznych. Na przykład w sieciach typu token ring, token jest specjalnym ustawieniem bitów, które krąży w sieci i umożliwia urządzeniom nadawanie wiadomości w miejsce tego tokena.

Tokeny w programowaniu

W kontekście programowania, tokeny są podstawowymi jednostkami strukturalnymi kodu źródłowego. Każdy znak w kodzie jest analizowany przez kompilator lub interpreter i kategoryzowany jako jeden z kilku typów tokenów – identyfikatory, słowa kluczowe, separatory, operatory, literały. Te tokeny są następnie używane do budowania wyrażeń, które komputer może wykonać.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Token w technologii sieciowej

W informatyce, token często odnosi się do pewnych danych lub obiektów, które służą jako środki identyfikacyjne lub zabezpieczające. Przykładem jest token w sieciach typu Token Ring, gdzie token to specjalne ustawienie bitów, które krąży po sieci i umożliwia przesyłanie danych między urządzeniami. Urządzenie “bierze” token, wprowadza swoją wiadomość i przekazuje token dalej, umożliwiając innym urządzeniom komunikację.

Tokeny bezpieczeństwa

Tokeny bezpieczeństwa są fizycznymi urządzeniami (np. smart cards) lub cyfrowymi kluczami, które umożliwiają autoryzację dostępu do systemów komputerowych czy sieci. Mogą one wymagać wiedzy użytkownika (np. PIN) lub biometrycznego uwierzytelnienia, zapewniając tym samym dwuetapową weryfikację tożsamości.

Tokeny w kryptowalutach

W świecie kryptowalut, tokeny to cyfrowe jednostki, które reprezentują różne wartości i mogą pełnić różne funkcje w ekosystemie blockchain. Można je traktować jako cyfrowe “żetony” lub “aktywa”, które mogą być przesyłane, przechowywane lub wymieniane na platformach blockchain. Tokeny mogą reprezentować waluty, aktywa, certyfikaty, prawa głosu i wiele innych. Działają one na zasadzie kontraktów inteligentnych i mogą być programowane do wykonania określonych zadań w ramach sieci blockchain.

Tokeny zyskały popularność, ponieważ ułatwiają tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i są używane do różnych celów, takich jak zbieranie funduszy poprzez oferty pierwszej sprzedaży tokenów (ICO), reprezentowanie udziałów w przedsiębiorstwach, a nawet jako środki płatnicze.

Tokeny w kryptowalutach są również używane do tworzenia zdecentralizowanych autonomicznych organizacji (DAO), które mogą funkcjonować bez tradycyjnej struktury zarządzania, zamiast tego działają na zasadach programowanych w smart-kontraktach na blockchainie.

Rola tokenów w kryptowalutach

Skoro już wiemy, co to jest token, spróbujmy zdefiniować jego rolę w przestrzeni kryptowalut. Przypomnijmy, że tokeny krypto są reprezentacją aktywów lub zainteresowań, które zostały ztokenizowane na blockchainie istniejącej kryptowaluty. Choć tokeny i kryptowaluty mają wiele wspólnych cech, kryptowaluty są “natywnymi aktywami swoich blockchainów, natomiast tokeny są tworzone na już istniejących blockchainach.

Główne funkcje tokenów krypto

Fundraising i ICO (Initial Coin Offering)

Tokeny są często wykorzystywane do zbierania funduszy na rozwój nowych projektów poprzez ICO, co jest formą crowdfundingowej rundy finansowania. ICO umożliwiają twórcom projektów pozyskiwanie kapitału od inwestorów, którzy w zamian otrzymują tokeny.

Reprezentacja aktywów

Tokeny mogą reprezentować różnorodne aktywa lub zainteresowania, od praw własności po udziały w przedsiębiorstwach, prawa do wyników zysków, czy dostęp do określonych usług. W niektórych przypadkach, tokeny mogą także reprezentować inne kryptowaluty.

Ułatwienie transakcji

Tokeny umożliwiają realizację transakcji na blockchainach, działając na zasadach smart kontraktów (umów inteligentnych). Są one programowalne, co oznacza, że można je zaprogramować do automatycznego wykonania określonych działań po spełnieniu ustalonych warunków.

Użycie jako środek płatniczy i inwestycyjny

Tokeny mogą być używane do dokonywania płatności oraz jako narzędzie inwestycyjne, podobnie jak tradycyjne waluty lub akcje, z tym że są one cyfrowe i funkcjonują w ekosystemie blockchain.

Czytaj dalej:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Total
0
Shares
_podobne artykuły