Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
narzędzia cyfrowe

Narzędzia cyfrowe podstawą w firmach. Ale dlaczego?

Ostatnia aktualizacja 26 kwietnia, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego narzędzia cyfrowe stały się niezbędne w większości firm? Zwłaszcza jeśli chodzi o narzędzia do współpracy?

Ostatnia aktualizacja: 26.04. Dodaliśmy fragment o darmowych narzędziach cyfrowych.

Z badania przeprowadzonego przez TechRepublic wynika, że 95% respondentów wykorzystuje narzędzia cyfrowe, zwłaszcza do współpracy online i komunikacji. Za popularne przykłady firmy wskazały Microsoft Team i Zoom.

Zobacz: Praca w IT bez programowania

Aplikacje cyfrowe nie są oczywiście niczym nowym, jednak liczba dostępnych rozwiązań znacznie rośnie. W dodatku wiele firm wdrożyło nowe narzędzia cyforwe w czasie pandemii Covid-19, dostosowując się do pracy zdalnej i hybrydowej. Jak czytamy w raporcie, często okazało się, że przedsiębiorstwa przekroczyły budżety.

Narzędzia cyfrowe do współpracy – czego używamy najczęściej?

Serwis ZDNet przeprowadził badanie wśród 161 firm IT, pytając jakich narzędzi cyfrowych używają do współpracy.

Wiele organizacji zdecydowało się na narzędzia działające w chmurze. Jednocześnie aplikacje do wideokonferencji zmieniły dla wielu firm status z “fajnie mieć” na “niezbędne”. Tylko 2% badanych przyznało, że nie używa obecnie, ani nie planuje korzystać z żadnych narzędzi cyfrowych do współpracy i wideokonferencji w najbliższych sześciu do dwunastu miesięcy.

Sprawdź: Programowanie dla dzieci

Poza aplikacjami do wideokonferencji wiele firm korzysta z takich narzędzi jak Dropbox i OneDrive. To aplikacje do dzielenia się plikami. Na poleganie na takich usługach wskazało 75% ankietowanych. Niewiele mniej firm deklaruje, że korzysta z platform do współpracy i pracy online, takich jak Microsoft 365 i Google Workspace. Wskazało tak 73%. W formie ciekawostki dodamy, że sami również korzystamy z Workspace, jak i Dropboksa. Do komunikacji wideo wykorzystujemy z kolei aplikację Google Meet.

Dlaczego firmy polegają na narzędziach cyfrowych?

Firmy wyjaśniły dlaczego korzystają z odpowiednich aplikacji. I tak, nie powinno dziwić, że głównym powodem jest przede wszystkim wygodna współpraca i łączenie się z pracownikami zdalnymi (91% ankietowanych). Lepsza komunikacja między współpracownikami, działami i menedżerami to powód, który znalazł się na drugim miejscu (84%). Dalej mamy zarządzanie zespołem (61%), zarządzanie projektami, szkolenia i edukacja personelu (54%). Mniej popularne zastosowania narzędzi cyfrowych to szkolenia i edukacja menedżerska (31%), HR (20%) oraz monitoring pracowników (17%).

Darmowe narzędzia cyfrowe przydatne w pracy

Model pracy zdalnej staje się coraz popularniejszy, co sprawia, że pojawia się coraz więcej wartych uwagi alternatyw płatnych narzędzi, które ułatwiają wykonywanie obowiązków na odległość.

Kimai

Kimai to bezpłatna aplikacja do wielu zastosowań organizacyjnych. Nie tylko możesz śledzić czas pracy, ale też zarządzać grafikiem, projektami, a także obsługiwać faktury czy też konfigurować stawki względem indywidualnych ustawień. Zakres możliwości jest naprawdę szeroki. Program sprawdzi się w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jest skalowalny, wielojęzyczny i dostosowany także do użytku na urządzeniach mobilnych.

OpenProject

OpenProject to świetne narzędzie open source do zarządzania projektami. Prosty i schludny interfejs zapewnia czytelność, dzięki której użytkownik natychmiastowo orientuje się w logice działania. Program nadaje się do używania w zwinnych metodykach Agile i Scrum. Umożliwia tworzenie historyjek, ustalanie priorytetów, sprintów i śledzenie zmian.

GitLab

GitLab to serwis integrujący rozwiązania, które służą do zarządzania i pracy z kodem. Funkcje serwisu obejmują m.in.: repozytorium kodu, śledzenie zadań, system ciągłej integracji, wiki oraz repozytorium kontenerów. GitLab częściowo dostępny jest w formacie open source, zaś dodatkowe rozszerzenia udostępnia w ramach licencji.

Total
0
Shares
_podobne artykuły