Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Seygey Brin to współtwórcą Google

Sergey Brin to co-founder Google. Przez ChatGPT-3 musiał wrócić

Ostatnia aktualizacja 21 kwietnia, 2023

Należy do najbogatszych imigrantów w USA oraz najbardziej majętnych osób na świece. Jego błyskotliwa kariera stała się możliwa, gdy rodzice Brina podjęli decyzje o wyjeździe z ZSSR w 1979 r. Sergey Brin stworzył i opuścił Google i Alphabet. Teraz jest znów potrzebny firmie.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Kim jest Sergey Brin?

Urodził się w Moskwie w 1973 r., ale wychował w USA. Podobnie jak ojciec i dziadek studiował matematykę i informatykę. Zdecydował się na doktorat z informatyki na Uniwersytecie Stanforda, gdzie poznał Larry’ego Page’a, z którym stworzył wyszukiwarkę Google.

Co ciekawe, wyszukiwarka była popularna na początku na uniwersytecie, a projekt wciągnął Brina i Page’a na tyle, że rzucili studia doktoranckie, aby stworzyć biznes w garażu Susan Wojcicki. Ich motywacja do pracy i badań nad algorytmami nie była opisywana jako chęć bogacenia się. Nie zmienia to faktu, że według Forbes tzw. wartość netto w czasie rzeczywistym Brina wynosi ok. 90 mld dolarów.

„Obviously everyone wants to be successful, but I want to be looked back on as being very innovative, very trusted, and ethical and ultimately making a big difference in the world”.

Sergey Brin

Duet, który stworzył potęgę technologiczną

Znajomość Brina i Page’a nie zaczęła się entuzjastycznie. Jako studenci początkowo się nie polubili, ale czas, który spędzili wspólnie na uczelni, pozwolił im zmienić zdanie na swój temat. Mimo różnic charakteru przystąpili do projektu, który przerodził się najpierw w wyszukiwarkę, a potem w firmę technologiczną.

Przetrwali kilka załamań rynku dzięki prywatnym inwestorom, a ich prawdziwa ekspansja miała miejsce po 2004 r., gdy Google weszło na amerykańską giełdę. Dziś firma zatrudnia ponad 98 tysięcy pracowników na całym świecie. Alphabet, do którego należy Google w 2021 r., zarobił blisko 258 mld dolarów. Większość przychodów Google pochodzi z reklam, a także z usług Google Cloud, sklepu Play, sprzętu np. Chromebooków, telefonów, słuchawek, zegarków lub YouTube Premium.

Sergey Brin na portalach plotkarskich

Życie prywatne byłego prezesa Google w 2022 r. stało się powodem kilku medialnych dyskusji. Po pierwsze, Sergey Brin na początku zeszłego złożył pozew o rozwód z drugą żoną Nicole Shanahan. Atmosferę podgrzały plotki na temat rzekomego romansu Shanahan z Elonem Muskiem, podczas gdy para pozostawała w separacji w 2021 r. Ponadto portale plotkarskie donoszą, że małżonkowie są w trakcie mediacji dotyczących podziału majątku. W efekcie żona Brina prawdopodobnie domaga się 1 mld dolarów.

W latach 2007 – 2015 Sergey Brin był mężem Anne Wojcicki, siostry Susan Wojcicki, czyli byłej CEO YouTube i prywatnie jednej z pierwszych osób zaangażowanych w budowanie Google.

Konkurencja chatbotów stawia Google w trudnej sytuacji
Chatboty konkurencji Google zmusiły władze firmy do wezwania założycieli / Fot. Rawpixel.com, shutterstock.com

Brin i Page wracają by pomóc ze sztuczną inteligencją

Założycielski duet zrezygnował z zarządzania Alphabet w 2019 roku, ale obaj postanowili pozostać w zarządzie. Zaangażowali się w inne przedsięwzięcia, fundacje i życie rodzinne. Niemniej z początkiem 2023 r. zostali wezwani na spotkania w Google, które poczuło oddech konkurencji. Chatbot Bing i popularność ChatGPT wywołały zamieszanie do tego stopnia, że Brin i Page byli niezbędni w sprawie przeglądu strategii produktowej dotyczącej sztucznej inteligencji i chatbota Google.

Zaangażowanie założycieli Google, na zaproszenie obecnego dyrektora generalnego firmy, Sundara Pichai, pokazało pilną potrzebę określenia dalszych kroków w sprawie AI, ponieważ Google pierwszy raz od wielu lat może czuć się zagrożone.

Total
0
Shares
_podobne artykuły