Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
karta sieciowa ethernet nie ma poprawnej konfiguracji protokołu ip

Karta sieciowa Ethernet nie ma poprawnej konfiguracji protokołu IP – rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja 29 stycznia, 2024

Jednym z częstych problemów, z jakimi mogą się spotkać użytkownicy, jest sytuacja, w której karta sieciowa Ethernet nie ma poprawnej konfiguracji protokołu IP. Aby zrozumieć problem i skutecznie go rozwiązać, warto najpierw dowiedzieć się, czym jest protokół IP oraz karta sieciowa Ethernet. Wyjaśniamy to w tym tekście, a także opisujemy, jakie relacje między nimi zachodzą. Aby szybko przejść do rozwiązania problemu z konfiguracją, kliknij tutaj.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Protokół IP – standard łączności

Protokół IP (Internet Protocol) jest podstawowym standardem, który umożliwia komunikację w sieciach komputerowych.

Jego główną funkcją jest dostarczanie pakietów danych z jednego urządzenia do drugiego. Każde urządzenie podłączone do sieci internetowej ma przypisany unikalny adres IP, który działa jak adres pocztowy, umożliwiając właściwe dostarczenie danych.

Karta sieciowa Ethernet – łącznik między komputerem a siecią

Karta sieciowa Ethernet to fizyczny komponent w komputerze, który umożliwia połączenie z lokalną siecią (LAN) lub internetem. Dane przesyłane i odbierane są przez kabel sieciowy.

Każda karta sieciowa ma swój unikalny adres MAC, który identyfikuje urządzenie w sieci lokalnej.

Rozwiązanie problemu: Karta sieciowa Ethernet nie ma poprawnej konfiguracji protokołu IP

Rozwiązywanie problemów związanych z kartą sieciową Ethernet, która nie ma poprawnej konfiguracji protokołu IP, wymaga zrozumienia i wykonania szeregu kroków diagnostycznych i naprawczych. Poniżej szczegółowo omawiamy każdy z tych nich.

Problemy sprzętowe

1. Sprawdzenie podstawowych połączeń fizycznych

  • Kabel Ethernet: Upewnij się, że kabel Ethernet jest mocno podłączony zarówno do karty sieciowej w komputerze, jak i do portu w routerze lub przełączniku. Warto sprawdzić, czy kabel nie jest uszkodzony i czy używanie innego kabla rozwiązuje problem.
  • Instalacja karty sieciowej: Sprawdź, czy karta sieciowa jest prawidłowo zainstalowana w slocie PCI/PCIe komputera. W laptopach karta sieciowa zwykle jest wbudowana, więc tutaj skup się na weryfikacji sterowników.

Problem z kartą sieciową

2. Resetowanie ustawień karty sieciowej

  • Menedżer Urządzeń: W systemie Windows otwórz Menedżer Urządzeń, znajdź swoją kartę sieciową, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję “Wyłącz urządzenie”. Poczekaj kilka sekund i włącz ją ponownie.
  • Aktualizacja sterowników: Sprawdź, czy dostępna jest aktualizacja sterowników dla twojej karty sieciowej. Możesz to zrobić za pomocą Menedżera Urządzeń lub odwiedzając stronę producenta karty.

Problem z protokołem IP

3. Konfiguracja protokołu IP

  • Ustawienia DHCP: W ustawieniach połączenia sieciowego sprawdź, czy protokół IP jest ustawiony na automatyczne pobieranie adresu (DHCP). To zapewnia, że router automatycznie przypisze adres IP twojemu komputerowi.
  • Ręczne ustawienie IP: Jeśli DHCP nie działa, spróbuj ręcznie ustawić adres IP, maskę podsieci oraz bramę domyślną, które powinny być zgodne z konfiguracją twojej sieci lokalnej. Sprawdź szczegółową instrukcję konfiguracji IP.

4. Wykonanie polecenia resetowania Winsock i TCP/IP

  • Resetowanie Winsock i TCP/IP: Otwórz Wiersz Poleceń jako administrator i wykonaj polecenia netsh winsock reset oraz netsh int ip reset. Polecenia te zresetują komponenty sieciowe systemu Windows, co może rozwiązać problemy z konfiguracją sieci.

5. Sprawdzenie zapór i oprogramowania antywirusowego

  • Zapory i antywirus: Upewnij się, że zapora systemu Windows lub zainstalowane oprogramowanie antywirusowe nie blokują połączeń sieciowych twojej karty sieciowej. Czasami konieczne może być tymczasowe wyłączenie tych programów, aby sprawdzić, czy są przyczyną problemu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

Wprowadzenie do systemu klas adresów IP

Karta sieciowa – charakterystyka i zastosowanie

Total
0
Shares
_podobne artykuły