Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
FYI

FYI, czyli dla Twojej wiadomości

Ostatnia aktualizacja 3 kwietnia, 2023

Kontynuując serię tekstów o skrótowcach używanych w korespondencji internetowej, czas zająć się tym, który często pojawia się nie tylko w rozmowach prywatnych, ale także w komunikacji służbowej. Mowa tu o FYI. Co dokładnie oznacza?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: To jest NSFW, czyli co to znaczy i kiedy stosować?

FYI – co to znaczy?

FYI, skrót od For Your Information, czyli po polsku „Do Twojej wiadomości” przydatny jest do szybkiego zasygnalizowania rozmówcy, że powinien o czymś wiedzieć. Jednocześnie przekazywana informacja poprzedzona tym skrótem zazwyczaj nie wymaga podejmowania natychmiastowych działań. Jest to alternatywny odpowiednik znaczenia: „miej na uwadze”.

Geneza skrótu prawdopodobnie sięga 1915 roku, kiedy pojawił się w użyciu przy okazji oszczędzania znaków w wiadomościach telegraficznych. Wtedy płaciło się za słowo. Wzmiankę na ten temat można znaleźć w artykule „The perils of using journalist jargon outside the newsroom” autorstwa Elisabeth Ribbans.

Uważaj na podobne skróty

Komunikując się z użyciem skrótów możesz znacząco usprawnić rozmowę „pisaną”, szczególnie podczas korzystania ze smartfona. Jest to znaczne ułatwienie, jeśli piszesz i jednocześnie trzymasz urządzenie. Warto jednak uważać na podobne skróty, które zmieniają znaczenie komunikatu.

W tym przypadku chodzi o:

  • JFYI (Just For Your Information), który oznacza, że przesyłana wiadomość jest poufna, tylko dla Twojej wiadomości.
  • FYA (For Your Amusement), którego używa się, gdy wysyłasz komuś coś żartobliwego mailem, SMS-em czy przez komunikator.
  • FYR (For Your Reference), którego używa się dla zaznaczenia, że podawana informacja może być przydatna dla odbiorcy, ale nie ma takiej mocy jak informacje podawane FYI.

Zobacz: AMA – pytaj o co chcesz

Przykłady użycia akronimu FYI

Wplatając ten skrót w język polski, możesz stosować go dowolnie. Nie ma zasady językowej, która reguluje jego umiejscowienie w zdaniu, więc wystarczy posługiwać się intuicją językową. Oto przykłady:

  • FYI, serwer jest teraz niedostępny z powodu planowej konserwacji.
  • Nasza polityka bezpieczeństwa wymaga, aby każde hasło było co najmniej 8-znakowe, FYI lepiej jednak, aby było dłuższe.
  • Nie musisz się martwić o to zadanie, zrobiłem to już kilka dni temu – FYI
  • Proszę Cię o przesłanie mi raportu przed naszym spotkaniem jutro rano. FYI – będą też osoby z zespołu Product.
  • FYI, wysłałem Ci plik z moimi notatkami dotyczące tego projektu.
Total
0
Shares
_podobne artykuły