Business Intelligence – jakie ma znaczenie w firmie?
Ostatnia aktualizacja 7 marca, 2022
Business Intelligence (BI) to istotna dziedzina łącząca analizę danych z interesami przedsiębiorstwa. Dlaczego technologie BI są ważne w rozwoju biznesu i na czym polega Business Intelligence w praktyce?
Zobacz: Hackathon
Business Intelligence, czyli analiza biznesowa
Business Intelligence obejmuje rozwiązania technologiczne, które umożliwiają analizę danych pod kątem przydatności dla przedsiębiorstwa. W procesie BI wykorzystuje się dane wewnętrzne z systemów IT oraz dane pochodzące ze źródeł zewnętrznych. Na ich podstawie tworzy się raporty oraz wizualizacje. Dane przetworzone w taki sposób pomagają podejmować strategiczne decyzje biznesowe. Celem stosowania BI jest zwiększenie konkurencyjności, przychodów oraz wydajności pracy.
Jak wygląda proces analizy biznesowej
W procesie BI można gromadzić i przetwarzać dane, które pochodzą z wielu różnych obszarów. Wybrane narzędzia do analizy danych umożliwiają wyciąganie wielopłaszczyznowych wniosków w oparciu o wiele baz danych. Bazy danych mogą być rozproszone wśród poszczególnych działów lub mieścić się w hurtowni danych, która jest wspólna dla całego przedsiębiorstwa. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie systemu Big Data w roli repozytorium.
Wsparcie przedsiębiorstw w podejmowaniu decyzji polega na wykorzystywaniu zarówno danych historycznych, jak i gromadzonych w czasie rzeczywistym. Informacje są odpowiednio przygotowane, aby dalej przetwarzać je w procesie BI, który polega na:
- modelowaniu zestawów danych do dalszej analizy,
- tworzeniu analitycznych zapytań,
- udostępnianiu wskaźników wydajności (KPI),
- przetwarzaniu zgromadzonych informacji w procesie podejmowania decyzji.
Sprawdź: Generacja Z
Narzędzia i aplikacje Business Intelligence
Czasy, w których narzędzia BI były dostępne głównie dla specjalistów z zakresu BI i IT są już za nami. Aktualnie programy są na tyle intuicyjne, że z powodzeniem może je wykorzystywać także kierownictwo firm i inni pracownicy, aby samodzielnie tworzyć zapytania o interesujące dane oraz wizualizacje na ich podstawie.
Platforma SelectHub umożliwia wybór narzędzi do BI, biorąc pod uwagę dostęp do:
- pulpitów nawigacyjnych,
- raportowania i wizualizacji,
- eksploracji danych,
- przetwarzania analitycznego online (OLAP),
- narzędzi ETL (zapewniają import danych z jednego miejsca do drugiego).
Przykładowe wykorzystywane narzędzia to:
Qlik – jego podstawą jest wizualizacja danych w skalowalnej platformie BI.
Tableau – samoobsługowa platforma analityczna, która umożliwia integrację z innymi programami, np. Microsoft Azure czy Excel.