Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Business Intelligence – jakie ma znaczenie w firmie?

Ostatnia aktualizacja 7 marca, 2022

Business Intelligence (BI) to istotna dziedzina łącząca analizę danych z interesami przedsiębiorstwa. Dlaczego technologie BI są ważne w rozwoju biznesu i na czym polega Business Intelligence w praktyce?

Zobacz: Hackathon

Business Intelligence, czyli analiza biznesowa

Business Intelligence obejmuje rozwiązania technologiczne, które umożliwiają analizę danych pod kątem przydatności dla przedsiębiorstwa. W procesie BI wykorzystuje się dane wewnętrzne z systemów IT oraz dane pochodzące ze źródeł zewnętrznych. Na ich podstawie tworzy się raporty oraz wizualizacje. Dane przetworzone w taki sposób pomagają podejmować strategiczne decyzje biznesowe. Celem stosowania BI jest zwiększenie konkurencyjności, przychodów oraz wydajności pracy.

Jak wygląda proces analizy biznesowej

W procesie BI można gromadzić i przetwarzać dane, które pochodzą z wielu różnych obszarów. Wybrane narzędzia do analizy danych umożliwiają wyciąganie wielopłaszczyznowych wniosków w oparciu o wiele baz danych. Bazy danych mogą być rozproszone wśród poszczególnych działów lub mieścić się w hurtowni danych, która jest wspólna dla całego przedsiębiorstwa. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie systemu Big Data w roli repozytorium.

Wsparcie przedsiębiorstw w podejmowaniu decyzji polega na wykorzystywaniu zarówno danych historycznych, jak i gromadzonych w czasie rzeczywistym. Informacje są odpowiednio przygotowane, aby dalej przetwarzać je w procesie BI, który polega na:

  • modelowaniu zestawów danych do dalszej analizy,
  • tworzeniu analitycznych zapytań,
  • udostępnianiu wskaźników wydajności (KPI),
  • przetwarzaniu zgromadzonych informacji w procesie podejmowania decyzji.

Sprawdź: Generacja Z

Narzędzia i aplikacje Business Intelligence

Czasy, w których narzędzia BI były dostępne głównie dla specjalistów z zakresu BI i IT są już za nami. Aktualnie programy są na tyle intuicyjne, że z powodzeniem może je wykorzystywać także kierownictwo firm i inni pracownicy, aby samodzielnie tworzyć zapytania o interesujące dane oraz wizualizacje na ich podstawie.

Platforma SelectHub umożliwia wybór narzędzi do BI, biorąc pod uwagę dostęp do:

  • pulpitów nawigacyjnych,
  • raportowania i wizualizacji,
  • eksploracji danych,
  • przetwarzania analitycznego online (OLAP),
  • narzędzi ETL (zapewniają import danych z jednego miejsca do drugiego).

Przykładowe wykorzystywane narzędzia to:

Qlik – jego podstawą jest wizualizacja danych w skalowalnej platformie BI.

Tableau – samoobsługowa platforma analityczna, która umożliwia integrację z innymi programami, np. Microsoft Azure czy Excel.

Total
0
Shares
_podobne artykuły