Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
cykl deminga

Cykl Deminga pomoże w udoskonaleniu procesów firmowych

Ostatnia aktualizacja 10 kwietnia, 2024

Cykl Deminga został opracowany przez W. Edwardsa Demingaznany. Znany jest również jako PDCA (Plan-Do-Check-Act) i stanowi nieodłączny element zarządzania jakością w branży IT. Pozwala na ciągłe doskonalenie procesów i produktów. Znajduje zastosowanie zarówno w opracowywaniu oprogramowania, jak i w zarządzaniu projektami, dając przestrzeń do eksperymentowania i rozwiązywania problemów.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest cykl Deminga?

Cykl Deminga to czterofazowy iteracyjny model zarządzania, który promuje ciągłą poprawę procesów i produktów. Składa się z czterech kroków, w które wchodzą:

  • Planowanie (Plan)
  • Wykonanie (Do)
  • Sprawdzanie (Check)
  • Działanie (Act)

Planowanie (Plan)

Najważniejszy w tym modelu jest etap planowania. Tutaj określa się cele i procesy niezbędne do osiągnięcia wyników zgodnych z oczekiwaniami klienta lub strategią firmy. W kontekście IT może to obejmować analizę wymagań systemu, projektowanie architektury oprogramowania lub planowanie sprintów w metodykach zwinnych.

Wykonanie (Do)

Na tym etapie implementuje się plan, często na niewielką skalę w ramach pilotażu. W branży IT oznacza to rozwijanie funkcji oprogramowania, wprowadzanie zmian w infrastrukturze lub testowanie nowych narzędzi w kontrolowanym środowisku.

Sprawdzanie (Check)

Sprawdzenie efektów wykonanych działań pozwala zrozumieć, czy oraz jakie postępy zostały osiągnięte. W IT może to wiązać się z przeglądem kodu, testami oprogramowania, analizą wydajności systemów czy też zbieraniem feedbacku od użytkowników.

Działanie (Act)

Ostatni krok to wyciągnięcie wniosków z fazy sprawdzania i zastosowanie ich do ulepszenia procesu. Może to oznaczać dokonywanie zmian w kodzie, dostosowywanie procesów projektowych, czy też wprowadzanie zmian organizacyjnych. Po tym etapie cykl zaczyna się od nowa, z nowym planem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

W jakich obszarach IT sprawdzi się cykl Deminga?

Cykl Deminga znajduje szerokie zastosowanie w konkretnych obszarach:

  • Optymalizacja procesów wytwarzania oprogramowania. Zastosowanie PDCA do iteracyjnego rozwoju oprogramowania pozwala na systematyczne eliminowanie wad i poprawę jakości produktu końcowego.
  • Zarządzanie projektami IT. Umożliwia zarządzanie zmianami i adaptację do nowych wymagań w dynamicznym środowisku projektowym.
  • Bezpieczeństwo IT. Implementacja nowych zabezpieczeń lub procedur reagowania na incydenty może być optymalizowana przez cykliczne testowanie, ocenę skuteczności i wprowadzanie usprawnień.

Cykl Deminga w praktyce

Efektywne zastosowanie cyklu Deminga wymaga zaangażowania zespołu i otwartości na zmiany. Ważne jest tutaj zbieranie dokładnych danych i ich analiza, co w branży IT jest ułatwione dzięki dostępności narzędzi do monitoringu, testowania i zarządzania projektami.

Przykładem może być proces wdrożenia nowego systemu zarządzania bazami danych. W fazie planowania określa się wymagania i cel. Następnie, w fazie wykonania, implementuje się system na niewielką skalę. Sprawdzenie obejmuje analizę wydajności i bezpieczeństwa. W końcu, działanie to korekta ustaleń i przygotowanie do pełnego wdrożenia.

Cykl Deminga stanowi więc uniwersalne narzędzie do ciągłego doskonalenia w branży IT, pozwalając na elastyczne zarządzanie projektami i adaptację do zmieniających się wymagań i technologii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

Cykl Kolba – nauka poprzez nabieranie doświadczenia

Model GROW – zadbaj o efektywny rozwój

Total
0
Shares
_podobne artykuły