Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Cybersecurity – trendy na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja 18 listopada, 2022

Upowszechnienie pracy zdalnej wzmocniło znaczenie sektora cybersecurity. Wiele procesów wcześniej chronionych przez wewnętrzne systemy bezpieczeństwa przeniosło się do zewnętrznych sieci. Taki obrót sytuacji zrodził potrzebę zatrudnienia większej liczby specjalistów, którzy przygotują i utrzymają zapory, a także będą na bieżąco reagować na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem. 

Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku pracy? Na podstawie publikacji firmy HackerU pt. „Cybersecurity. Raport o rynku pracy w Polsce 2021” przedstawimy bieżącą sytuację i trendy.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: JVM

Cybersecurity – początki kariery

Nadal najliczniejszą grupę osób pracujących w cyberbezpieczeństwie stanowią specjaliści i eksperci (69%). Autorzy badania wskazują na fakt, że dotychczas praca w tym sektorze poprzedzona była doświadczeniem w innych specjalizacjach IT. Cyberbezpieczeństwo było specjalizacją, w której rozwijali się wcześniejsi administratorzy, programiści lub testerzy.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na osoby wykwalifikowane w utrzymywaniu bezpieczeństwa sieci pojawia się coraz więcej ofert pracy. Wiele z nich skierowanych do juniorów lub stażystów z uwzględnieniem potrzeby przyuczenia. 

W Polsce sektor cybersecurity jest obecnie bardzo chłonny. Wyliczenia wskazują, że aktualnie w kraju mamy aż 17,5 tys. wolnych stanowisk do obsadzenia. Z badania wynika, że na jednego kandydata przypada aż 7 wolnych wakatów, a 39% respondentów otrzymuje oferty pracy powyżej 5 razy w tygodniu.

Aktualny trend w poszukiwaniach specjalistów dotyczy kandydatów na początku swojej drogi, a także z 1-3 letnim doświadczeniem. Przy utrzymującym się rosnącym zapotrzebowaniu będziemy obserwować wzrost ofert pracy dla osób bez doświadczenia, ale z gotowością firm do wyszkolenia specjalistów.

Zobacz: Ile zarabia grafik komputerowy?

Ile można zarobić w cyberbezpieczeństwie?

Najbardziej opłacalnym wyborem będzie praca w organizacjach międzynarodowych, jednak widoczny jest trend wyrównywania stawek również w polskich firmach. 

Z raportu wynika, że średnie wynagrodzenie w tej kategorii wynosiło około 15 tys. zł brutto miesięcznie. W podziale na poziom doświadczenia, zarobki przedstawiały się następująco:

stażyści – 3-5 tys. zł brutto;

młodsi specjaliści –  6-10 tys. zł brutto;

specjaliści 10-16 tys. zł brutto;

starsi specjaliści – 12-22 tys. zł brutto;

menedżerowie lub dyrektorzy – powyżej 22 tys. zł brutto.

Total
0
Shares
_podobne artykuły