Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
active directory

Active Directory w praktyce. Funkcje, komponenty i zastosowania

Ostatnia aktualizacja 25 października, 2023

Active Directory (AD) jest jednym z najbardziej podstawowych i niezbędnych elementów w korporacyjnych sieciach komputerowych. Umożliwia on zarządzanie tożsamością i zasobami w sposób zorganizowany, a także ułatwia administratorom kontrolę nad różnymi aspektami sieci. W tym artykule przyjrzymy się głównym funkcjom Active Directory, jak również jego komponentom oraz praktycznym zastosowaniom.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest Active Directory?

Active Directory to technologia stworzona przez firmę Microsoft, która jest częścią systemów operacyjnych Windows Server. Została zaprojektowana w celu zarządzania sieciami komputerowymi opartymi na systemach Windows. Działa na zasadzie hierarchicznego przechowywania danych, w tym informacji o użytkownikach, komputerach, zasobach sieciowych oraz politykach bezpieczeństwa.

Główne komponenty Active Directory

  • Domain Controller: Jest to serwer zarządzający przechowywaniem i dostępem do danych w AD. Jest odpowiedzialny za autentykację i autoryzację użytkowników.
  • Organizational Units (OU): Te jednostki umożliwiają grupowanie obiektów, takich jak użytkownicy czy komputery. Celem jest łatwiejsze zarządzanie.
  • Group Policy: To zestaw reguł, które można zastosować dla użytkowników czy komputerów w danym OU. Pozwala to na centralne zarządzanie ustawieniami systemu.
  • LDAP (Lightweight Directory Access Protocol): Jest to protokół, który umożliwia komunikację z AD.

Elementy te współdziałają, aby zapewnić skuteczne zarządzanie siecią i zasobami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Funkcje i zastosowania

Active Directory jest wykorzystywane w wielu aspektach zarządzania siecią:

  • Zarządzanie tożsamością i dostępem: Możesz łatwo dodawać, usuwać oraz modyfikować konta użytkowników.
  • Zarządzanie zasobami: Dzięki AD, administratorzy mogą efektywnie zarządzać dostępem do plików, drukarek i innych zasobów.
  • Bezpieczeństwo: Za pomocą funkcji takich jak autentykacja wielopoziomowa, można zwiększyć poziom bezpieczeństwa w sieci.
  • Automatyzacja i skryptowanie: AD współpracuje z różnymi narzędziami, co umożliwia automatyzację wielu zadań administracyjnych.

Active Directory oferuje szeroki zakres funkcji, które pomagają w kontrolowaniu dostępu do zasobów, zarządzaniu tożsamością oraz zwiększaniu bezpieczeństwa. Niezależnie od skali przedsiębiorstwa, umiejętne wykorzystanie tej technologii znacząco przyczynia się do optymalizacji działania systemów IT.

Czytaj także:

CGI – co to jest i czy można na tym zarobić?

UI Design System – czym jest?

Total
0
Shares
_podobne artykuły