Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Inteligentne okulary pomogą osobom niedowidzącym

Ostatnia aktualizacja 11 kwietnia, 2022

Zastosowanie nowych technologii do przełamywania barier osób z niepełnosprawnościami ma swoją kolejną odsłonę. Inteligentne okulary Envision posiadają ulepszenia, dzięki którym osoby niedowidzące będą mogły zyskać większą niezależność. Sztuczna inteligencja pomoże w poruszaniu się po świecie, ułatwiając wykonywanie wielu codziennych czynności. W jaki sposób?

Sprawdź: Azure – nowe maszyny wirtualne z procesorem ARM

Funkcja OCR i odczytywanie głosowe

Firma Envision oparła swoje rozwiązanie na Google Glass Enterprise Edition, które parę lat wcześniej nie zyskały dużej popularności. Inteligentne okulary posiadają kamerę oraz funkcje dotykowe umieszczone na bocznym panelu. Dodatkowo zostały wyposażone w system optycznego rozpoznawania znaków (OCR) oraz głośniki, dzięki którym każdy tekst stanie się całkowicie dostępny dla osoby niedowidzącej. Ponadto okulary korzystają z inteligencji kontekstowej, a także umożliwiają obsługę innych języków, więc poziom ułatwienia w obcowaniu z treścią jest naprawdę ogromny. To jednak nie wszystkie funkcje, które oferuje Envision.

Zobacz: Panel słoneczny, który produkuje prąd w nocy

Inteligentne okulary wspomagają orientację w terenie

Okulary stają się drugą parą oczu także podczas poruszania się po świecie. Drobnostki, które człowiek bez problemów ze wzrokiem traktuje jako oczywistość, dla osób niedowidzących czasami zwyczajnie nie istnieją, jeśli w pobliżu nie ma kogoś, kto mógłby pomóc. Na przykład odszukanie na półce sklepowej ulubionego dżemu czy szukanie nowych produktów nie jest już żadną trudnością.

Inteligentne okulary zwiększają niezależność i bezpieczeństwo, pozwalając rozpoznać elementy otoczenia za pomocą sztucznej inteligencji czy nawet spotkanych osób.

SI w komunikacie głosowym przekazuje informację o obiekcie w zasięgu soczewki a także poinformuje użytkownika o rodzaju przeszkody, która staje na jego drodze. Użytkownik ma możliwość skomunikować się z inną osobą za pośrednictwem połączenia wideo. Dzięki udostępnionej lokalizacji lub widokowi, osoba widząca może przekazać więcej wskazówek.

Envision poza połączeniem z Google Glass, można wykorzystywać na systemach iOS i Android, więc aplikacja działa także na smartfonach.

Podobną funkcję dotyczącą rozpoznawania obiektów oferuje Google w swojej aplikacji Google Lookout. W tym przypadku centrum dowodzenia stanowi wyłącznie smartfon bez możliwości skorzystania z Google Glass.

Total
0
Shares
_podobne artykuły