Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Oszczędności Polaków mimo trudnej sytuacji gospodarczej rosną

Jak oszczędzają Polacy?

Ostatnia aktualizacja 6 kwietnia, 2023

Polacy odkładają pieniądze na wiele różnych sposobów i w różnych miejscach, w zależności od swoich potrzeb i preferencji. Niemniej wiele osób nadal nie buduje poduszki finansowej, a oszczędności Polaków nie należą do największych w Europie.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy co drugi czwartek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co 2 tygodnie

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Znaczny odsetek Polaków nie ma żadnych oszczędności
Znaczny odsetek Polaków nie ma żadnych oszczędności / Fot. SaiArLawKa2, shutterstock.com

Większość nie ma 10 tysięcy „w portfelu”

Z raportu Assay Index 2022 wynika, że około 43% Polaków nie ma oszczędności. Mimo wszystko, w 2022 roku średnia odłożona kwota wynosiła 36 tys. złotych, podczas gdy w 2021 r. było to 30 tys. złotych. Sytuacja gospodarcza nie napawa optymizmem, dlatego coraz więcej osób zaczyna sprawdzać jak zacząć oszczędzać. Aż 45% Polaków uważa, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w stosunku do zeszłego roku.

Prawdopodobnie trudna stacja finansowa zwiększa świadomość na temat oszczędzania. Z ankiety Credit Agricole zrealizowanej w sierpniu 2022 r. na grupie 1043 badanych wynika, że ok. 78% ankietowanych stara się lepiej planować wydatki. Oszczędności Polaków rok do roku wzrosły, a odsetek osób regularnie zasilających poduszkę finansową wyniósł 56%. Co ciekawe, już 64% deklaruje, że odkłada pieniądze raz na jakiś czas.

Jakiej wielkości są idealne zarobki?

Oszczędności Polaków przy rosnącej inflacji

Wiele osób próbuje oszczędzać, ograniczając wydatki. Aż 78% stara się korzystać z rabatów i promocji. Ponadto około 60% ankietowanych odkłada w czasie wydatki, szczególnie związane z RTV oraz z podróżami.

Polacy wybierają też klasyczne instrumenty finansowe. Co do zasady większość środków jest lokowana na osobistych kontach bankowych, lokatach oraz rachunkach oszczędnościowych. Co ważne, z informacji NBP wynika, że wartość lokat gospodarstw domowych w bankach skokowo rośnie, ale to głównie efekt przesunięć pieniędzy z mało lub wcale nieoprocentowanych rachunków bieżących. Ilość zaciąganych kredytów spada i nie jest to dobra wiadomość płynąca z rynków finansowych. W rezultacie takie zachowania oznaczają ograniczającą się konsumpcję.

Wartość lokat gospodarstw domowych na koniec listopada 2022 r. wyniosła 307 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku aż o 89 proc., czyli niemal 145 mld zł (w miesiąc przybyło 15,5 mld zł).

BUSINESS INSIDER, Maciej Rudke

Jak Polacy inwestują swoje oszczędności?

Faktem jest, że aktywne inwestowanie nie jest popularne. Niemniej jednak grupa wiekowa 25-34 lata ankietowana w listopadzie 2022 r. w badaniu firmy Tavex wskazywała, że wybiera lokaty (31%), kryptowaluty (25%) oraz nieruchomości (20%). Na pytanie, na jakie aktywa warto obecnie postawić, respondenci wskazywali na pierwszym miejscu nieruchomości (38%), a na drugim miejscu złoto (24%). Zdecydowanie mniejszym powodzeniem cieszą się akcje, obligacje i fundusze inwestycyjne.

Niektórzy Polacy oszczędzają, wpłacając pieniądze na IKE lub IKZE. To dobrowolne formy ubezpieczenia społecznego w Polsce, stanowiąca element systemu emerytalnego. W istocie jest to alternatywna forma gromadzenia środków na kontach osobistych na rzecz emerytury. Nie jest to typowe inwestowanie, a raczej trwałe zabezpieczenie środków na przyszłość. Konstrukcja prawna tych instrumentów zachęca do konsekwentnego oszczędzania i wypłaty kapitału dopiero po kilkudziesięciu latach.

Total
0
Shares
_podobne artykuły