Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Sztuczna inteligencja do analizy RTG dopuszczona w UE

Ostatnia aktualizacja 7 kwietnia, 2022

Narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję znajdują coraz więcej zastosowań. Od analizy mowy, przez sugestie podczas pisania kodu programu, przez systemy wspierające kierowców. Kolejnym z obszarów, którego rewolucję umożliwi sztuczna inteligencja, jest medycyna. Dowodem na to jest dopuszczenie do użytku w Unii Europejskiej pierwszego narzędzia analizującego zdjęcia RTG płuc bez nadzoru człowieka.

Sprawdź: Prawo do naprawy staje się nowym europejskim trendem

Zautomatyzowane narzędzia medyczne

Jednym z pierwszych zautomatyzowanych narzędzi, które weszły do użytku medycznego, było narzędzie do wykrywania problemów ze wzrokiem w wyniku cukrzycy. To narzędzie uzyskało akceptację (czyli otrzymało oznaczenie CE) w 2013 roku, natomiast w 2018 roku FDA dopuściła je do użytku w Stanach Zjednoczonych.

Jednak urządzenia przeprowadzające automatyczną analizę radiologiczną są bardziej kontrowersyjne. Sprzeciw przeciwko wykorzystaniu narzędzi na bazie sztucznej inteligencji wyraziło Stowarzyszenie Radiologów Ameryki Północnej w 2020 roku. We wspólnym liście z Amarykańskim Collegem Radiologii stowarzyszenie wyjaśniło, że automatyczne narzędzia, które korzystają z SI nie są wystarczająco konsekwentne. Wskazano również na problemy tych systemów podczas pracy w innych środowiskach niż oryginalne środowiska, w których zostały zbudowane. Decyzja Unii Europejskiej jest więc ogromnym krokiem naprzód, jeśli chodzi o wykorzystanie SI w pracy medycznej. Będzie to jednak także krok podważany przez wielu lekarzy, którzy obawiają się, że ich praca zostanie w pełni zautomatyzowana.

Automatyczna analiza zdjęć RTG

Niezależnie od zdania amerykańskich radiologów, urzędnicy Unii Europejskiej dopuścili do użytku automatyczny system firmy Oxipit, nazwany ChestLink. Opisane narzędzie automatycznie analizuje zdjęcia RTG płuc oraz automatycznie wysyła raporty do pacjentów, których uzna za zdrowych. W przypadku znalezienia nieprawidłowości, analizę przypadku przejmuje radiolog.

Zobacz: Panel słoneczny, który produkuje prąd w nocy

Firma Oxipit w swoim komunikacie wspomina, że większość prześwietleń przeprowadzanych w podstawowej opiece zdrowotnej nie wykazuje problemów. Zastosowanie SI pozwolić ma więc na zmniejszenie obciążenia lekarzy. Firma oświadczyła, że w trakcie testów przeprowadzonych w kilku lokalizacjach, ChestLink nie popełnił żadnego błędu, który byłby znaczący klinicznie. Firma zaleca, aby wprowadzenie tego narzędzia zostało przeprowadzone kilkuetapowo. Najpierw powinien odbyć się audyt obecnie wykorzystywanych w szpitalu programów do obrazowania. Następnie narzędzie powinno przejść okres próbny pod nadzorem, żeby rozpoczęło samodzielną pracę.

Total
0
Shares
_podobne artykuły