Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
widget

Skonfiguruj widgety w Linuxie

Ostatnia aktualizacja 26 października, 2023

Widgety to nieodłączna część interfejsu użytkownika w różnych systemach operacyjnych. Ułatwiają korzystanie z różnych aplikacji i usług, umożliwiając szybkie sprawdzenie pogody, zarządzanie plikami czy też monitorowanie zużycia systemowego bez otwierania dodatkowych aplikacji. Termin widget jest szczególnie popularny w kontekście systemów unixowych. W niniejszym tekście omówimy rodzaje rozszerzeń, a także ich konfigurację w różnych środowiskach Linuxa.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym są widgety?

Widgety to małe programy, które są osadzone na pulpicie lub w innych częściach interfejsu użytkownika. Służą one do wyświetlania informacji oraz zapewniają szybki dostęp do różnych funkcji i ustawień.

Można je porównać do miniaturowych aplikacji, które działają w tle i oferują podstawowe funkcje bez konieczności otwierania pełnowymiarowych programów. Wiele widżetów jest interaktywnych, co oznacza, że nie tylko wyświetlają informacje, ale również pozwalają na interakcję z nimi. Na przykład widżet kalendarza pozwoli nie tylko na wyświetlanie nadchodzących wydarzeń, ale również na ich dodawanie czy modyfikowanie bez konieczności otwierania pełnej aplikacji kalendarza.

Rodzaje widgetów

Nie wszystkie rozszerzenia są jednakowe. Istnieje kilka rodzajów, które różnią się funkcjonalnością i wyglądem. Najpopularniejsze to:

  • Widgety informacyjne: Wyświetlają różnego rodzaju informacje, np. pogodę, wiadomości czy notatki.
  • Widgety sterujące: Pozwalają na szybki dostęp do różnych ustawień systemowych, takich jak poziom głośności czy jasność ekranu.
  • Widgety monitorujące: Umożliwiają śledzenie parametrów systemowych, np. zużycie CPU, pamięci RAM czy pojemność dysku.
  • Widgety społecznościowe: Ułatwiają interakcję z sieciami społecznościowymi, na przykład poprzez wyświetlanie powiadomień z Twittera czy Facebooka.
  • Widgety multimedialne: Sterują odtwarzaniem muzyki, wideo, oraz oferują kontrolę nad dźwiękiem.

Jak dodawać i konfigurować rozszerzenia w Linuxie?

Dodawanie i konfiguracja rozszerzeń w systemie Linux jest procesem, który może różnić się nieco w zależności od środowiska graficznego, w którym się znajdujemy. Zwykle jednak obejmuje kilka podstawowych kroków, które są intuicyjne i stosunkowo proste do wykonania.

Skonfiguruj widget w GNOME

Jeżeli korzystasz z GNOME, proces dodawania widgetów jest inny niż w pozostałych środowiskach. Widgety są tu znane też jako “rozszerzenia”. Zazwyczaj zarządza się nimi przez narzędzie o nazwie “Tweaks” lub “GNOME Tweaks”. Po otwarciu tego narzędzia, należy przejść do zakładki “Rozszerzenia” i tam można aktywować lub deaktywować różne widgety. Niektóre z nich oferują również dodatkowe opcje konfiguracji, które można dostosować według własnych potrzeb.

KDE

W środowisku KDE dodawanie rozszerzeń jest zazwyczaj bardzo proste. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpicie, a następnie wybrać opcję “Dodaj widgety”. Spowoduje to otwarcie panelu z listą dostępnych rozszerzeń. Użytkownik może wybrać interesujący go widget, a następnie przeciągnąć go na pulpit. Po dodaniu rozszerzenia, jego ustawienia można łatwo dostosować, klikając na niego prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję “Ustawienia widgetu”.

Rozszerzenia innych środowiskach Linuxa

W XFCE czy LXDE często używa się specjalnych menedżerów widżetów dostępnych w ramach danego środowiska. Umożliwiają one łatwe zarządzanie rozszerzeniami i ich konfigurację.

Ogólne zasady konfiguracji rozszerzeń

Niektóre rozszerzenia oferują zaawansowane opcje konfiguracji, które pozwalają na ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Można na przykład zmieniać wielkość widżetów, ich położenie na ekranie, a także parametry takie jak częstotliwość odświeżania danych. Warto zwrócić uwagę na te opcje, gdyż pozwalają one na maksymalne wykorzystanie potencjału danego rozszerzenia.

Niezależnie od tego, z jakim środowiskiem graficznym masz do czynienia, z pewnością znajdziesz sposób na dodanie i dostosowanie widżetów, aby idealnie pasowały do twojego stylu pracy.

Czytaj także:

Linux vs. Windows w pracy programisty

Jak obrócić ekran w laptopie na różnych systemach

Total
0
Shares
_podobne artykuły