Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
recesja

2/3 firm planuje zwiększyć budżet w 2023 roku. Recesja tego nie zmieni

Ostatnia aktualizacja 21 marca, 2023

W obecnej sytuacji globalnej gospodarki przedsiębiorstwa zmuszone są do przemyślenia swoich planów finansowych. Hasło „recesja” coraz częściej przewija się przez najnowsze komentarze na temat bieżącej sytuacji rynkowej. Z najnowszych badań wynika, że aż 81% firm nie osiągnęło swoich celów związanych z cyfryzacją. W związku z tym, dwie trzecie dyrektorów finansowych planuje zwiększyć wydatki na IT w 2023 roku. Najbardziej atrakcyjnym obszarem inwestycji wydają się być platformy low-code, które pozwalają na automatyzację procesów.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Web design

Nie można prowadzić biznesu bez uwzględnienia zmieniającej się sytuacji gospodarczej. Gartner wskazuje trzy obszary, na które firmy powinny zwrócić uwagę, aby przyspieszyć proces cyfryzacji. 

Po pierwsze, wysokie stopy procentowe utrudniają przedsiębiorcom inwestycje, a inflacja wpędza ich w spiralę płacową. Dodatkowo, brak wykwalifikowanej kadry IT od dłuższego czasu hamuje rozwój firm. A ponadto, brak postępu w cyfryzacji blokuje innowacyjność i pozbawia przedsiębiorstwa szans na konkurowanie na wolnym rynku. Postęp technologiczny i automatyzacja procesów sprzyjają zwiększeniu wydajności i redukowaniu obciążeń pracowników oraz przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Roboty nie zastąpią pracowników, ale mogą wyręczyć

Obecnie wiele dyskusji dotyczy powszechnej robotyzacji, która budzi obawy związane z przyszłością rynku pracy. Choć wielu uważa, że może ona przynieść wiele korzyści dla firm na całym świecie, to równocześnie budzi ona obawy dotyczące utraty zatrudnienia przez pracowników. Zgodnie z wynikami badania Gartner 2021 I&O Leaders Survey, 80% ekspertów uważa, że automatyzacja jest najlepszym sposobem na zwiększenie efektywności firmy. 

Jednak według Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service, 77% Polaków nie zna nikogo, kto straciłby pracę w związku z wdrożeniem automatyzacji. Warto pamiętać, że robotyzacja, a zwłaszcza RPA (Robotic Process Automation), ma na celu w dużej mierze automatyzację powtarzalnych i monotonnych zadań, które w dłuższej perspektywie zajmują pracownikom czas, który mogliby spożytkować na ważniejsze projekty z punktu widzenia biznesowego. Zatem robotyzacja ma na celu wspieranie pracowników, a nie zastępowanie ich.

Recesja nie zagraża, o ile budżety w IT zostaną zwiększone

Firmy, które chcą odnosić sukcesy w postpandemicznym świecie, muszą dołączyć do cyfrowej rewolucji. Jednakże, badania Gartnera pokazują, że aż 81% firm nie osiągnęło jeszcze swoich celów związanych z technologiami cyfrowymi. Mimo to, dwie trzecie dyrektorów finansowych planuje zwiększyć budżety technologiczne w 2023 r., pomimo mniejszych środków inwestycyjnych i wysokich płac specjalistów IT.

Od lat rynek szuka sposobów na skuteczną implementację zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które pomogą w prowadzeniu biznesu, jednak brakuje specjalistów IT. Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że tylko w Polsce 42% wakatów technologicznych jest trudnych do obsadzenia, 64% firm zatrudnia mniej specjalistów IT niż planowało, a co piąty projekt musiał zostać zawieszony z powodu braku personelu posiadającego odpowiednie kompetencje cyfrowe.

Dlatego też firmy muszą zainwestować w rozwój i szkolenia swoich pracowników, aby zdobyli odpowiednie umiejętności cyfrowe. 

Ważne jest również, aby budować silne relacje z dostawcami technologii, którzy mogą pomóc w rozwoju i wdrożeniu zaawansowanych rozwiązań. W ten sposób firmy będą w stanie zwiększyć swoją konkurencyjność i osiągnąć swoje cele związane z cyfrową transformacją.

Zobacz: Darmowy hosting plików

Platformy low-code to przyszłość

Low-code to dynamicznie rozwijająca się technologia, która może rozwiązać wiele dzisiejszych wyzwań biznesowych. Platformy low-code umożliwiają tworzenie w pełni funkcjonalnych aplikacji z gotowych komponentów, co pozwala na digitalizację i automatyzację praktycznie wszystkich procesów biznesowych. Eksperci Gartnera przewidują, że do 2025 roku 70% działań związanych z dostarczaniem aplikacji będzie opierać się na narzędziach low-code.

W praktyce, low-code może stanowić podstawę dla systemów IT w firmie, pomagając zoptymalizować, zdigitalizować i zautomatyzować wiele procesów biznesowych. W ten sposób, low-code stanowi niezawodne wsparcie dla firm, które chcą odnieść sukces w cyfrowej transformacji.

Nie tak dawno, nasze wyobrażenia o przyszłości były zdominowane przez roboty i maszyny z książek science fiction, takich jak “Bajki robotów” Stanisława Lema. Dzisiaj, jednak, żyjemy w rzeczywistości, w której poruszamy się elektrycznymi samochodami, korzystamy z video-komunikatorów i rozmawiamy z botami w bankach. A firmy takie jak np. Webcon pomagają firmom wejść w świat cyfrowej transformacji, co stanowi niezawodne wsparcie wobec kolejnych wyzwań gospodarki.

Total
0
Shares
_podobne artykuły