Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
kanban-co-to-jest-zastosowanie-tablica

Kanban – co to jest i gdzie się go stosuje

W IT opracowuje się nie tylko aplikacje użytkowe, ale też systemy sterowania produkcją, a jedną z popularniejszych metod stosowanych do tego jest kanban. Co to jest takiego, kto to wymyślił i kiedy się to stosuje?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Co to jest kanban i kto go wymyślił?

Metoda kanban została wymyślona w Japonii w fabryce Toyoty. Pomysłodawcą był inżynier odpowiedzialny za procesy przemysłowe Taiichi Ōno. Zastanawiał się on, jak zoptymalizować proces produkcji, magazynowania towarów i elementów do wytwarzania samochodów, aby wyeliminować przestoje, nadmierne koszty związane z przechowywaniem. Jednym słowem zajął się likwidacją marnotrawstwa i zwiększeniem produktywności.

Nazwa kanban wywodzi się z języka japońskiego i oznacza nawiasem mówiąc „widoczną etykietę”. Etykiety zawierały dokładny opis podzespołów i innych produktów, dzięki czemu łatwiej było zarządzać przepływem materiałów w fabryce. Karty te zawierały nie tylko nazwę, ale także numer partii, kod, ilość oraz przeznaczenie danego towaru. Mogły się tam znajdować także inne informacje przydatne w procesach produkcji i magazynowania.

Sprawdź: senior project manager – zarobki na tym stanowisku

Gdzie stosuje się obecnie metodologię kanban?

Metodologia kanban szybko zyskała popularność, gdyż zapewniała płynność przepływu elementów, łatwość sterowania produkcją i zasobami magazynowymi.

Dzięki tej metodzie i analizie przepływów materiałowych w firmie znacznie poprawiano efektywność, produktywność, a także ograniczano wydatki na każdym etapie magazynowania, produkcji i dostaw.

Wikipedia podaje, iż kanban charakteryzuje 7 cech:

  • żadnych braków,
  • żadnych opóźnień,
  • żadnych zapasów,
  • żadnych kolejek,
  • żadnych bezczynności,
  • żadnych zbędnych operacji technologicznych i kontrolnych,
  • żadnych przemieszczeń.

Czy metodologia kanban jest optymalna?

Bacząc na to, że metodologia kanban wywodzi się z systemu stosowania papierowych etykiet, nie jest to system optymalny. W związku z sugerowanym ograniczeniem magazynowania produktów konieczne są sprawdzone, a także niezawodne systemy dostaw materiałów i podzespołów. To sprawia, że potrzebne jest zapewnienie większej ilości dostawców i organizowanie transportu. Inaczej mówiąc, to podnosi koszty.

Zakładając produkcję bezbrakową, rzecz jasna konieczne jest wysokie zaangażowanie pracowników na każdym etapie produkcji. Nie sprawdza się to w każdym miejscu na świecie – inna kultura i etyka pracy w różnych krajach.

W przypadkach dużych wahań popytu, system nie jest na to przygotowany i warto mieć alternatywę dla metodologii kanban.

Zobacz: co to jest software house

Ilustracja: Wikimedia

Total
2
Shares
_podobne artykuły