Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Praca back-end developera

Back-end. Czym jest i na czym polega praca back-end developera?

Ostatnia aktualizacja 28 września, 2023

Czy warto zostać back-end developerem? Jasne! W zmieniającym się świecie i, co ważne, rzeczywistości, która zmienia się na bardziej cyfrową, takie zajęcie zapewne zaprocentuje nie tylko teraz, ale także na przyszłość. Umówmy się, pewnych zmian w świecie już nie cofniemy. Praca takiego specjalisty na pierwszy rzut oka może wydawać się mało widoczna, jest jednak bardzo istotna w zapewnieniu użytkownikowi działanie strony bez zakłóceń.

Coraz więcej naszych dotychczasowych przyzwyczajeń i preferencji dotyczących wyborów przenosi się do świata wirtualnego. Jest prościej, szybciej i co ważne wygodniej. Weźmy dla przykładu zamawianie najróżniejszych rzeczy przez internet z odbiorem w domu. No tak, ale aby sprawnie wszystko działało, to nie tylko strona, poprzez którą dowiadujemy się o produkcie, możemy go obejrzeć i zamówić, musi dobrze i intuicyjnie wyglądać, ale także bardzo sprawnie działać. A prawidłowe działanie website’u czy też aplikacji to właśnie zadanie dla back-end developera.

Kim zatem jest back-end developer?

Back-endowiec, bo tak w skrócie nazywani są specjaliści od programowania odpowiadają za stworzenie poprawnego i stabilnego kodu stron i aplikacji. Oczywiście wymaga to współpracy z front-endowcami i najlepiej user experience designerami. I o ile efekty pracy tych drugich użytkownicy akurat widzą i mają z nimi bezpośredni kontakt, o tyle przeciętna osoba, która ma do czynienia ze stroną nie widzi fundamentów zbudowanych przez back-end developera. A tych fundamentów jest wiele.

Należą do nich zwłaszcza programowanie baz danych, dbanie o bezpieczeństwo oraz jakość funkcjonowania website’u i aplikacji. Back-endowiec dba o poprawne przechowywanie informacji na serwerze, zabezpieczanie danych użytkowników oraz zapewnianiu jak najlepszej wydajności programu, który stworzył i z którego korzystają użytkownicy. Przyznacie, że to bardzo odpowiedzialna rola. Nieco antropomorfizując, metaforycznie można to ująć prosto – widać człowieka, sprawnego atletę, który jest zdrowy, dba o rozwój, pracuje, ale mózg, który tym wszystkim zarządza, jest ukryty. Ten mózg to właśnie kod stworzony przez back-end developera. Brzmi przyjaźniej, prawda?

Jak zatem zostać takim specjalistą?

Oczywiście można uczyć się na własną rękę, korzystając z dostępnych w sieci tutoriali i wczytując masę publikacji. To jednak zdecydowanie najbardziej mozolny i nie do końca efektywny sposób. Można także zapisać się na studia informatyczne i poświęcić kilka lat na rzetelną naukę. Podkreślamy „rzetelną”, bo wszystko zależy od naszego zaangażowania. Efekty takiej formy kształcenia wpływa bowiem na ostateczny efekt, jakim jest osiągnięcie statusu dobrego back-end developera lub też tylko posiadanie dyplomu.

W dzisiejszych czasach, zwłaszcza tak dynamicznych, dobrym i jednym z najbardziej efektywnych wyborów okazuje się udział w specjalistycznych kursach programowania, tzw. bootcampach, gdzie w ciągu kilku tygodni anci mają okazję od pierwszego dnia pracować w trybie intensywnych zajęć praktycznych, pośród który implementowana jest również teoria, niezbędna do zrozumienia wszystkich zagadnień. Taką formę kształcenia można wybrać nawet na co dzień pracując w innym zawodzie, a mając ochotę na przebranżowienie lub poszerzenie swoich kompetencji. Zróżnicowane tryby nauki – dzienne, wieczorowe i zaoczne – można znaleźć na stronie jednej z najlepszych i najdłużej działających na rynku szkół IT pod adresem alx.pl. Praca z wykwalifikowanymi programistami pozwoli na sprawne przyswojenie materiału i po kilku tygodniach samodzielnie stanąć na nogi jako dobrze wykształcony i przygotowany do zawodu back-end developer. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od Twojego zaangażowania. To bardzo ważne, aby samodzielnie cały czas śledzić bieżące nowości na rynku programistycznym.

Back-end developer pracuje w różnych środowiskach

Backendowcy piszą kody stron i aplikacji tworząc spójny, stabilny i bezpieczny system. Najcześciej wykorzystują do tego języki programowania takie, jak m.in.: Python, Java, JavaScipt, C# oraz C++. Korzystają również z systemów zarządzania danymi, jak chociażby MySQL. Z połączenia takiej wiedzy i praktyki użytkownik otrzymuje stronę stabilną i bezpieczną w korzystaniu, bez obaw, że jego dane powodują w niepożądane miejsca.

Podsumowując praca back-end developera to praca odpowiedzialna, skrupulatna, wymagająca dużo cierpliwości i uważności. Jednocześnie nie jest tak spektakularna bezpośredni dla użytkownika, jak efekty prac frontendowców i ux designerów. Tym niemniej ich rola jest niezastąpiona, a co dodatkowo ważne bardzo dobrze opłacana.

Warto zatem skorzystać z bootcampów oferowanych przez szkołę ALX Academy, która już od ponad dwudziestu lat z powodzeniem kształci specjalistów w dziedzinie back-endu. Myślisz o poszerzeniu kompetencji lub przekwalifikowaniu – nie zwlekaj! Zapotrzebowanie na dobrych koderów nigdy nie będzie malało.

Artykuł sponsorowany

Total
0
Shares
_podobne artykuły