Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
capex

CAPEX w branży IT. Inwestycje, które kształtują przyszłość

Ostatnia aktualizacja 9 kwietnia, 2024

Inwestycje w rozwój infrastruktury i nowe technologie stanowią podstawę innowacyjności i konkurencyjności w świecie technologii informacyjnych. CAPEX, czyli wydatki inwestycyjne, odgrywają tu centralną rolę, umożliwiając firmom IT budowanie solidnych fundamentów dla przyszłych sukcesów. Czym dokładnie jest CAPEX i co się na niego składa?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Czym jest CAPEX?

CAPEX to skrót od Capital Expenditure. Oznacza on wydatki inwestycyjne ponoszone przez firmy na zakup, ulepszenie lub utrzymanie środków trwałych. Są to inwestycje w fizyczne aktywa firmy, które mają służyć przez długi czas.

W przeciwieństwie do bieżących wydatków operacyjnych (OPEX), które są ponoszone na bieżące potrzeby firmy, CAPEX jest inwestycją długoterminową i ma na celu zwiększenie wartości firmy.

Przykłady CAPEX w branży IT

Zakup sprzętu

Jednym z najbardziej oczywistych przykładów wydatków inwestycyjnych w IT jest zakup sprzętu komputerowego, czyli serwerów, routerów czy centrów danych. Niezawodna i wydajna infrastruktura IT jest dla firm technologicznych podstawą świadczenia usług i rozwijania nowych produktów.

Oprogramowanie na licencji

Zakup licencji na oprogramowanie lub niestandardowe rozwiązania software’owe również jest formą wydatków inwestycyjnych. Mimo że oprogramowanie jest niematerialne, jego zakup na własność lub na długoterminową licencję traktowany jest jako inwestycja kapitałowa.

Rozwój infrastruktury chmurowej

Inwestycje w infrastrukturę chmurową, choć często operują na modelu subskrypcyjnym, mogą również być kwalifikowane jako wydatek inwestycyjny, gdy firma decyduje się na budowę prywatnej chmury lub zakup długoterminowych umów na usługi chmurowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Znaczenie wydatków inwestycyjnych w praktyce

  • Skalowanie operacji dla firm IT, które doświadczają szybkiego wzrostu, wydatki inwestycyjne są niezbędne do skalowania operacji. Inwestowanie w nowe centra danych lub rozszerzenie istniejącej infrastruktury IT umożliwia obsługę większej liczby użytkowników i rozwój nowych usług.
  • Innowacje i R&D CAPEX umożliwia finansowanie badań i rozwoju (R&D), które przyczyniają się do tworzenia nowych technologii i produktów. Firma może inwestować w zaawansowane laboratoria, sprzęt do testów czy prototypowania, co jest fundamentem dla przyszłych innowacji.
  • Bezpieczeństwo i niezawodność zagrożenia cybernetyczne są coraz większe, zatem inwestycje w bezpieczeństwo IT stają się niezbędnym elementem wydatków. CAPEX pozwala na zakup zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, fizycznego zabezpieczenia centrów danych oraz innych technologii mających na celu ochronę danych firmy i jej klientów.
  • Przestrzeganie przepisów dla wielu firm IT przestrzeganie lokalnych i międzynarodowych przepisów dotyczących przechowywania danych wymaga znacznych inwestycji kapitałowych. Zakup i utrzymanie infrastruktury zgodnej z regulacjami to podstawa dla operacji na wielu rynkach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

Gdzie znaleźć najlepsze ikony do pobrania za darmo

Macierz Eisenhowera jest pomocna w zarządzaniu czasem

Total
0
Shares
_podobne artykuły