Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
doctype html

Spójność i ujednolicenie. Poznaj znaczenie Doctype w HTML-u

Ostatnia aktualizacja 23 października, 2023

Doctype HTML, czyli Document Type Declaration, to istotny element w projektowaniu stron internetowych. Jest to instrukcja, która informuje przeglądarkę o wersji HTML-a, jakiej należy użyć przy renderowaniu strony. Pomaga to w zapewnieniu spójności oraz zgodności strony internetowej na różnych platformach i w różnych przeglądarkach. W poniższym tekście omówimy różne aspekty dotyczące Doctype HTML.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Historia Doctype HTML

W pierwszej fazie rozwoju języka HTML, który ma swoje korzenie w początkach lat 90., brakowało spójnych wytycznych dotyczących struktury i stylowania stron internetowych. Różne przeglądarki interpretowały kod HTML na swój własny, specyficzny dla siebie sposób. Nie tylko rodziło to liczne problemy z wyświetlaniem i funkcjonalnością stron, ale również sprawiało, że praca programistów była znacznie bardziej skomplikowana. Musieli oni uwzględniać różne wersje przeglądarek i systemów operacyjnych, a to znacznie komplikowało proces tworzenia stron.

W odpowiedzi na te wyzwania wprowadzono Document Type Declaration, znany też jako Doctype HTML. Jego główną funkcją było zdefiniowanie, jaką wersję języka HTML (lub później XHTML) powinna użyć przeglądarka do prawidłowego wyświetlenia strony. Było to istotne z punktu widzenia unifikacji i zgodności między różnymi przeglądarkami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Znaczenie deklaracji Doctype

Umieszczenie Doctype na początku dokumentu HTML jest ważne z kilku powodów.

  • Po pierwsze, informuje to przeglądarkę o wersji HTML i umożliwia jej prawidłowe wyświetlenie strony.
  • Po drugie, brak tej deklaracji może spowodować, że strona będzie renderowana w trybie zgodności, a to może prowadzić do nieprawidłowego wyświetlenia.
  • Po trzecie, znaczenie Doctype jest również istotne z punktu widzenia walidacji oraz dostępności strony.

Początkowe wersje Doctype były specyficzne dla różnych wersji języka HTML, m.in. HTML 4.01 czy XHTML 1.0. Każda wersja miała swoje własne deklaracje, które były nieco mylące i złożone. Na przykład, deklaracja dla HTML 4.01 wymagała odwołania do konkretnej definicji typu dokumentu (DTD), która mogła być jeszcze bardziej sprecyzowana przez użycie słów kluczowych takich jak “Transitional” czy “Strict”.

Wraz z wprowadzeniem HTML5, zdecydowano się na uproszczenie Doctype. Nowa deklaracja <!DOCTYPE html> została stworzona tak, aby była kompatybilna z wcześniejszymi wersjami HTML.

W ten sposób Doctype HTML przeszedł długą drogę od swojego wprowadzenia jako narzędzia pomocnego w standaryzacji interpretacji kodu przez różne przeglądarki, aż do stania się nieodłącznym elementem nowoczesnego projektowania stron internetowych.

Jak używać Doctype HTML

Deklaracja powinna być umieszczona na samym początku dokumentu HTML, przed tagiem <html>. Każdy kod HTML będzie więc miał następującą strukturę:

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
  <title>Strona przykładowa</title>
</head>
<body>
  <!-- treść strony -->
</body>
</html>

Czytaj także:

Łączenie CSS z HTML w łatwy sposób

Jak zrobić stronę internetową w HTML-u?

Total
0
Shares
_podobne artykuły