Jak powinno wyglądać CV kandydata w IT? Sprawdź checklistę
Ostatnia aktualizacja 7 sierpnia, 2023
Niektórzy pracodawcy rezygnują z wymogu przesyłania przez kandydatów CV na rzecz formularzy, które wypełnia się podczas aplikowania. Niemniej jednak CV nadal jest kluczowym dokumentem w procesie rekrutacji. To na ogół pierwsza rzecz, którą widzi rekruter, dlatego dokument musi być przejrzysty, zwięzły i powinien zawierać najważniejsze informacje. Oto kilka wskazówek, jak powinno wyglądać CV, aby to osiągnąć.
Sprawdź: Można dostać pracę z CV bez wykształcenia?
Jak powinno wyglądać CV programisty?
Podstawowe informacje kontaktowe i krótki opis
Na początku CV powinny znaleźć się podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu. Dobrze jest również określić swoją dyspozycyjność – od razu wiadomo wtedy, w jakim czasie wyrażasz gotowość do podjęcia nowego zatrudnienia.
Warto też wygospodarować trochę miejsca na krótkie podsumowanie z najbardziej istotnymi informacjami z twojego CV. Aby ta informacja była użyteczna, zbuduj ją w oparciu o najbardziej poszukiwane na danym stanowisku kompetencje. Jeśli jednak aplikujesz do całkiem nowej roli, postaraj się napisać o umiejętnościach, które mogą być istotne w nowej pracy. Całość nie powinna przekraczać ok. 3-4 zdań.
Doświadczenie zawodowe
W tej sekcji wymień swoje dotychczasowe stanowiska, zaczynając od najnowszego. Podaj nazwę firmy, okres zatrudnienia i krótki opis obowiązków. Skoncentruj się na tym, co najbardziej istotne dla oferowanej pozycji.
Pamiętaj, że nie musisz wypisywać wszystkiego szczegółowo, jeśli w swojej historii zatrudnienia masz stanowiska niezwiązane z tym, na które aplikujesz. Możesz wtedy je jedynie zaznaczyć bez opisywania, ale w trakcie rozmowy rekrutacyjnej bądź gotowy na pytania o te role.
Wykształcenie
Podaj swoje wykształcenie, zaczynając od najnowszego. Wymień uczelnię, kierunek studiów i stopień naukowy. Jeśli masz certyfikaty czy kursy, również je wymień. Tutaj obowiązuje podobna zasada, jak przy doświadczeniu. Skup się na tym, co jest istotne dla stanowiska, na które aplikujesz.
Ponadto, nie wypisuj także szkół niższych poziomem niż ostatnio ukończona, bo, przykładowo, aby pójść na studia, oczywiste jest, że potrzebne było ukończenie szkoły średniej. Ta informacja jest zbędna.
Umiejętności
W tej sekcji wymień umiejętności, które są istotne dla stanowiska, na które się ubiegasz. Mogą to być zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde. Postaraj się, aby wyróżnić je tak, by można było je szybko wyłowić wzrokiem podczas przeglądania dokumentów, lecz nie przesadzaj z ozdobnikami. Miej na uwadze użyteczność tego dokumentu oraz czytelność.
Sprawdź swoje CV z tą checklistą
Dzięki poniższym wskazówkom nie będziesz się więcej zastanawiać, jak powinno wyglądać CV. Sprawdź swój dokument krok po kroku i aplikuj na jedną z poniższych ofert!
- Sprawdź ortografię i gramatykę: Upewnij się, że CV nie zawiera błędów ortograficznych ani gramatycznych. Wykorzystaj narzędzia do sprawdzania pisowni, które dostępne są w każdym edytorze tekstu. Choć nie każde stanowisko wymaga pracy z językiem polskim, błędy mogą wpłynąć na pogorszenie pierwszego wrażenia.
- Sprawdź formatowanie: Upewnij się, że formatowanie jest spójne na całym dokumencie. To obejmuje wielkość i rodzaj czcionki, marginesy i wyrównanie tekstu. Aby zapobiec możliwym przesunięciom, np. z powodu wykorzystywania innej wersji oprogramowania przez rekrutera, wysyłaj dokument w formacie PDF.
- Aktualizuj informacje: Sprawdź, czy wszystkie informacje, takie jak doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności, są aktualne i zgodne z prawdą. Przyjrzyj się czytelności dokumentu. Możesz również przeprowadzić test, wysyłając CV zaprzyjaźnionej osobie, która stwierdzi, co rzuca jej się w oczy i czy w krótkim czasie odnalazła wszystko, czego potrzebowała.
- Dostosuj do oferty pracy: To jeden z ważniejszych punktów. Upewnij się, że CV jest dostosowane do konkretnej oferty pracy. Podkreśl umiejętności i doświadczenie, które są najbardziej istotne dla stanowiska. Robiąc jeden dokument do wszystkich ogłoszeń, szkodzisz sobie, zmniejszając szanse na odzew. Uwierz, że największym marzeniem rekrutera jest zobaczyć CV, które po prostu odpowiada na opublikowane ogłoszenie. 🙂
Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:
- Zawrzyj słowa kluczowe: Jak powinno wyglądać CV, aby było chwytliwe? Włącz słowa kluczowe z ogłoszenia o pracę, aby pokazać, że twoje CV jest zgodne z wymaganiami. Ich wyróżnienie pozwoli też na szybką decyzję o rozmowie.
- Sprawdź poprawność informacji kontaktowych: Upewnij się, że twoje dane kontaktowe są prawidłowe i łatwo widoczne. To jeden z bardziej newralgicznych punktów dokumentu. Jeśli zostawisz literówkę w mailu lub numerze telefonu, rekruter nie skontaktuje się z tobą, bo najprawdopodobniej nie będzie mieć czasu na to, aby cię odszukać innymi kanałami.
- Użyj profesjonalnego języka: Unikaj żargonu i używaj profesjonalnego języka, który będzie zrozumiały dla rekrutera.
- Zachowaj zwięzłość: Twoje CV powinno być zwięzłe i nie przekraczać 1-2 stron. Skoncentruj się na najważniejszych informacjach.
- Sprawdź plik przed wysłaniem: Upewnij się, że plik jest w odpowiednim formacie (np. PDF) i że wszystko wygląda dobrze po zapisaniu. Ponowne przeczytanie dokumentu na drugi dzień pomoże w spojrzeniu na niego świeżym okiem i wyłonienie drobniejszych, przeoczonych błędów.
- Poproś o opinię: Zapytaj przyjaciela, członka rodziny lub kolegę z branży o opinię na temat CV. Czasem kolejna para oczu może wyłapać coś, co ci umknęło.
Czytaj także: