Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Software House – dlaczego warto tam pracować?

Ostatnia aktualizacja 9 sierpnia, 2022

Pojęcie „praca w IT” obejmuje nie tylko bardzo dużo zróżnicowanych specjalizacji, lecz także typów firm, w których można ją wykonywać. W zależności od specyfiki miejsca, zakres zadań oraz ich charakter może się różnić. Czym jest Software House i jak wygląda praca w takim miejscu?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: C++ podstawy – jak je zdobyć?

Software House – co to jest?

Software House jest firmą specjalizującą się w tworzeniu i utrzymywaniu oprogramowania na zlecenie klientów. Model dostarczania rozwiązań może się opierać o płatne licencje lub subskrypcje, czyli SaaS (Software as a Service).

Specyfika pracy w Software Housie

Czego konkretnie można się spodziewać, decydując się na pracę w Software Housie? Poza oczywistymi zadaniami związanymi z tworzeniem oprogramowania, firmy tej kategorii mogą zajmować się także obsługą techniczną, a także walidacją założeń projektowych oraz strategii rynkowej.

Chcąc rozpocząć przygodę w IT, warto wziąć pod uwagę szczególnie ten typ firmy. Kandydaci bez dużego doświadczenia mimo wszystko mają szansę na zdobycie zatrudnienia, ponieważ różnorodne kompetencje mogą być przydatne podczas wytwarzania różnych rodzajów oprogramowania, a ponadto specyfika pracy umożliwia ciągły rozwój i naukę nowych umiejętności.

Podobnie jak w wielu innych firmach IT, również w Software House’ach możesz spodziewać się elastycznych godzin pracy oraz możliwości pełnej pracy zdalnej. 

Praca w Software Housie zwykle wiąże się z wygodą wynikająca z płaskiej struktury organizacyjnej i małych zespołów. Najczęściej można spotkać się z metodyką zwinną, a przepływem pracy kieruje Scrum Master.

Zobacz: Analityk danych – zarobki

Software House a agencja interaktywna

Czym SH różni się od agencji interaktywnej? Podstawowa różnica to stopień spersonalizowania finalnego produktu zgodnie z potrzebami klienta. Software House’y są w stanie wdrożyć rozwiązania dostosowane do wymagań danego klienta, który potrzebuje konkretnych usług w zakresie aplikacji mobilnej, strony www, sklepu internetowego lub innego systemu. 

Zatem dla programisty (również początkującego) będzie to pole do wszechstronnego rozwijania umiejętności w oparciu o rozwiązywanie realnych problemów. Praca będzie polegać na znajdowaniu odpowiedzi, jak stworzyć funkcję, która zadziała, a następnie jak ją utrzymać i ulepszać zgodnie z naturalną ewolucją w technologii.

W agencji interaktywnej stworzenie aplikacji lub strony czy sklepu to tylko jedno z zadań. Częstszą praktyką jest wykorzystywanie gotowych rozwiązań i szablonów, a możliwość zaprojektowania spersonalizowanych funkcji jest bardziej ograniczona. Nie oznacza to, że są to złe rozwiązania, wręcz przeciwnie. Usługi agencji interaktywnej idealnie sprawdzą się klientom, którzy potrzebują standardowych i szybkich wdrożeń. Czy programista może być usatysfakcjonowany z takiej pracy? Juniorzy z pewnością tak. Tego rodzaju kodowanie może być dobrym treningiem sprawdzonych rozwiązań oraz szansą na nabranie pewności w samodzielnym pisaniu kodu.

Total
0
Shares
_podobne artykuły