Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Darmowe programy do grafiki wektorowej

Ostatnia aktualizacja 19 września, 2022

Czy darmowe programy do grafiki wektorowej są wystarczające do nauki projektowania, a później do pracy? Już dzisiaj można powiedzieć, że tak. W branży od lat standardem jest Adobe Illustrator, jednakże dla osób początkujących przeszkodą mogą być koszty. Zanim zdecydujesz się na subskrypcję, która obecnie dla samego Illustratora wynosi 24,59 euro/mies., warto wypróbować poniżej opisane alternatywy.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022. Dodano opis Vectr, programu dostępnego przez przeglądarkę.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Darmowe programy do grafiki wektorowej podobne do Illustratora

Darmowe alternatywy oferują aktualnie szereg funkcji, które ułatwiają pracę podobnie jak narzędzia dostępne w Illustratorze lub nawet lepiej. Które programy warto wziąć pod uwagę?

Sprawdź: Grafik komputerowy – umiejętności i zarobki

Inkscape

Inkscape to w pełni darmowy program, który nadaje się dla ilustratorów, a także projektantów oraz do wielu innych zastosowań, w których konieczne będzie stworzenie grafiki wektorowej. Obsługuje wiele najpopularniejszych formatów, a także umożliwia otwieranie i edycję plików z rozszerzeniem AI.

 W najnowszej aktualizacji Inkscape 1.2 pojawiły się m.in.:

Artboardy

Umożliwiają pracę na osobnych przestrzeniach roboczych oraz edycję i tworzenie wielostronicowych PDF-ów. Dodatkowo wraz z tą funkcją pojawiła się możliwość eksportu grupowego plików z wybraniem indywidualnych ustawień. Projektanci docenią również możliwość szybkiego eksportu dokumentu w różnych rozdzielczościach i formatach.

Jeszcze lepsza możliwość personalizacji interfejsu

Choć już wcześniej Inkscape pozwalał na dostosowanie interfejsu do indywidualnych preferencji, wraz z najnowszą aktualizacją pojawiło się znacznie więcej możliwości:

  • przełączanie trybu między jasnym a ciemnym;
  • zmiana motywu i wielkości ikon narzędzi;
  • upodobnienie skrótów klawiszowych do typowych dla innych programów, np. Adobe Illustratora;
  • możliwość zmiany rozmiaru punktów kontrolnych, itd.

Sprawdź: Wizualizacja – jak ją przeprowadzić?

Gravit Designer

Gravit Designer to program, którego można używać w wersji darmowej oraz płatnej. Jest uniwersalnym narzędziem, nadającym się do różnych potrzeb projektowych, np. ilustracji, tworzenia makiet interfejsu użytkownika oraz projektów graficznych do druku.

Darmowa wersja w porównaniu do PRO jest dość okrojona, ale wystarczająca do nieskomplikowanej podstawowej pracy dla początkujących użytkowników. Gravit Designer oferuje możliwość pracy wyłącznie w przestrzeni kolorów RGB, przechowywanie zasobów w chmurze do 500 MB oraz eksport PDF-ów w 72 i 150 DPI. Wersja PRO zapewnia nieograniczone możliwości dla tych funkcji oraz pełne wsparcie do pracy na urządzeniach mobilnych.

Vectr

Vectr to prosty i darmowy edytor graficzny, dzięki któremu można projektować, tworzyć i edytować grafiki wektorowe. Wbudowane kreatory pozwalają na szybkie przebrnięcie przez etapy tworzenia grafiki nawet osobom, które do tej pory nie miały z tym do czynienia.

Udostępniając swoją pracę poprzez adres URL, umożliwia się innym podgląd na żywo naszej pracy.

Mimo iż jest to aplikacja online, to pozwala pracować na kilku stronach jednocześnie, obsługuje warstwy, ma wbudowaną bazę gotowych do wykorzystania elementów graficznych.

Występuje także jako dodatek do przeglądarek bazujących na silniku Chromium.

Total
0
Shares
_podobne artykuły