Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT

Aplikacje edukacyjne STEM. Ucz się poprzez zabawę

Ostatnia aktualizacja 5 maja, 2022

Zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru STEM wciąż wzrasta. Przewiduje się, że w latach 2020-2030 powstanie 10,5% więcej miejsc pracy dla pracowników z tej kategorii, innymi słowy to aż milion wakatów więcej. Aby zaspokoić takie zapotrzebowanie powstaje wiele projektów edukacyjnych o szerokim zasięgu, ale też mniejszych inicjatyw powiązanych z rozwijaniem umiejętności STEM. Aplikacje edukacyjne to dobry sposób na zaangażowanie młodych ludzi i osadzenie ich w kontekście rozwijania kompetencji z tego sektora.

Czym jest STEM?

STEM to akronim od słów: Science, Technology, Engineering i Mathematics. Określa programy nauczania, które zbudowane są w oparciu o wymienione dziedziny nauki. Edukacja STEM kształtuje nowe pokolenie pracowników gotowych obejmować stanowiska w firmach technologicznych oraz w zawodach, które dopiero zaistnieją.

Aplikacje edukacyjne STEM

Natychmiastowa gratyfikacja, jaką otrzymujemy w kontakcie z mediami społecznościowymi, to dość silny bodziec, skutecznie utrudniający ograniczanie korzystania z telefonu. Może zamiast z tym walczyć, warto przekierować uwagę na aplikacje edukacyjne, z których można wynieść więcej korzyści?

Poniżej przedstawiamy kilka interesujących propozycji.

Sprawdź: Fajne gry planszowe dla małych i dużych programistów

Kotoro

Kotoro to aplikacja na system iOS, w której naszym zadaniem jest mieszanie kolorów tak, aby uzyskać wymagany na konkretnym poziomie zaawansowania. Aplikacja charakteryzuje się bardzo relaksującym designem, w tle rozbrzmiewa oniryczny ambient, a mieszanie kolorów odbywa się za pomocą poruszania świetlistymi kulami, które po zetknięciu łączą się w różne barwy.

Kotoro polubią szczególnie osoby, które na co dzień pracują z kolorami, a także dzieci, które marzą o karierze designerów. Kotoro może być niezłym wsparciem podczas nauki o teorii kolorów.

Inventioneers

Aplikacje edukacyjne takie jak Inventioneers to ukłon dla fanów zabaw z fizyką. W aplikacji mamy możliwość tworzenia wymyślnych konstrukcji i maszyn oraz uczenia się, w jaki sposób zadziałają. Tutaj ograniczy nas naprawdę wyłącznie wyobraźnia, no i oczywiście prawa fizyki.

Inventioneers umożliwia tworzenie dziwnych wynalazków, jednocześnie ucząc rozwiązywania problemów z uwzględnianiem panujących warunków i możliwości. Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem iOS oraz Android.

The Human Body

Aplikacja od TinyBop pozwala zapoznać się z anatomią człowieka, angażując interaktywnie w procesy zachodzące w ciele w różnych okolicznościach. Jeśli są tu fani animacji „Było sobie życie”, to z pewnością jest to odpowiednia propozycja do zagrania.

Warto ją podsunąć młodszym użytkownikom, ponieważ może stanowić dobrą powtórkę przed sprawdzianami z biologii, a także pomoc w utrwalaniu przyswojonego materiału.

The Human Body można zainstalować na telefonach z systemem iOS oraz Android.

Zobacz: CodeGym –zgrywalizowany kurs Javy

The Elements

Aplikacja The Elements ułatwi naukę chemii dzięki wizualnemu przedstawieniu pierwiastków na układzie okresowym. Tablica występuje w interaktywnej formie, a w związku z tym użytkownik może przeglądać wybrane próbki pierwiastków w bardzo dużym przybliżeniu.

Wszystkie elementy to modele 3D o wysokiej rozdzielczości. Oprócz tego w bocznym panelu znajdują się szczegółowe informacje na temat danego pierwiastka, co w połączeniu z resztą funkcji tworzy przejrzysty zbiór wiedzy chemicznej z tego obszaru.

Total
0
Shares
_podobne artykuły