Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
impreza informatyków

Impreza informatyków. Poznaj postaci ze słynnego mema

Ostatnia aktualizacja 23 sierpnia, 2023

Są takie memy, które w swoim czasie cechowały się wyjątkową popularnością, ale po latach ich komizm zdążył się zdezaktualizować. Dziś przyjrzymy się genezie jednego z nich. “Impreza informatyków” to zdjęcie, na podstawie którego powstało mnóstwo memów bazujących na stereotypach o nerdach. Jaka jest jego prawdziwa historia?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Jak zostać informatykiem?

Impreza informatyków – kim są osoby z popularnego mema?

Zdjęcie, które około 10 lat później doczekało się wielu memicznych przeróbek, a aktualnie jest znane jako “impreza informatyków”, wykonano w 1997 roku podczas letniego obozu naukowego olimpiady matematycznej w Zwadroniu, w domu wczasowym “Zgoda”. Czterech młodych chłopaków we wzorzystych swetrach siedzi przy stole okrytym ceratowym obrusem. Na nim stoją mlecznobarowe białe kubki, serwetnik i mały wazonik. Trzech z nich ma okulary. Kim są ci ludzie? Okazuje się, że to naprawdę interesujące osoby.

impreza informatyków

Na zdjęciu widać Piotra Przytyckiego, który dzisiaj jest wykładowcą matematyki na Uniwersytecie McGill w Montrealu. W 2008 roku w Instytucie Matematycznym PAN nadano mu stopień doktora na podstawie pracy “Twierdzenie o punkcie stałym dla niedodatniej krzywizny symplicjalnej”.

Kolejna osoba to Marcin Petrykowski, który w latach 2013-2017 obejmował stanowisko analityka w amerykańskiej firmie Intergraph. Aktualnie pracuje w dziale rozwoju Tieto, międzynarodowej firmy wytwarzającej oprogramowanie.

O Janie Pelcu wiadomo najmniej, ponieważ da się jedynie znaleźć informację o tym, że pochodzi z lublina. 

Ostatnia postać ze zdjęcia zdobyła w swoim czasie największy rozgłos. Tomasz Czajka uchodzi dzisiaj za jednego z bardziej znanych informatyków za granicą. Jeszcze w trakcie nauki w liceum osiągał duże sukcesy, zdobywając jeden srebrny oraz dwa złote medale w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. W 2004 roku podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim został laureatem konkursu “TopCoder Collegiate Challenge”. Zdobył wówczas nagrodę pieniężną o wysokości 50 tys. dolarów, a później wyjechał do USA. W latach 2007-2014 był inżynierem oprogramowania w Google, a w 2016 roku przeszedł do SpaceX i pracował przy oprogramowaniu używanym podczas lotów Crew Dragon, rakiety transportującej ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Zobacz: Robotyka – studia, języki programowania, praca

Stereotypy o informatykach już dawno nieaktualne

Wzorzysty sweterek, duże okulary, nauki ścisłe jako jedyne zainteresowanie, ale też pewien rodzaj nieporadności towarzyskiej to stereotyp, który w swoim czasie funkcjonował dość żywo w rzeczywistości. Zaczynało się od nakładania szkolnej etykietki “kujona”, który to w toku dalszej edukacji mógł obrać ścieżkę informatyczną. Jeśli to zrobił, stereotyp się dopełnił. W pewnym momencie nie oszczędzono również programistów. 


Dzisiaj jednak taki obraz postaci jest już mocno nieaktualny. Ogólne postrzeganie osób zajmujących się technologią uległo całkowitej zmianie. Być może jest to zasługa wstępowania na rynek pracy młodszych pokoleń, które urodziły się w czasie powszechnego dostępu do internetu. Lekcje programowania odbywają się już w wielu szkołach w ramach specjalizacji lub dodatkowych zajęć. Zainteresowania związane z technologią przenikają także inne obszary rozrywki i codzienności. Ponadto, coraz więcej osób w różnym wieku decyduje się na przebranżowienie do IT, więc ten obszar kompetencji przestaje sprawiać wrażenie dostępnego wyłącznie dla wybranych. Przy okazji w powszechnej świadomości nie przynależy on już do ludzi o konkretnych cechach zewnętrznych i wewnętrznych.

Programiści po godzinach – badanie No Fluff Jobs

Niezależnie od powodów wspomnianej wyżej zmiany, dzisiaj posługiwanie się tym stereotypem brzmi kompletnie niewiarygodnie, więc bez żalu możemy odłożyć go na śmietnik memicznej historii. Dowodzą tego wyniki badania No Fluff Jobs “Devs off duty 2022”, z którego wynika, że 57% programistów spędza swój wolny czas na uprawianiu sportów. Wśród najpopularniejszych aktywności znalazły się:

  • 50,24% – ćwiczenia na siłowni
  • 44,74% – jazda na rowerze
  • 35,17% – bieganie
  • 22,01% – pływanie

Oprócz tego ponad 56% spędza czas z przyjaciółmi lub rodziną, a 39,07% stawia na samorozwój. Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ w tym pytaniu respondenci mieli możliwość wielokrotnego wyboru aktywności.

W raporcie znalazło się również miejsce dla tematu relacji romantycznych. Aż 71% badanych żyje w związku. Z tego 29,57% odnalazło swoją miłość jeszcze w szkole, 22,67% poznało partnera lub partnerkę przez wspólnych znajomych, a 21,33% odnalazło miłość dzięki aplikacji randkowej.

Więcej interesujących szczegółów poznasz, pobierając raport z linka powyżej.

Czytaj także:

Skaluj i automatyzuj aplikacje za pomocą Kubernetesa

Klawiatura mechaniczna – dlaczego warto wybrać właśnie ją

Jakie zainteresowania warto wpisać w CV, a co warto pominąć

Total
0
Shares
_podobne artykuły