Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
zainteresowania w cv

Jakie zainteresowania warto wpisać w CV, a co lepiej pominąć?

Ostatnia aktualizacja 17 sierpnia, 2023

Stworzenie dobrego CV bywa wyzwaniem. Kandydaci i kandydatki stojący przed tym zadaniem borykają się często z trudnościami związanymi z przedstawieniem swojego doświadczenia. Bywa, że jest ono zbyt skromne i pojawia się problem, co napisać, aby rekruter lub rekruterka uznał(a), że warto z nami porozmawiać. Może być także wręcz odwrotnie. Bogate, wieloletnie doświadczenie zawodowe sprawia, że życiorys mógłby rozciągać się na kilka stron, a zainteresowania w CV wówczas całkowicie pomijamy.

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: 20 najważniejszych umiejętności do CV

Trzeba jednak zredagować dokument tak, aby zwiększyć szansę na przeczytanie przez rekrutera lub rekruterkę, ale nie chcielibyśmy całkowicie usuwać pewnych informacji. Co można zrobić w takiej sytuacji? Mimo wszystko warto skorzystać z niedocenianego często potencjału zainteresowań i opisać je tak, aby podkreślały nasze atuty. 

Jakie zainteresowania wpisać w CV?

Zanim dojdziemy do wątku o zwiększeniu szansy na przeczytanie CV przez rekrutera lub rekruterkę, na początek kilka podstawowych informacji, o których warto pamiętać pisania o zainteresowaniach.

Po pierwsze, zupełnie niesłusznie traktuje się tę kategorię jako zbędną lub zapychacz, w którym wpisuje się ogólniki o sporcie, muzyce i serialach. Zainteresowania w CV mogą stać się silnym atutem, jeśli odpowiednio (lecz nadal szczerze!) podejdziemy do tematu.

Po drugie, zainteresowania w CV mogą być dobrym narzędziem do zaprezentowania się w szerszym kontekście. Wszystko zależy od tego, którym z kandydatów lub kandydatek jesteś:

  1. W przypadku niewielkiego jeszcze doświadczenia zawodowego, potraktuj sekcję o zainteresowaniach jako okazję do podkreślenia swoich kompetencji. Przykładowo: jeśli lubisz podróżować, nie wpisuj wyłącznie samego hasła „podróże”, tylko dodaj do tego jeszcze dwa zdania o tym, jak je organizujesz. Może potrafisz sprawnie wyszukać najtańsze opcje transferu i noclegu? Może przygotowujesz użyteczne plany zwiedzania, które pozwalają maksymalnie wykorzystać czas na wyjeździe? Cel jest taki, aby żadna z informacji o tobie nie była przypadkowa, ale pozwalała wyciągnąć wnioski na temat twoich kompetencji i mocnych stron.
  1. Jeśli jesteś osobą z bogatym doświadczeniem zawodowym, do formułowania zainteresowań w CV podejdź od innej strony. Selekcja informacji związanych z doświadczeniem zawodowym może być trudna ze względu na wrażenie, że wiele rzeczy może być istotnych. Warto jednak przezwyciężyć chęć nadmiernego informowania, a do zamieszczenia dodatkowych informacji wykorzystać sekcję o zainteresowaniach. Wpisz tam informacje na temat działań faktycznie związanych z twoimi zainteresowaniami. W ten sposób stworzysz pretekst, który może pozwolić ci rozwinąć temat podczas rozmowy z osobą rekrutującą.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

Jak zwiększyć szanse na przeczytanie CV przez rekrutera?

Dopasowanie do ogłoszenia

CV zawsze powinno być dopasowane do ogłoszenia, w odpowiedzi na które się je przesyła. Ten punkt jest szczególnie ważny dla osób, które posiadają duże i zróżnicowane doświadczenie zawodowe. Tworząc CV, skup się tylko na tych zapisach, które pasują do stanowiska, na jakie aplikujesz. 

Hierarchia informacji

Stosuj poprawną hierarchię informacji. Najważniejszą sekcją dokumentu jest twoje doświadczenie i to ono powinno być zamieszczone najwyżej. Staraj się zamieszczać wszystkie inne informacje tam, gdzie rekruter(ka) się ich spodziewa. Pamiętaj, że czytanie CV przypomina bardziej „skanowanie” oczami całości, dlatego musi być maksymalnie zoptymalizowane pod dobry UX.

Zobacz: Jak powinno wyglądać CV kandydata w IT? Sprawdź checklistę

Intuicyjny układ i czytelność

Rozwijając powyższą uwagę o dobrym UX dokumentu, trzeba pamiętać, że rekruter(ka) zwykle nie ma czasu na przeczytanie dokumentu od deski do deski. Dlatego pomocne będzie sformatowanie CV w odpowiedni sposób. 

Dokument nie powinien zawierać więcej niż 2 strony, przy czym najczęściej poleca się, aby CV zajmowało jedną stronę. Czytelność zwiększysz poprzez stosowanie odpowiednich nagłówków, interlinii nie mniejszej niż 1,5 pkt lub innej wartości, która wizualnie będzie dobrze wyglądać z wybranym krojem pisma. Pamiętaj też o wyróżnieniach istotnych informacji, które pozwolą łatwiej zapaść w pamięć podczas szybkiego przeglądania aplikacji. Nie buduj zbyt rozbudowanych zdań – opisując doświadczenie, używaj zwięzłych określeń.

Skorzystaj z szablonów

Aby maksymalnie ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z szablonów dostępnych za darmo np. w Canvie. Znajdziesz tam wzory dokumentów odpowiadające różnym kategoriom tematycznym. Można je dowolnie modyfikować, dlatego konieczność zadbania o czytelność nie będzie tak karkołomnym zadaniem.

Total
0
Shares
_podobne artykuły