Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Klawiatura mechaniczna z niebieskimi przyciskami

Klawiatura mechaniczna – dlaczego warto wybrać właśnie ją

Ostatnia aktualizacja 17 sierpnia, 2023

Rozwój techniki obliczeniowej, w następstwie której powstały komputery osobiste, wymusił stworzenie wydajnego narzędzia do interakcji z maszyną. W latach 50. i później popularnym sposobem wprowadzania danych do komputerów było używanie kart drukowanych oraz przełączników tablicowych. Z początkiem lat 70., wraz z popularyzacją terminali komputerowych, monitorów oraz ostatecznie komputerów osobistych, użytkownicy coraz częściej korzystali z klawiatur. Dziś istnieje grono osób, dla których klawiatura mechaniczna będzie preferowanym wyborem. Jakie są jej zalety i dlaczego mają takie wzięcie?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Sprawdź: Klawiatury mechaniczne do 200 zł – polecane modele

Co to jest klawiatura mechaniczna?

Klawiatury można podzielić na kilka typów w zależności od technologii wykonania klawiszy oraz sposobu odczytywania wciśnięcia klawisza. Obecnie najbardziej popularne typy klawiatur to klawiatury membranowe, klawiatury mechaniczne oraz klawiatury ekranowe.

  • Klawiatury ekranowe 

Cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników smartfonów i tabletów. Spotkać je można także w automatach do sprzedaży biletów, tablicach interaktywnych lub innych miejscach. Ich ogromnym atutem jest fakt, że mogą pojawiać się na ekranie tylko w niezbędnych sytuacjach. Brak fizycznych klawiszy pozwala na ich dowolne dopasowanie w oprogramowaniu.

  • Klawiatury membranowe 

Klawiatura membranowa składa się z kilku warstw, w tym z gumowej membrany z wypustkami, w której osadzone są przewodzące elementy. Użytkownik, naciskając klawisz, dociska je do płyty bazowej, zwierając kontakty odpowiedzialne za wykrycie wciśniętego klawisza. Klawiatury membranowe znajdziemy w większości laptopów, a także w znacznej części klawiatur będących w codziennym użyciu.

  • Klawiatury mechaniczne 

Klawiatury mechaniczne zbudowane są na bazie siatki pojedynczych przełączników umieszczonych na podstawie. Każdy z przełączników jest oddzielnym elementem, w którym wykrywanie wciśnięcia klawisza odbywa się po zwarciu dwóch styków. Jeden z nich jest nieruchomy, natomiast drugi porusza wraz z naciskaniem nakładki na przycisk. Przełącznik może poruszać się dzięki sprężynie umieszczonej wewnątrz obudowy.

Klawiatura membranowa dla porównania z klawiaturą mechaniczną
Rozebrana klawiatura membranowa bez klawiszy / źródło: shutterstock.com

Mechaniczna czy membranowa?

W pierwszych okresach rozwoju i upowszechniania komputerów stosowano głównie klawiatury mechaniczne. Drogie, hałaśliwe i sporych rozmiarów komputery były przeznaczone przede wszystkim do użycia na uczelniach, w centrach obliczeniowych oraz w firmach. Jednak wraz z upowszechnianiem minikomputerów, które coraz częściej mogły trafić pod dachy zwykłych domów, producenci rozpoczęli proces optymalizacji, który doprowadził do upowszechnienia klawiatur membranowych.

Obecnie jednak klawiatury mechaniczne przeżywają kolejną młodość, a ich zalety są doceniane przez coraz większe grono użytkowników. W porównaniu do klawiatur membranowych, klawiatury mechaniczne oferują wyjątkową precyzję pisania oraz powtarzalność naciśnięć klawiszy. W klawiaturach membranowych niektóre elementy konstrukcyjne mogą ulec znacznie szybszemu zużyciu niż w przełącznikach mechanicznych. Zarówno guma, z której wykonany jest mechanizm oraz styki są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia niż przełączniki mechaniczne. Może to doprowadzić do konieczności silniejszego dociskania niektórych klawiszy. W konsekwencji użytkownik klawiatury pisze wolniej i z większą liczbą błędów.

Budowa klawiatury mechanicznej

Na długi czas życia klawiatur mechanicznych wpływa także ich sposób konstrukcji, w którym możliwa jest wymiana pojedynczego szwankującego klawisza. W przypadku klawiatur membranowych jakiekolwiek odchyły od poprawnego działania wiążą się z koniecznością wymiany całej klawiatury.

Klawiatura mechaniczna – typy przycisków
Typy przycisków w klawiaturze mechanicznej / źródło: shutterstock.com

Klawiatury mechaniczne docenia się jednak nie tylko ze względu na precyzję pisania i żywotność, ale także na ze względu na ogromne możliwości dostosowania do preferencji użytkownika. W najbardziej podstawowym aspekcie wybór ten sprowadza się do typu przełącznika spośród podstawowych rodzajów, które odpowiadają kolorom:

  • Czerwień – przełączniki liniowe, w których ruch klawisza w dół podczas wciskania nie powoduje żadnych dodatkowych efektów, ani dźwiękowych ani wyczuwalnych pod palcem. Ze względu na niewielką siłę, wymaganą do wciśnięcia przełącznika, są często wybierane przez graczy.
  • Niebieski – przełączniki z wyczuwalnym kliknięciem, zarówno wyczuwalnym pod palcem, jak i wyraźnie słyszalnym. Te przełączniki dają najbardziej wyraźne sygnały zwrotne podczas pisania i wymagają dość sporej siły wciśnięcia. Ze względu na silne sygnały zwrotne mogą być dobrym wyborem dla osób sporo piszących.
  • Brąz – przełączniki z wyczuwalnym kliknięciem, jednak znacznie cichszym i mniej wyraźnie wyczuwalnym niż w przypadku przełączników niebieskich. Dzięki mniejszej sile aktywacji w stosunku do przełączników niebieskich mogą być z powodzeniem zastosowane jako przełączniki uniwersalne.

Jednak sam wybór przełączników to nie wszystko. W zależności od preferencji oraz budżetu, użytkownicy szukający klawiatury mechanicznej mogą wybierać w ogromnej liczbie klawiatur, różniących się materiałem wykonania, konstrukcją mechaniczną, kształtem klawiszy oraz wielkością. Oprócz standardowych, wysokich klawiszy dostępne są także modele niskoprofilowe, a po zakupie możemy zmodyfikować wiele aspektów klawiatury. Dzięki takiemu zróżnicowaniu szanse na to, że znajdziesz swoją idealną klawiaturę rosną.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo:

12 powodów, które skłonią cię do wyboru klawiatury mechanicznej

  1. Trwałość: Klawiatury mechaniczne są znane ze swojej wytrzymałości i mogą wytrzymać miliony naciśnięć klawiszy, co jest znacznie więcej niż w przypadku klawiatur membranowych.
  2. Odporność na zużycie: Mechaniczne przełączniki są mniej podatne na zużycie, co oznacza, że klawiatura zachowa swoją jakość przez dłuższy czas.
  3. Lepsza czułość: Oferują bardziej precyzyjne i spójne naciśnięcia klawiszy, co może poprawić szybkość i dokładność pisania.
  4. Dostosowywalność: Wiele klawiatur mechanicznych pozwala na wymianę klawiszy i przełączników. Umożliwia to dostosowanie wyglądu i uczucia klawiatury do indywidualnych preferencji.
  5. Różnorodność przełączników: Istnieje wiele różnych typów przełączników mechanicznych, każdy z innym uczuciem i dźwiękiem. Pozwala to użytkownikowi wybrać ten, który najbardziej mu odpowiada.
  6. Lepsza wydajność w grach: Mechanika przycisków może oznaczać dla graczy szybszą i bardziej precyzyjną odpowiedź, co przekłada się na lepszą wydajność w grach.
  7. Estetyka i budowa: Często mają bardziej solidną konstrukcję i atrakcyjny wygląd.
  8. Dźwięk: Dla niektórych osób charakterystyczny dźwięk klawiatury mechanicznej jest satysfakcjonujący i dodaje do wrażenia podczas pisania.
  9. Ergonomia: Niektóre modele są zaprojektowane z myślą o ergonomii. Mogą pomóc w zapobieganiu zmęczeniu i bólom podczas długotrwałego pisania.
  10. Wsparcie dla makr i programowalność: Niektóre urządzenia oferują zaawansowane opcje programowania i makr. To niezwykle przydatne opcje dla programistów i zaawansowanych użytkowników.
  11. Lepsza wartość odsprzedaży: Ze względu na swoją trwałość i popularność często zachowują swoją wartość lepiej niż ich odpowiedniki z membraną.
  12. Niezależność od naciśnięcia klawiszy: W przeciwieństwie do niektórych membranówek, klawiatury mechaniczne nie wymagają pełnego naciśnięcia klawisza, aby został zarejestrowany, co może przyczynić się do szybszego i wygodniejszego pisania.

Czytaj także:

Klawiatura mechaniczna. TOP 3

Urządzenia wskazujące niezbędne w pracy programisty

Total
0
Shares
_podobne artykuły