Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Kiedy powstało Google? Siedziba firmy. / Fot. Lets Design Studio, Shutterstock.com

Historia Google. Od projektu naukowego do giganta technologicznego

Ostatnia aktualizacja 13 marca, 2024

Historia Google, jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, rozpoczyna się w latach 90. na Uniwersytecie Stanforda. To tam dwaj doktoranci, Larry Page i Sergey Brin, zainicjowali projekt, który przekształcił się w technologicznego giganta. Od tamtego czasu Google przeszło długą drogę, stając się cyfrowym gigantem znanym na całym świecie. Kiedy dokładnie powstało Google?

Nie udało się zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.
Udało się! Widzimy się niebawem – newsletter wysyłamy w każdy wtorek

Otrzymuj za darmo unikalne poradniki, dane i wiedzę o pracy w IT – dostarczane co tydzień

Klikając “Zapisz mnie” wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od redakcji, a także ofert partnerów oraz akceptujesz naszą Politykę prywatności.

Kiedy i jak powstało Google? Początki na uniwersytecie

Wszystko zaczęło się w 1995 roku, kiedy to Larry Page i Sergey Brin spotkali się na Uniwersytecie Stanforda. Mimo różnic w poglądach wspólna pasja do rozwiązywania skomplikowanych problemów technologicznych szybko ich połączyła. Wspólnie opracowali wyszukiwarkę o nazwie Backrub, która analizowała znaczenie stron internetowych, wykorzystując do tego linki między nimi.

Wkrótce nazwę projektu zmieniono na Google. Nazwa pochodzi od słowa “googol”, które oznacza liczbę 10 do potęgi 100, czyli 1, po którym następuje sto zer. Nazwa “Google” miała odzwierciedlać misję firmy, polegającą na dostarczaniu dostępu do ogromnej ilości danych w sieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsze biuro firmy. Z garażu do Doliny Krzemowej

Początki Google nie były łatwe. Przez pierwsze 3 lata studenci pracowali nad swoim rozwiązaniem w akademiku. Z czasem Google zaczęło budzić zainteresowanie inwestorów z Doliny Krzemowej. Dzięki wsparciu finansowemu Andy’ego Bechtolsheima firma zaczęła oficjalnie istnieć 4 września 1998 roku, a studenci mogli pozwolić sobie na wynajem pierwszego biura. Pierwsza siedziba firmy mieściła się w garażu wynajmowanym od Susan Wojcicki w Menlo Park, jednak już w 1999 roku firma przeniosła się do siedziby w Mountain View.

Rozwój firmy i nowe produkty

Od kiedy powstało Google, firma szybko zyskała popularność dzięki swojej skuteczności i prostocie. Już w 2000 roku wprowadzono Google AdWords (obecnie Google Ads), co zrewolucjonizowało branżę reklamową, umożliwiając firmom docieranie do potencjalnych klientów w nowy, bardziej celowany sposób. W kolejnych latach Google wprowadziło szereg innowacyjnych produktów i usług, takich jak:

  • Gmail (2004), 
  • Google Maps 
  • Google Earth, 
  • przeglądarka Google Chrome.

W 2006 roku firma przejęła YouTube, największą platformę do udostępniania wideo, co było strategicznym posunięciem w kierunku dominacji w mediach cyfrowych. Kolejnym kamieniem milowym było przejęcie Androida, co otworzyło Google drogę do rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych. Dzięki tym i wielu innym przejęciom Google rozszerzyło swoje portfolio. Dziś oferuje szeroki zakres usług i produktów, od rozwiązań w chmurze po sztuczną inteligencję i hardware.

Kiedy powstało Google i jak zmieniło się przez 25 lat?

Dzisiaj Google, będące częścią Alphabet Inc., dominuje w wielu obszarach technologii i internetu. Firma jest nie tylko liderem w wyszukiwaniu internetowym, ale także kluczowym graczem w reklamie online, usługach w chmurze, rozwiązaniach mobilnych i AI. Mimo wyzwań, takich jak kwestie prywatności i regulacje antymonopolowe, Google kontynuuje swoją misję organizowania światowej informacji, czyniąc ją powszechnie dostępną i użyteczną. Z ponad 98 tysiącami pracowników na całym świecie i wartością marki sięgającą 458 miliardów dolarów, Google pozostaje na czele innowacji technologicznych, kształtując przyszłość cyfrowego świata.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Obserwuj EnterTheCode.pl w Wiadomościach Google, aby być na bieżąco.

Czytaj także:

Total
0
Shares
_podobne artykuły