Centrum wiedzy o technologiach i pracy w IT
Brak pracowników / Fot. Trust "Tru" Katsande, Unsplash.com

Brak pracowników w firmach. 3 na 4 zespoły IT mają problem

Z raportu Skillsoft wynika, że 54% menadżerów IT twierdzi, iż ma wolne stanowiska, których nie może obsadzić. Ponad jedna trzecia jest zdania, że ma co najmniej trzy takie wolne wakaty. Co można zrobić?

Ostatnia aktualizacja 21 kwietnia, 2022

Firma Skillsoft, zajmująca się technologiami edukacyjnymi, opublikowała raport Global Knowledge IT Skills and Salary Report. Jeden z wniosków raportu wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych: brak pracowników. Firmy na całym świecie cierpią na niedobory specjalistów technicznych i luki w umiejętnościach nie znikają. Co więcej, pogłębiają się.

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022. Dodaliśmy informację o sposobach firm na przyciąganie specjalistów do pracy.

Brak pracowników w sektorze IT nie jest niczym nowym. Od lat w sieci znajdziemy informacje, z których wynika że na rynku brakuje specjalistów. W Polsce to obecnie od 50 do 80 tys. osób.

Sprawdź: Kobiety w IT – zarobki i oczekiwania

Brak pracowników coraz poważniejszym problemem

Skillsoft poinformował, że liczba menadżerów IT, którzy borykają się z niedoborem pracowników, wzrosła do 76% (konkretne dane nie są podawane). Wiemy też, że od 2016 r. jest to wzrost rzędu 145%. Można więc powiedzieć, że problem nie tylko nie zniknął, ale stał się jeszcze większy.

– Luki w umiejętnościach nie tylko znikają, ale powiększają się, jeśli nie są odpowiednio rozwiązywanie – skomentował w raporcie Michael Yoo, menadżer ds. technologii i programistów w Skillsoft. – Organizacje muszą kłaść większy nacisk na inwestowanie w szkolenia pracowników, umożliwianie specjalistom zdobywania nowych certyfikatów i obsadzanie wolnych stanowisk różnymi kandydatami – dodał.

Ogromne niedobory, z jakimi boryka się branża IT, spowodowały konkretne zmiany na rynku pracy. Nic dziwnego, że pensje i bezpieczeństwo zatrudnienia rosną, częściowo ze względu na fakt, że firmy wiedzą, że muszą dobrze płacić, aby zatrzymać u siebie najlepsze talenty. Z kolei specjaliści IT zdają sobie sprawę z ich wartości dla pracodawców.

Z raportu wynika, że średnie pensje wzrosły w prawie każdym regionie. Dokładnie 52% specjalistów IT zgłosiło, że w ubiegłym roku otrzymało podwyżkę, której głównym czynnikiem była wydajność pracy. Oznacza to również, że organizacje muszą płacić wyższe pensje, aby przyciągnąć i zatrzymać talenty w krytycznych obszarach, takich jak jako chmura, bezpieczeństwo i dane.

Jak firmy IT radzą sobie z deficytem specjalistów?

Głównym narzędziem w walce o programistów nadal są zarobki. Według raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku mediana minimalnych widełek płacowych ogółem wzrosła o 8,33%, zaś maksymalnych o 9,5% w porównaniu do 2020 roku. Odpowiadało to poziomowi 13-18,4 tys. zł netto. Nie jest to jednak jedyny sposób pracodawców, aby konkurować o najlepszych.

Wśród polskich software house’ów zaczyna funkcjonować zjawisko konsolidacji. Większe firmy kupują mniejsze, co staje się szansą na udział w większych projektach. Ponadto pracodawcy prześcigają się w oferowaniu benefitów, wśród których rosnącą popularnością cieszy się nielimitowany urlop, a w niektórych miejscach proponuje się nawet skrócenie czasu pracy. Elastyczność i work-life balance, o który zabiega także pracodawca, to niemalże standard.

Innym sposobem na zaradzenie problemowi niedoboru programistów jest wprowadzanie technologii no-code, która umożliwiają sprawne tworzenie aplikacji lub innych produktów bez konieczności angażowania osób znających języki programowania.

Zobacz: Project Manager – zarobki w Polsce wyższe niż się spodziewasz

Total
0
Shares
_podobne artykuły