Feedback według modelu GOLD
Ostatnia aktualizacja 4 listopada, 2022
Jedną z lepszych metod dawania informacji zwrotnej jest przeprowadzanie rozmowy w taki sposób, aby jej głównym celem było wyciągnięcie wniosków i nastawienie na realizowanie celów. Pomocny może być w tym model GOLD. Na czym dokładnie polega feedback w oparciu o ten model? W jakich sytuacjach sprawdza się najlepiej?
Sprawdź: Plik XML
Feedback w modelu GOLD
Model GOLD to narzędzie, które umożliwia przeprowadzanie trudnych rozmów, gdy feedback dotyczy negatywnych skutków czyjegoś działania. Za jego sprawą pracownik łatwiej skoncentruje się na wyciągnięciu wniosków z sytuacji, a także określi cele, do których będzie dążyć. Model GOLD ułatwia naukę na błędach, a także myślenie o tym, jak można postąpić w sytuacjach w przyszłości.
Zobacz: Product Manager
Co oznacza skrót GOLD?
Akronim GOLD pochodzi od słów: Goal, Outcome, Learn, Differently. Każde z tych słów określa jedno z pytań, które stawia się przed pracownikiem.
W przypadku określenia pierwotnego celu, pytania mogą brzmieć następująco:
- Co chciałeś(aś) osiągnąć?
- Co miało być rezultatem Twoich działań?
- Do jakiego celu dążyłeś(aś)?
Pytania o rezultat możemy sformułować następująco:
- Co poszło Ci dobrze?
- Co się wydarzyło?
- Co chciałeś(aś) osiągnąć?
Dążąc do świadomości tego, jaka nauka płynie z konkretnych doświadczeń, możemy zapytać:
- Jakie wyciągasz wnioski z minionej sytuacji?
- Czego się nauczyłeś(aś)?
- Jakie dalsze możliwości teraz widzisz?
Na koniec warto zadać pytania o różnice w postępowaniu na przyszłość. Chcąc sprawić, aby wyciągnięte wnioski mogły zaprocentować, możemy zapytać:
- Jakie zmiany wprowadzisz następnym razem?
- Z jakich działań zrezygnujesz, a jakich się podejmiesz?
- Co teraz weźmiesz pod uwagę w przypadku powtórki tamtej sytuacji?
Tych pytań może być znacznie więcej w odniesieniu do każdej z części. Ważne jest, aby zadawać je w oparciu o kontekst zastanej sytuacji. Jest to ważne, ponieważ tylko wtedy staną się pomocnym narzędziem do wyłonienia przydatnych wskazówek i wypracowania lepszych metod postępowania. Model GOLD daje poczucie, że obydwie strony są świadome swoich wniosków, a także stawianych celów. Konsekwencją jest wyciągnięcie nauki i poprawa tego, co wcześniej mogło pójść nie tak.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o feedbacku w IT, koniecznie sprawdź szczegóły kursu Junior IT Masterclazz.